Przejdź do treści

Kirk Douglas napastował seksualnie sławną aktorkę? „Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana” – pisze siostra ofiary

Kirk Douglas
Kirk Douglas napastował seksualnie Natalie Wood/ Photo by PhotoQuest/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Byłam przerażona, byłam zdezorientowana (…) To było jak przeżycie poza ciałem” – miała wyznać siostrze Natalie Wood, wielokrotnie nominowana do Oscara słynna aktorka. Gwiazda nigdy nie podała publicznie nazwiska mężczyzny, który zgwałcił ją, kiedy była nastolatką. Zrobiła to za nią Lana Wood, podając jako sprawcę Kirka Douglasa. 

Kirk Douglas zgwałcił nastolatkę?

Od 2017 roku, kiedy początek miał ruch #MeToo, a Harvey Weinstein został oskarżony przez kilkadziesiąt kobiet o molestowanie seksualne, padają kolejne nazwiska sprawców. Lista mężczyzn, którzy wykorzystali seksualnie kobiety zdaje się nie mieć końca. Tym razem głos zabrała Lana Wood, która w opublikowanym w tym tygodniu pamiętniku „Little Sister: My Investigation into the Mysterious Death of Natalie Wood” oskarżyła Kirka Douglasa o zgwałcenie jej siostry. Domysły odnośnie sprawcy gwałtu na Natalie Wood od dziesięcioleci były jedną z najczarniejszych plotek w Hollywood. Gwiazda takich produkcji jak „Buntownik bez powodu”, „Wiosenna bujność traw” czy „Gypsy” jednak nigdy publicznie nie przyznała, kto ją skrzywdził.

17-letnia wówczas aktorka miała zostać napastowana seksualnie przez ponad dwukrotnie od niej starszego i żonatego aktora, kiedy spotkała się z nim w 1955 roku w hotelu w Los Angeles. Kirk Douglas był legendą amerykańskiego kina, występując w swoim ponad stuletnim życiu w największych klasykach filmowych. Był także idolem Natalie Wood. Jak podaje jej siostra, spotkanie hollywoodzkich gwiazd zostało zorganizowane przez jej matkę, na które sama ją zawiozła. Miała nadzieję, że Douglas pomoże otworzyć drzwi do światowej kariery młodej aktorce. Zamiast tego miał ją brutalnie zgwałcić.

„Wydawało się, że minęło dużo czasu, zanim Natalie wróciła do samochodu i obudziła mnie, zatrzaskując drzwi. Wyglądała okropnie. Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana. Wraz z mamą zaczęły do siebie szybko szeptać. Nie mogłam ich usłyszeć ani zrozumieć, co mówią. Najwyraźniej coś złego przytrafiło się mojej siostrze. Czymkolwiek to było, najwyraźniej byłam za młoda, żeby się o tym dowiedzieć” – napisała w pamiętniku Lana Wood.

Natalie Wood po spotkaniu z Douglasem była w tak poważnym stanie, że trafiła do szpitala.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Salma Hayek

Michael Douglas zabiera głos w sprawie oskarżeń

Ofiara napaści oraz jej matka wspólnie doszły do wniosku, że nie będą ujawniać nazwiska sprawcy. Jak napisała Lana Wood, jej siostra dopiero po latach wyznała jej prawdę o tym, co wydarzyło się tamtego wieczoru.

„Byłam przerażona, byłam zdezorientowana (…) To było jak przeżycie poza ciałem” – wyznała siostrze.

Wielokrotnie nominowana do Oscara gwiazda wymogła na niej również, by ta zatrzymała tajemnicę dla siebie. Lana złamała jednak dane słowo i po śmierci słynnego aktora wyznała w swojej książce, że to Douglas był gwałcicielem jej siostry.

„Nie mając w pobliżu nikogo, kto mógłby mnie chronić, jestem pewna, że wybaczy mi złamanie tej obietnicy” – tłumaczyła autorka pamiętnika.

Lana Wood jednak nie jest pierwszą, która poruszyła publicznie sprawę zgwałcenia jej siostry. W biografii aktorki „Natalie Wood: The Complete Biography”, autorstwa Suzanne Finstad, również pojawił się fragment o brutalnej napaści seksualnej. Jak pisze Finstad, została ona dokonana przez „idola z dzieciństwa, wpływowego, żonatego gwiazdora filmowego starszego od niej o ponad dwadzieścia lat”. Dodaje też, że aktorka krwawiła, a sprawca groził jej śmiercią. W książce nie pada jednak nazwisko sprawcy. Pogłoski o domniemanej napaści były jednak tak powszechne, że kiedy Kirk Douglas zmarł w lutym 2020 roku, nazwisko Natalie Wood krążyło obok jego w wielu wpisach na Twitterze.

Do oskarżeń o gwałt Kirka Douglasa odniósł się jego syn Michael Douglas.

„Niech oboje spoczywają w pokoju” – skomentował w wydanym oświadczeniu.

Przemoc wobec kobiet – gdzie szukać pomocy?

To dla nas szczególnie ważny temat. Choć przemoc wobec kobiet na tle seksualnym istnieje w społeczeństwie od zawsze, to dopiero od niedawna mówi się o niej głośno. To nie tylko rzeczywistość, ale przyszłość, która może dotknąć wiele z nas.

W Polsce, według danych polskiej policji, codziennie gwałconych może być nawet 200 kobiet. Z tej liczby notowanych jest zaledwie 5 przypadków. Wyroki sądowe są oburzająco niskie, o czym nieraz pisałyśmy w Hello Zdrowie. Dwa lata temu Sąd Rejonowy w Gnieźnie skazał Katarzynę (nie jej oprawcę) na 3 miesiące pozbawienia wolności i 9 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej pracy na cele społeczne, za rzekome poświadczenie nieprawdy. Nasza czytelniczka Gosia, autorka bloga „pokochawszy.pl” została zlekceważona przez lekarza, który sugerował jej winę, ponieważ piła alkohol tuż przed tym jak zgwałcił ją kolega. Podobnych przypadków jest znacznie więcej.

Dlaczego kobiety nie chcą mówić, że zostały zgwałcone? Wobec obowiązującego prawa sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła wyraźny i głośny sprzeciw. Wyklucza się tu więc sytuacje, kiedy kobieta jest nieprzytomna lub sparaliżowana ze strachu. Do tego dochodzi społeczny ostracyzm.

 

Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717
  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi. „Ona jest bardzo straumatyzowaną osobą”

„Kiedy to robił, byłam całkowicie sparaliżowana”. Posłanka Katarzyna Kotula opowiada o molestowaniu, którego miał dopuścić się prezes Polskiego Związku Tenisowego

Natalia Przybysz padła ofiarą molestowania. Sprawcami byli członkowie jej rodziny

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Alanis Morissette ostro o branży muzycznej, która dyskryminuje kobiety. W proteście nie pojawiła się na ważnej ceremonii

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Aktywistki Aborcji Bez Granic

Tysiące Polek usunęły ciąże dzięki Aborcji Bez Granic. Aktywistki pokazały miażdżące statystyki

Elnaz Rekabi

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Cała Ameryka czeka na zeznania Trumpa. Znana pisarka oskarża go nie tylko o gwałt

"Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety" - podaje ONZ / gettyimages

„Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety” – podaje ONZ

Dr Agata Szade / fot. archiwum prywatne

Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej”

„Hidżab to nie jest temat zastępczy. To jest symbol kontroli władzy. Kobiety otwarcie rzucają jej rękawicę” – rozmowa z Aleksandrą Chrobak o kobiecej rewolucji w Iranie

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

×