Przejdź do treści

„Poniewieranie, lekceważenie i kompletny brak szacunku”. Jennifer Lopez o doświadczeniu przemocy psychicznej

Jennifer Lopez- Hello Zdrowie
Jennifer Lopez opowiedziała szczerze o swoich związkach Fot. Jon Kopaloff/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jennifer Lopez otworzyła się na temat relacji z mężczyznami, które nie zawsze były szczęśliwe. Jak wyznała w najnowszym dokumencie „The Greatest Love Story Never Told”, była w nich poniewierana i doświadczała innych nieprzyjemności. „Schody zaczynały się dopiero wtedy, gdy wracałam wieczorami do domu i musiałam radzić sobie z własnymi demonami i związkami”. W jaki sposób udało jej się wyjść z toksycznych relacji? 

„Poniewierano mną”

Jennifer Lopez, amerykańska aktorka i wokalistka, od 2022 r. jest szczęśliwą żoną aktora Bena Afflecka, z którym się zeszła po wielu latach od rozstania. Gwiazda ma za sobą trzy nieudane małżeństwa. W najnowszym dokumencie „The Greatest Love Story Never Told” artystka otworzyła się na temat wcześniejszych związków. Z jej słów wynika, że były to relacje toksyczne, mające znamiona przemocy psychicznej.

„Byli w moim życiu ludzie, którzy mówili 'kocham cię’, ale nie robili nic, co by świadczyło o ich miłości” – stwierdziła.

Podkreśliła, że żaden z byłych parterów jej nie uderzył, ale zdarzało im się ją „popychać”.

„Nigdy nie byłam w związku, w którym mnie bito (dzięki Bogu), ale na pewno mną poniewierano i doświadczyłam innych nieprzyjemności, takich jak lekceważenie i kompletny brak szacunku” – wyznała w emocjach.

Nie ujawniła jednak, kto był sprawcą tego typu zachowań.

„Byłam mężatką już cztery razy (czwarte małżeństwo trwa-  red.). Ludzie to pewnie oglądają i myślą: 'Co jest z nią nie tak?’ (…) Przedstawiałam to światu następująco: 'Cóż, nie wyszło nam, ale wszystko w porządku, między nami jest wszystko okej’. Ale to nie była prawda. (…) Schody zaczynały się dopiero wtedy, gdy wracałam wieczorami do domu i musiałam radzić sobie z własnymi demonami i związkami” – wyznała.

W dokumencie powiedziała, że musiała sięgnąć dna, znaleźć się w sytuacji bolesnej i niekomfortowej, żeby powiedzieć dość i sobie pomóc. Artystka postanowiła iść na psychoterapię. Terapeuta miał ją zapytać, jak zareagowałaby, gdyby coś takiego przytrafiło się jej córce. To miało być przełomem.

„To było takie oczywiste. Kazałabym jej natychmiast uciekać i nigdy nie oglądać się za siebie. Ale sama nie potrafiłam tego zrobić, wszystko wydawało się takie skomplikowane i mgliste” – wyznała.

W dokumencie widzimy, że Jennifer Lopez rozmawia też otwarcie z obecnym mężem Benem Affleckiem. Aktor pyta żonę, czy nadal jest na niego zła. Możemy się domyślać, że chodzi o przed laty zerwane zaręczyny.

„Myślę, że byłam na ciebie wściekła przez długi czas, ale ten zawód miłosny skierował nas na tory, które pozwoliły nam odkryć, że jesteśmy lepszymi ludźmi. Myślę, że już ci wszystko wybaczyłam” – odpowiedziała artystka

Katarzyna Nowakowska, psycholożka i psychotraumatolożka - Hello Zdrowie

Przemoc psychiczna: jak się objawia?

Przemoc psychiczna, nazywana także emocjonalną, to zamierzone działania, które prowadzą do cierpienia, szkód, kontrolowania drugiej osoby, a także spadku samooceny ofiary. W wielu przypadkach sytuacja przemocy dotyczy bliskich sobie osób, na przykład będących w związkach, ale także w miejscu pracy, szkole lub wśród znajomych. Do działań charakterystycznych dla przemocy psychicznej można zakwalifikować: 

  • manipulacje,  
  • znęcanie się nad drugą osobą, obrażanie jej, 
  • wulgaryzmy i przekleństwa wypowiadane w stronę ofiary, 
  • emocjonalny dystans, 
  • wrogość, niechęć wobec drugiej osoby, 
  • podważanie uczuć ofiary („przesadzasz”, „to twoja wina”, „jesteś przewrażliwiona”), 
  • tworzenie otoczenia niestabilnego, w którym główną rolę odgrywają zmiany nastroju, uzależnianie swoich zachowań od sytuacji i emocji, 
  • ciągła krytyka drugiej osoby, 
  • oskarżanie ofiary o kłamstwa i nieuczciwość bez powodu. 

Przemoc psychiczna: gdzie szukać pomocy?

W każdym trudnym przypadku sprawę należy zgłosić na „Niebieską Linię” lub do „Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym”. Po uwolnieniu się z trudnej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest również udanie się na terapię, gdzie można przepracować przeżyte traumy i podnieść samoocenę. Poniżej znajdują się najważniejsze numery, na które możesz zadzwonić po pomoc: 

  • „Niebieska Linia” – 800 120 002 – czynny przez całą dobę,
  • „Centrum Praw Kobiet” – (22) 621 35 37– bezpłatne konsultacje w wyznaczonych godzinach,
  • „Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym”– 800 702 222,
  • „Feminoteka” – 888 883 388 – infolinia, na której konsultantki pomagają ofiarom przemocy powyżej 15. roku życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: