Przejdź do treści

Ćwiczenia na triceps – do wykonania na siłowni i w domu

Ćwiczenia na triceps – do wykonania na siłowni i w domu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gwyneth Paltrow: „Akceptuję swoje ciało i odpuszczam sobie potrzebę bycia idealną”
Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu
„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada
45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Triceps jest odpowiedzialny za prostowanie ręki w łokciu i jego rotację. Do tego współpracuje z innymi mięśniami, szczególnie tymi zaangażowanymi w dźwiganie ciężkich rzeczy. Pewnie należysz do osób, które zaniedbują ten mięsień. Warto jednak znać ćwiczenia na triceps – zwłaszcza, że można je wykonywać także w domu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ćwiczenia wykonywać, aby wzmocnić triceps.

Triceps – budowa i funkcje

Triceps to mięsień, który znajduje się na tylnej części ramienia. Składa się on z trzech głów: długiej, bocznej i przyśrodkowej, stąd też jego inna nazwa – mięsień trójgłowy ramienia. To dzięki niemu możesz prostować łokieć. Ale to nie jedyna jego funkcja. Odpowiada on także za rotację zewnętrzną w stawie łokciowym. Jeśli nie trenujesz mięśnia i go nie rozciągasz, doprowadzasz do jego osłabienia oraz przykurczu. Oznacza to, że nie będziesz mogła wykonać pełnego wyprostu ręki, a także podczas wykonywania innych ćwiczeń twoje łokcie będą uciekać na boki. To z kolei sprawi, że wszelkie ćwiczenia, które robisz w podporze, będą wykonywane nieprawidłową techniką.

Przypominamy, że nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń i niestosowanie się do odpowiedniej techniki może skutkować:

  • brakiem efektów,
  • powstawaniem urazów i kontuzji.

W życiu codziennym także wykorzystujesz triceps, ponieważ jest on mięśniem synergistycznym, co oznacza, że współpracuje z innymi mięśniami, np. mięśniem piersiowym. Angażujesz go podczas najprostszych czynności, takich jak noszenie zakupów. Może być on też przyczyną bólu, który odczuwasz w barku.

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie dokładnie zlokalizowany jest triceps, to znajdziesz go w tej części ramienia, w której tworzą się tak zwane pelikany. Jeśli więc chcesz się pozbyć luźno zwisającej skóry, pod którą ukrywa się tkanka tłuszczowa, dołóż do swojego treningu ćwiczenia na tricepsy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Bolące mięśnie - co robić?

Ćwiczenia na triceps na siłowni

Na siłowni możesz wybierać spośród wielu sprzętów, dzięki którym wzmocnisz triceps. Jednym z nich jest atlas. Każda siłownia jest wyposażona w tę maszynę, ponieważ umożliwia ona wykonywanie ćwiczeń na wiele partii mięśniowych.

Do trenowania tricepsów na atlasie wykorzystaj wyciąg tylny. Usiądź na ławce prosto, tyłem do wyciągu. Złap w obie ręce uchwyt. Pozycja wyjściowa to ręce zgięte w łokciach – te zaś muszą znajdować się na wysokości barków. Ruch polega na prostowaniu rąk i pokonywaniu ciężaru maszyny.

Możesz też skorzystać z wyciągu górnego. Stając przodem do klatki, łapiesz uchwyt ugiętymi rękami. Ćwiczenie polega na wykonaniu pełnego wyprostu na wdechu, a następnie powróceniu do pozycji wyjściowej na wydechu.

Kolejną możliwością jest ćwiczenie z hantlami. Siedząc na ławce, możesz uginać i prostować ręce za głową, trzymając w nich hantle. Ich ciężar pozwoli na kontrolowanie ruchu. Wbrew pozorom ćwiczenie hantlami pozwala kontrolować ruch, wykonywać go bardziej świadomie, a co za tym idzie – zgodnie z prawidłową techniką.

Jeśli lubisz wyzwania i pracę z ciężarem własnego ciała, to warto zastąpić klasyczne ćwiczenia z hantlami taśmami TRX. Prostowanie rąk na niestabilnej taśmie zamontowanej na systemie podwieszanym wymaga dodatkowo utrzymania swojego ciężaru. To ćwiczenie na triceps często wykorzystywane w treningach crossfit. Jest bardzo wymagające i dodatkowo angażuje mięśnie całego ciała. Jest ono polecane osobom o średnio zaawansowanym stopniu treningowym.

Jeśli zamiast hantli i taśm wolisz sztangi, to wykonaj wyciskanie francuskie na leżąco ze sztangą łamaną. Ten rodzaj sztang odciąża nadgarstki, dzięki czemu pozwala w pełni skoncentrować się na tricepsach.

Uwaga! Jeśli dopiero zaczynasz treningi ze sztangami, poproś kogoś o asystę. Bezpieczeństwo treningu jest najważniejsze.

ćwicząca kobieta

Ćwiczenia na triceps w domu

Wykonując ćwiczenia na triceps na siłowni, łatwiej jest zwiększać siłę mięśniową i rozbudowywać masę – ze względu na dostępne obciążenia. Jednak siłę tricepsu możesz także rozwijać w domu.

Bardzo skutecznym ćwiczeniem są odwrócone pompki, czyli tzw. pompki francuskie. Wystarczy oprzeć ręce na twardym podłożu (np. na krześle) i opuszczać całe ciało, uginając ręce.

Pamiętaj! Łokcie muszą być blisko tułowia, w przeciwnym razie zaczną się rotować na zewnątrz, a triceps nie zostanie zaangażowany do pracy.

Drugim ćwiczeniem są klasyczne pompki wykonywane w odpowiednim wariancie. Aby zaangażować triceps, należy ustawić ręce wąsko. Podczas opuszczania się łokcie powinny być blisko tułowia, skierowane do sufitu.

kobieta ćwiczy pompki

Triceps – ćwiczenia na rozciąganie

Jak już zostało wspomniane, na początku triceps należy nie tylko wzmacniać, lecz także rozciągać, by nie prowadzić do przykurczów i bóli.

Rozciągające ćwiczenia na tricepsy są bardzo proste. Jedne z nich to rozciąganie tricepsa za głową:

Stań z wyprostowaną sylwetką lub usiądź na krześle. Wyprostuj rękę w kierunku sufitu, następnie zegnij ją w łokciu, starając się sięgnąć dłonią do łopatki. Trzymaj łokieć blisko ucha. Zostań w tej pozycji przez co najmniej 20 sekund. Następnie powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Jak często ćwiczyć triceps?

Triceps to jeden z mięśni rąk należący do grupy mięśni mniejszych. Powinien być zatem traktowany tak samo jak pozostałe – dotyczy to także planowania treningu. Ćwiczenia na ramiona wykonuj zatem nie częściej niż 1–2 razy w tygodniu. Podczas treningu wykonaj 2 ćwiczenia z hantlami lub na maszynach dedykowane właśnie tej grupie mięśniowej. Taka częstotliwość wystarczy, aby tricepsy zyskały ładny kształt. Możesz je dodać do treningu z dolnymi grupami mięśniowymi lub też ćwiczenia na ręce potraktować jako osobną jednostkę treningową, podczas której ćwiczysz triceps, biceps i mięśnie naramienne.

Hantle - jak ćwiczyć z hantlami w domu?

Ile serii w tygodniu wykonać na triceps?

W przypadku treningu ogólnorozwojowego – czyli takiego, podczas którego ćwiczymy całe ciało, dodaj tylko 1 ćwiczenie z hantlami na triceps lub jedno ćwiczenie na maszynie (wyciąg górny, dolny, uchwyt tylny na atlasie). Zazwyczaj seria zawiera 10–15 powtórzeń – w zależności od stopnia zaawansowania treningowego. Jeśli jesteś osobą początkującą, skup się na tym, aby wykonać 12 powtórzeń w jednej serii. A ile serii wykonać w sumie? Optymalna liczba to 3 serie. Dzięki temu wykonujemy w sumie kilkadziesiąt powtórzeń. Jest to wystarczające, aby nie tylko pobudzić triceps do pracy, ale także pobudzić go do wzrostu.

Co kilka miesięcy zmieniaj ćwiczenia. Hantle także – pod względem wagi. Im dłużej będziesz ćwiczyć, tym większy ciężar będziesz w stanie unieść. Najważniejsze, byś dobrała obciążenie do swoich aktualnych możliwości, by nie doprowadzić do kontuzji i nadal mieć możliwość prawidłowego wykonywania ćwiczeń zgodnie z techniką wskazaną przez trenera.

Pamiętaj, że trening przynosi rezultaty wtedy, gdy jest wykonywany prawidłowo. Jeśli nie wiesz, jak dobrać obciążenie lub jak prawidłowo wykonać ćwiczenia, poproś o pomoc trenera personalnego. Na każdej siłowni trenerzy mają dyżury, podczas których dostępni są dla wszystkich klientów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak często należy ćwiczyć?

sprzątanie

5 sposobów, jak być fit bez wychodzenia z domu

Jakie efekty przynosi jazda na rolkach? /fot. iStock

Jakie efekty przynosi jazda na rolkach?

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Ćwicz do oporu! Czym są ćwiczenia oporowe i dlaczego powinni je wykonywać także seniorzy? 

Spinning – spal nawet tysiąc kalorii w godzinę! Jak ćwiczyć na siłowni a jak w domu

Trener personalny – cała prawda o tym, kim jest i ile zarabia  

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Pułap tlenowy. Jak go poprawić i cieszyć się lepszymi efektami treningów? 

Pistolet do masażu – czy zastąpi masażer do mięśni i roller? Jaki masażer gun wybrać?

Ćwiczenia do szpagatu – jak się rozciągać, by go wykonać? 

Bieganie na czczo

Poranny trening na czczo – spalacz tłuszczu czy kiepski pomysł?

istockphoto.com

Jak mają się twoje biodra, gdy masz 20, 30, 40… lat?

Zakochajcie się w ćwiczeniach – prosty trening dla par w domu

W wieku 70. lat postanowiła: „teraz albo nigdy”! Dzięki ćwiczeniom przeszła niesamowitą metamorfozę i odstawiła wszystkie leki, które brała

W wieku 70. lat postanowiła: „teraz albo nigdy”! Dzięki ćwiczeniom przeszła niesamowitą metamorfozę i odstawiła wszystkie leki, które brała

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Talia jak u osy. Proste ćwiczenia na figurę klepsydry 

Proste ćwiczenia na uda wewnętrzne. Poznaj skuteczne ćwiczenia z gumą

Jak bezpiecznie trenować?

Jak trenować bezpiecznie? Sprawdź, co radzi ortopeda

Fałdka precz! Najlepsze ćwiczenia na dolne partie brzucha

Stresujesz się? Poćwicz!

Stresujesz się? Poćwicz! Propozycje ćwiczeń

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku. Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz!

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć

Chwila relaksu dla szyi. Wystarczy 10 minut, by poczuć się lepiej

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×