Przejdź do treści

Hantle do ćwiczeń. Jakie hantle kupić?

Hantle - jak ćwiczyć z hantlami w domu?
Jak ćwiczyć z hantlami w domu? Jakie hantle kupić? Fot. Dorota Białkowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hantle do ćwiczeń są idealnym sprzętem do uzupełnienia treningu. Małe, ale ciężkie – proste w użyciu i niezwykle skuteczne. Warto wykonywać ćwiczenia z hantlami, bo doskonale wzmacniają i modelują sylwetkę, a w dodatku świetnie sprawdzają się w domowych warunkach. Hantle 10 kg lub nawet te o wadze 5 kg mogą zupełnie odmienić wasz trening! Jakie hantle do ćwiczeń w domu kupić i jak ćwiczyć z hantlami?

Hantle do ćwiczeń – dlaczego warto ćwiczyć z obciążeniem?

Hantle to ciężarki z uchwytem na dłoń, różniące się od siebie materiałem wykonania, wielkością, kształtem oraz – przede wszystkim – masą. Wykorzystywane są w wielu rodzajach treningu siłowego i wytrzymałościowego oraz przy rehabilitacji.

Hantle do ćwiczeń to sprzęt dostępny w każdej siłowni, ale jeśli chcecie skuteczniej pracować nad swoim ciałem także w domu, zafundujcie sobie przynajmniej jedną parę. Nie zajmują wiele miejsca i będą wdzięcznym towarzyszem waszych treningów – przydadzą się, gdy zechcecie wzmocnić i wymodelować konkretne partie mięśni. Wybór jest ogromny!

Ćwiczenia z hantlami w domu

Jakie ćwiczenia z hantlami będą najlepsze w domu? Wybór jest bardzo bogaty. W swoim planie treningowym możecie uwzględnić np.:

 • ćwiczenia na motyle (ćwiczenia na triceps z hantlami),
 • ćwiczenia na biceps z hantlami (trening barków),
 • ćwiczenia na plecy z hantlami,
 • przysiady z hantlami,
 • martwy ciąg,
 • wyciskanie hantli nad głowę,
 • wykroki,
 • uginanie przedramion z hantlami,
 • pompkę z przyciąganiem hantli do tułowia.

 

Ćwiczenia na biceps

Jak ćwiczyć hantlami?

Decydując się na ćwiczenia z hantlami, nie zapominajcie o technice – w czasie pracy z obciążeniem jest to szczególnie istotne. Dobra rada: korzystajcie przy treningu z oddechu przeponowego, a każde ćwiczenie róbcie wolno i bardzo dokładnie. Poza tym hantle są naprawdę proste w użyciu, a więc dość bezpieczne nawet dla osób początkujących, zwłaszcza że ciężar hantli dobieracie sami, odpowiednio do własnych możliwości i potrzeb. Ważne jednak, by nie było za lekko. Ostatnie powtórzenia w seriach powinny być wykonywane z wyraźnym wysiłkiem.

 

kobieta z hantelkami

Hantle do ćwiczeń. Jakie hantle kupić, ile kg na początek? 

Jeśli chcesz ćwiczyć w pełnym zakresie ruchu mięśnia ważne, aby wybrane obciążenie było odpowiednie do siły trenowanych partii ciała i zastosowanej metody.

 • Hantle do ćwiczeń o wadze 0,5-2 kg – są dobre do treningów fitness – skutecznie wzmocnią i ustabilizują ciało.
 • Hantle do ćwiczeń o wadze 3-10 kg – są wskazane dla osób początkujących, które chcą budować mocne uda, biceps czy szerokie barki w zależności od poziomu wytrenowania, techniki i siły. Sięgając po nie nawet zwykłe wykroki nabiorą zupełnie innego znaczenia.
 • Hantle do ćwiczeń o wadze do 25 kg – zwykle z takim obciążeniem ćwiczą już prawdziwi strongmani.

Idealną opcją jest wybór tzw. sztangielek, czyli hantli o regulowanych talerzach. Można ćwiczyć z nimi bicepsy i tricepsy albo korzystać z nich w trakcie wykonywania ćwiczeń złożonych, np. przysiadu z wypchnięciem hantli w górę czy martwego ciągu. Oznacza to, że dzięki nim znacznie efektywniej popracujecie również nad dolnymi częściami ciała. Alternatywą będzie zestaw hantli o różnych ciężarach.

 

Co zamiast hantli?

Jeśli nie chcecie inwestować w profesjonalne hantle do ćwiczeń, a potrzebujecie niewielkiego obciążenia do urozmaicenia swoich treningów, możecie wykorzystać ciężarki z łatwo dostępnych materiałów. Doskonałe będą do tego butelki z wodą o pojemności 5 l. Ich wagę dowolnie możecie regulować, odlewając lub dolewając wodę zależnie od potrzeb, treningu i siły. Zamiast wody, można je wypełnić piaskiem i pracować w podobny sposób. Przy niektórych ćwiczeniach sprawdzić się mogą także książki.

 

Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: