Przejdź do treści

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com
Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Editing friends, czyli porządki wśród znajomych. „Warto co jakiś czas przejrzeć spis swoich kontaktów” – radzi psycholog dr Joanna Heidtman
Rozciąganie pleców na sportowo
Stanie na rękach – sztuczka, która wiele zmienia
„Ludzie z zewnątrz mogą myśleć, że to są błahe rzeczy. A były takie momenty, że naprawdę chciałam skoczyć pod metro…” – mówi 30-letnia Alina, cierpiąca na dysmorfofobię
5 porad, dzięki którym będziesz zarządzać swoim czasem jak mistrz

Katarzyna została zgwałcona. Zgłosiła to na policję. Miała nawet nagranie, na którym gwałciciel przyznaje się do tego, co zrobił. Nie jego jednak skazano. To kobieta została oskarżona o składanie fałszywych zeznań. Sąd Rejonowy w Gnieźnie skazał Katarzyną na 3 miesiące pozbawienia wolności i 9 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej pracy na cele społeczne. 

istockphoto.com

Historia Katarzyny

Katarzyna poznała go w 2012 r. Mieszkali w pobliskich wsiach. Przyjaźnili się. W 2016 r. mężczyzna zaprosił Katarzynę na swoje imieniny, co nie spodobało się jego żonie. Znajomość musiała więc się zakończyć. Gdy kobieta zerwała z nim kontakt, mężczyzna zaczął być napastliwy. Śledził ją, raz nawet wszedł po drabinie do jej sypialni. Bała się, ale nie zgłosiła tego na policję.

Na początku 2017 r. mężczyzna bez zaproszenia pojawił się w domu Katarzyny. Gdy kobieta chciała wyjść, pchnął ją na kanapę i zgwałcił. Była w szoku. Dopiero po kilku dniach powiedziała o całej sytuacji sołtysce wsi, w której mieszka mężczyzna. O gwałcie opowiedziała też swojemu mężowi i żonie gwałciciela.

W lutym dwa małżeństwa spotkały się ze sobą, by się dogadać. Mąż Katarzyny uprzedził sprawcę, że będzie wszystko nagrywać. Mężczyzna przyznał się wtedy do gwałtu. Katarzyna nie zgłosiła się jednak z nagraniem na policję. Liczyła na to, że sprawa się zakończy.

Po kilku tygodniach gwałciciel ponownie zaczął śledzić Katarzynę. Raz przyciągnął ją do siebie na ulicy i wsunął język w jej usta. Odepchnęła go i zaczęła wyzywać. Wtedy poszła na komisariat. Katarzyna na przesłuchaniu czuła jednak, że jest zbywana.

W kwietniu mężczyzna wszedł na teren domu kobiety, gdy brama i furtka były zamknięte. Interweniowała policja. To wtedy kobieta dowiedziała się od policjanta, że sprowokowała mężczyznę swoim ubiorem. Usłyszała też, że nie ma przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Katarzyna nie podpisała składanych zeznań. Dopiero w 2017 r. kobiecie udało się zgłosić gwałt.

Mężczyzna zeznał jednak, że między nim, a Katarzyną od 2012 r. trwał romans. I taką wersję przyjął sąd. Po roku sprawa została umorzona. Kobieta zaskarżyła wyrok, jednak zaskarżenie zostało odrzucone. Wtedy Katarzyna zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Złożyła też skargę do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Skutek? Otrzymała odpowiedź, że jej zarzuty są bezzasadne. Została także skazana za składanie fałszywych zeznań na 3 miesiące pozbawienia wolności oraz karę 9 miesięcy ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym.

Katarzyna odwołała się od wyroku. Jest przerażona. Od dnia. w którym została zgwałcona, nie wyszła na spacer. Boi się o swoich synów. Nie wie, kto się nimi zajmie, gdy zamkną ją w więzieniu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy

Historię Katarzyny opisała Maja Staśko – aktywistka, publicystka, krytyczka literacka. Dziewczyna założyła petycję, by pomóc zgwałconej. 

„Katarzyna zgłosiła gwałt. Miała nagranie, na którym Marcin przyznawał się do gwałtu. Ale to ona została skazana na więzienie. Mieszka na wsi, w każdej chwili może spotkać gwałciciela. On nie przestaje jej nękać. Katarzyna nie chce iść do więzienia. Ma dzieci, boi się, co z nimi będzie.

Napisałam reportaż o sytuacji Katarzyny. I założyłam petycję w jej sprawie. Podpiszcie się po tą petycją. To może spotkać każdą z nas. Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy. A Ty?”- pyta Maja Staśko w swoim nagraniu opublikowanym na Instagramie.

„Historia Katarzyny to dowód, że sądy w Polsce stoją po stronie sprawców przemocy. 67 proc. spraw dotyczących gwałtu jest umarzanych, a ofiary traktowane są jak podejrzane. Nic dziwnego, że ponad 90 proc. zgwałconych kobiet w Polsce nie zgłasza się na policję!

Dlatego zwracamy się do Sądu Najwyższego w Warszawie o kasację umorzenia postępowania dotyczącego zgwałcenia, a do Sądu Okręgowego w Poznaniu o uwzględnienie apelacji ws. wyroku skazującego Katarzynę na więzienie” – pisze Maja Staśko na stronie petycji.

Każda z nas może zostać zgwałcona. Często przecież wracamy same do domu. Jeździmy nocną komunikacją miejską. Chodzimy do klubów i na domówki. I nigdy nie możemy mieć pewności, czy ten mężczyzna, który tak nam się przygląda, nie jest groźny.

My już podpisałyśmy petycję. Czas na ciebie.

Historia Katarzyny została napisana w oparciu o reportaż Mai Staśko

—————————————————————————————-

Spotkała cię trudna sytuacja? Chcesz zwrócić uwagę na problem, który dotyczy kobiet? Uważasz, że powinnyśmy o tym napisać w Hello Zdrowie? Napisz do mnie: m.bury@hellozdrowie.pl. Postaram się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. "To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary" - podkreśla Maja Staśko / East News Paweł Wodzynski

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. „To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary” – podkreśla Maja Staśko

Edyta Górniak / Andras Szilagyi MWMEDIA

Edyta Górniak komentuje słowa Margaret, mówiąc, że przeżyła to samo. „Był w wieku mojego ojczyma. Traktowałam go jak wujka”

„Tylko TAK znaczy TAK”. W Hiszpanii seks bez zgody to gwałt

Kwas GHB, popularnie nazywany pigułką gwałtu, wcale nie musi mieć formy tabletki. Fundacja #SEXEDpl wyjaśnia, pod jakimi postaciami można go spotkać

Kwas GHB, popularnie nazywany pigułką gwałtu, wcale nie musi mieć formy pigułki. Fundacja #SEXEDpl ostrzega

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. "To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej"

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. FEDERA: „To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej”

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat

Blok w Ukrainie

Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. „To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata”

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Widziała, jak ginie jej 12-letnia córka. Obok świadectwa Viktorii trudno przejść obojętnie /fot. Getty Images

Widziała, jak ginie jej 12-letnia córka. Obok świadectwa Viktorii trudno przejść obojętnie

Kobieta

31-letnia Olga zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza. „Cały czas trzymał broń przy mojej skroni lub przykładał mi ją do twarzy” – relacjonuje

Kobieta

Indie. 16-latka została zgwałcona przez 400 mężczyzn. „To najbardziej tragiczny przypadek w historii”

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

Kirk Douglas

Kirk Douglas napastował seksualnie sławną aktorkę? „Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana” – pisze siostra ofiary

Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"

Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”

Mężczyzna stoi przed lustrem

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Sophie Ellis-Bextor padła ofiarą gwałtu

Sophie Ellis-Bextor wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Mówiłam 'Nie’ i 'Nie chcę tego’, ale to nic nie zmieniło”

Alanis Morissette wyznała, że jako nastolatka była wielokrotnie gwałcona

Wiola Rębecka-Davie

Wiola Rębecka-Davie: Gwałt jest najtańszą bronią. Nie musisz kupować pistoletu, karabinu, maczety, używasz swojego ciała, żeby straumatyzować osobę od ciebie zależną

Agnieszka Bradt /fot. archiwum prywatne

„Żołnierki opowiadały o molestowaniu, napaściach i gwałtach”. Agnieszka pomagała ofiarom przemocy seksualnej w amerykańskich Siłach Powietrznych

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

×