Przejdź do treści

„Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom” – podkreśla Ołena Zełenska w poruszającym poście

"Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom" - podkreśla Ołena Zełenska, która opublikowała poruszające wideo
"Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom" - podkreśla Ołena Zełenska, która opublikowała poruszające wideo / fot. screen z klipu "Wrócę"
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska zamieściła na swoim profilu na Instagramie chwytające za serce wideo, zatytułowane „Wrócę”. Uchodźcy zapowiadają w nim, że wrócą do swojej ojczyzny, gdy tylko wojna się skończy, a Zełenska podkreśla: „Zaprosimy Polaków, by im podziękować”.

„Mieliśmy szczęście”

„Pewnego dnia mój kraj napadła Rosja. Nad naszym domem latały rosyjskie samoloty. Chciano nas zabić. Ale mieliśmy szczęście i pojechaliśmy z mamą do Polski” – mówi w klipie jeden z małych uchodźców, który znalazł w Polsce schronienie.

Jak dodaje, już nie musi ukrywać się ze swoją mamą w piwnicach. Chłopiec jest wdzięczny, że Polacy podarowali im dom, a jemu dużo zabawek. Jednak zaznacza, że choć podoba mu się w naszym kraju, to chciałby wrócić do domu.

„Tam są moi przyjaciele z przedszkola. Chcę pojechać do babci i dziadka do Cornyna. Chcę zobaczyć swoich kolegów: Żorika i Garika. Bardzo chcę wrócić do domu i niedługo tam wrócę” – podkreśla Ukrainiec, któremu w klipie wtórują inni uchodźcy, mówiąc: „wrócę”.

Chłopiec mówi też, że gdy już będzie w swoim mieszkaniu, to zaprosi „wszystkich Polaków”. 

Polska najbliższym przyjacielem Ukrainy

„Wrócę. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych” – napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w poście pod opublikowanym klipem, który omówiła agencja Ukrinform.

Żona prezydenta Zełenskiego zaznacza, że Ukraińcy nie mają szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi „braterstwa” uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mają za to wielkie szczęście, że ich sąsiadem jest również Polska, która „stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie”.

„Polska udzieliła już schronienia około 3 mln ukraińskich uchodźców, zapewniając im nie tylko tymczasowe miejsce do życia, ale również stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację” – napisała prezydentowa Ukrainy. „Wrócimy (do Ukrainy), ponieważ nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by podziękować im za coś więcej niż gościnność – za prawdziwy brak granic. Dziękuję, przyjaciele!” – dodała.

Wojna w Ukrainie

Trwa już 89. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że od rozpoczęcia wojny do 15 maja zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych. Według danych ONZ życie straciło 1353 mężczyzn, 897 kobiet, 94 chłopców i 82 dziewczynki (płeć niektórych dzieci i dorosłych nie została jeszcze ustalona). Jednak, jak zaznacza organizacja, liczby te w rzeczywistości na pewno są dużo większe, ponieważ wielu ciał jeszcze nie znaleziono.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: