Przejdź do treści

Jill Biden odwiedziła Ukrainę. Na wizytę wybrała wyjątkowy dzień

Jill Biden spotkała się z Ołeną Zełenską (Photo by Susan Walsh / POOL / AFP)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Było wzruszenie, słowa wsparcia i wspólne warsztaty dla dzieci. Jill Biden, pierwsza dama USA, spotkała się w niedzielę z Ołeną Zełenską, żoną prezydenta Ukrainy w miejscowości Użhorod, niedaleko granicy ze Słowacją. Na dzień wizyty wybrała wyjątkowe święto. „Podczas tegorocznego Dnia Matki chciałam być z matkami z Ukrainy i ich dziećmi”- napisała na Twitterze.

„W Ukrainie nie ma teraz bezpiecznego miejsca”- podkreśliła Zełenska

Polki na swój Dzień Matki muszą jeszcze poczekać, ale Amerykanki to święto mają już za sobą. Właśnie w Mother’s Day, które jest celebrowane w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę maja, Jill Biden pojawiła się w Ukrainie. Jak podaje na Twitterze dziennikarka z „Washington Post”, pierwsza dama USA zwróciła się do dziennikarzy z takimi słowami:

„Chciałam przyjechać w Dzień Matki. Sądzę, że to ważne, by pokazać ludności Ukrainy, że ta wojna musi się skończyć, że ta wojna jest pełna okrucieństwa, oraz że Stany Zjednoczone są po stronie Ukrainy”

Żona Wołodymyra Zełenskiego doceniła, to, że Jill Biden przyjechała do kraju ogarniętego wojną.

„To wielki uczynek z jej strony, bo każdy, kto przyjeżdża teraz na Ukrainę, nie może czuć się w 100 proc. bezpieczny. Jak każdy z nas. Na Ukrainie nie ma teraz bezpiecznego miejsca – napisała Zełenska na swoim profilu na Instagramie.

Z kolei Biden napisała w mediach społecznościowych: „W tym Dniu Matki moje serce jest z wami, Pierwsza Damo Ołena Zełenska, i wszystkimi odważnymi i odpornymi matkami Ukrainy”. 

Jak przebiegała wizyta? Jill Biden wręczyła Zełenskiej bukiet kwiatów. Po spotkaniu w cztery oczy, obie panie udzieliły krótkich komentarzy przed kamerami.

„The New York Times” przyjazd pierwszej damy USA do Ukrainy nazwał „kolejną deklaracją wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych, które w ostatnich tygodniach znacząco zwiększyły pomoc militarną dla Ukrainy”. Dziennik przypomina, że Joe Biden odwiedził Polskę i był przy granicy polsko-ukraińskiej, jednak ze względów bezpieczeństwa nie zdecydował się odwiedzić Ukrainy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez First Lady Dr. Jill Biden (@flotus)

Jill Biden była na terytorium Ukrainy tylko przez blisko dwie godziny. Jej wizytę długo utrzymywano w tajemnicy. Żony prezydentów wspólnie odwiedziły szkołę w Użhorodzie będącą miejscem schronienia dla osób, które uciekły z regionów Ukrainy ogarniętych wojną. Wcześniej Biden odwiedziła Bukareszt i ośrodek dla uchodźców na Słowacji.

Prezydent Joe Biden zadeklarował w piątek, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, tym razem o wartości 150 milionów dolarów.

Zełeńska na oficjalną wizytę założyła wyjątkowe buty

Jak podkreślił „New York Times”, żona prezydenta Wołodymyra Zelenskiego nie była widziana publicznie od czasu inwazji Rosji, która rozpoczęła się 24 lutego. Z kolei ukraińska dziennikarka z portalu pravda.com.ua dostrzegła, że na spotkanie z Biden Zełenska założyła patriotyczne sneakersy, zaprojektowane przez przez Katyę Silchenko.

Źródło: Reuters, „New York Times”, www.pravda.com.ua

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: