Przejdź do treści

Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. „To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata”

Blok w Ukrainie
Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. "To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata"/ Photo by Pierre Crom/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Trzy dziewczynki w wieku 9 lat mają poważne obrażenia narządów płciowych. Wszystko to stało się na oczach matki, która jest w szoku” – opisała zgłoszony przypadek gwałtu przez Rosjan Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Jak podała, w ciągu zaledwie 24 godzin infolinia pomocy psychologicznej odebrała 56 podobnych zgłoszeń. Gwałcone są nawet niemowlęta. 

Rosjanie gwałcą nawet niemowlęta

Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że każdego dnia infolinia pomocy psychologicznej otrzymuje doniesienia o przestępstwach seksualnych popełnianych przez Rosjan na Ukraińcach. Jak przekazała, większość nowych zgłoszeń pochodzi z wyzwalanego obwodu charkowskiego.

„Wczoraj, w ciągu zaledwie jednej godziny, 10 osób zgłosiło przypadki przemocy seksualnej, 8 z nich dotyczyło osób nieletnich, które zostały zgwałcone. W tym dwóch 10-letnich chłopców. W ciągu ostatnich 24 godzin otrzymaliśmy 56 telefonów” – napisała w czwartek Denisowa.

Zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukraińcach budzą przerażenie. Rzeczniczka opisała kilka drastycznych historii, które zostały zgłoszone w ostatnim czasie. Wśród nich są informacje o przemocy seksualnej, która dotyka bardzo małych dzieci. Zgwałcone zostały m.in. dziewięcioletnie trojaczki, a zbrodni dokonano na oczach ich matki.

„Trzy dziewczynki w wieku 9 lat. Mają poważne obrażenia narządów płciowych. Wszystko to na oczach matki, która jest w szoku” – poinformowała.

Denisowa opowiedziała także o dwóch zgwałconych dziewczynkach – jedna ma dziewięć miesięcy, druga dwa lata. Wymieniła również przypadek jednorocznego chłopca, który został brutalnie zgwałcony przez dwóch żołnierzy. Chłopiec nie przeżył.

Zniszczony przez Rosjan szpital w Czernihowie

„To ludobójstwo narodu ukraińskiego ze szczególnym okrucieństwem”

Ofiarami przemocy seksualnej stają się także starsze osoby. Rzeczniczka praw człowieka dodała, że otrzymano zgłoszenie o gwałtach na dwóch mężczyznach w wieku 67 i 78 lat.

„To jest ludobójstwo narodu ukraińskiego ze szczególnym okrucieństwem! To pogwałcenie nie tylko norm międzynarodowego prawa humanitarnego, ale także samej jego istoty, moralności cywilizowanego świata!” – napisała.

Denisowa zaapelowała do państw zachodnich o zwiększenie nacisku sankcji na Rosję, dostarczenia Ukrainie broni ofensywnej oraz włączenie się w śledztwo w sprawie zbrodni na tle seksualnym w jej kraju. Zwróciła się też do komisji ONZ badającej naruszenia praw człowieka, by przyjrzała się wymienionym przestępstwom.

„Wróg musi zostać powstrzymany, a wszyscy zamieszani w okrucieństwa w Ukrainie muszą stanąć przed sądem!” – podsumowała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: