Przejdź do treści

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek
Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„84 proc. kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. Tylko w 31 proc. przypadków ktoś okazał im wsparcie” – wynika z badań przeprowadzonych w 2021 r., które podaje autorka profilu „WDŻ dla zaawansowanych”. Psycholożka apeluje, by nie bać się reagować, jeśli jesteśmy świadkami przemocy seksualnej. Do bezpiecznej interwencji wystarczy wykorzystać metodę 5D.

Reaguj na molestowanie w przestrzeni publicznej

„84 proc. kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. Tylko w 31 proc. przypadków ktoś okazał im wsparcie, ponieważ większość osób będących świadkami molestowania nie wie, jak reagować w takich sytuacjach. Wiemy to dzięki badaniom firmy Ipsos przeprowadzonym w 2021 r. dla marki L’Oréal Paris” – pisze na swoim profilu na Instagramie Tosia z „WDŻ dla zaawansowanych”.

Psycholożka wyjaśnia, że molestowanie może przybrać różne formy. Pod tym pojęciem kryje się wiele nieodpowiednich zachowań, które są przemocowe.

„Molestowanie to m.in. wpatrywanie się, nieodpowiednie gesty, komentarze i żarty, nagabywanie i naleganie na podanie osobistych informacji, gwizdy, niechciane opowieści z podtekstem, niepożądany dotyk, przytulenie i całowanie, śledzenie” – tłumaczy.

I zaznacza, że ogromna skala zjawiska oraz wciąż niewielka świadomość społeczna były powodem do stworzenia kampanii społecznej Stand Up: Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Akcja została zorganizowana wspólnie przez L’Oréal Paris, międzynarodową organizację Right To Be oraz Centrum Praw Kobiet, by uwrażliwić innych na molestowanie. Jak wskazano w raporcie, 79 proc. ankietowanych osób, które doświadczyło molestowania, stwierdziło, że interwencja innych znacznie poprawiła sytuację.

„Reagując, możesz zatrzymać lub złagodzić przebieg bieżącej sytuacji i dać wsparcie osobie doświadczającej molestowania. Ale nie tylko!

Reagując, przyczyniasz się do tworzenia bezpieczniejszego otoczenia i bardziej świadomego społeczeństwa. Być może sprawca już nigdy więcej tego nie zrobi. Być może ktoś ze świadków następnym razem zareaguje” – pisze psycholożka.

Ekspertka podkreśla, każda reakcja jest ważna. Wymienia też, jakie skutki może przynieść nawet najmniejszy gest pomocy, kiedy widzimy, że ktoś jest molestowany:

  • może przerwać sytuację lub złagodzić jej przebieg,
  • wspiera osobę doświadczającą molestowania,
  • pokazuje sprawcy, że jego zachowanie nie jest akceptowane,
  • pokazuje pozostałym świadkom zajścia, że takie zachowanie nie jest akceptowane oraz jak można reagować.

Metoda 5D

W ramach kampanii opracowano zestaw narzędzi, które pomogą w bezpiecznej interwencji. Nazwano je metodą 5D.

„Zapamiętaj, możesz:

dekoncentrować – to przerwanie incydentu poprzez odwrócenie uwagi. Może to być upuszczenie kluczy, zapytanie o drogę, udawanie znajomego, itd.

dołączyć innych – poproszenie o pomoc to też reakcja. Możemy poprosić o wsparcie zarówno innych świadków, jak i osoby mające narzędzia i/lub autorytet do podjęcia działań w danym miejscu (np. kierowca autobusu, barman, sprzedawczyni).

dokumentować – bądź świadkiem, zapisz lub nagraj sytuację. Przekaż nagranie osobie doświadczającej molestowania, nigdy nie publikuj niczego online ani nie wykorzystuj bez jej zgody.

dojść do głosu – jeśli czujesz się na siłach, zwróć się do osoby molestującej, ale nie doprowadzaj do eskalacji sytuacji. Mów krótko i stanowczo. Pamiętaj, bezpieczeństwo – twoje i osoby doświadczającej molestowania – zawsze jest na pierwszym miejscu.

dać wsparcie – udziel wsparcia osobie, która doświadczyła molestowania po całym zajściu. Powiedz, że to nie jest jej wina. Powiedz, że takie zachowanie osoby molestującej nie było w porządku. Zapytaj, czego potrzebuje, możesz zaproponować odprowadzenie w bezpieczne miejsce” – wymienia specjalistka.

Autorka profilu „WDŻ dla zaawansowanych” przypomina również, by nie czuć się winną bycia ofiarą molestowania. Odpowiedzialność za nią zawsze ponosi osoba, która dopuszcza się przemocy.

„Twórzmy bezpieczniejsze środowisko i społeczeństwo nie tylko dla siebie, a także dla naszych bliskich, ale też dla zupełnie nieznajomych” – apeluje psycholożka.

"Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety" - podaje ONZ / gettyimages

WDŻ dla zaawansowanych

Instagramowy profil @wdz.dla.zaawansowanych prowadzony jest przez psycholożkę szkolną, edukatorkę seksualną i nauczycielkę – Tosię. „Chcę wspierać w dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach” – tak sama o sobie pisze. Konto na Instagramie, które prowadzi ekspertka, obserwuje już niemal 50 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900 (czynny całą dobę)
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002
  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717
  • Antyprzemocowa linia pomocy Fundacji Sexed.pl: 720 720 720 (czynna pon-pt w godz. 16-20)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: