Przejdź do treści

„Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety” – podaje ONZ

"Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety" - podaje ONZ / gettyimages
"Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety" - podaje ONZ / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Międzynarodowa Komisja Śledcza ONZ ds. Ukrainy kilka tygodni temu opublikowała raport z dowodami na to, że Rosjanie dopuszczają się w Ukrainie gwałtów. „Kiedy Ukrainki są więzione i gwałcone przez wiele dni, gwałceni są mali chłopcy i mężczyźni, kiedy mamy do czynienia z serią okaleczeń genitaliów, kiedy słyszymy, jak kobiety zeznają, że rosyjscy żołnierze wyposażeni są w viagrę, to możemy mówić o wyraźnej strategii wojskowej” – powiedziała w rozmowie z francuską agencją AFP Pramila Patten, specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w czasie konfliktów.

Ponad 100 przypadków gwałtu

Do tej pory ONZ zweryfikowało ponad 100 przypadków gwałtu lub napaści seksualnej od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Ta liczba jest jednak niedoszacowana, ponieważ – jak mówi Pramila Patten – podczas konfliktów przemoc seksualna jest rzadko zgłaszana. „Liczby nigdy nie oddadzą rzeczywistości, ponieważ przemoc seksualna to 'ciche zbrodnie'” – dodaje.

Dzięki weryfikacji ponad 100 gwałtów, rosyjskich oprawców będzie można sądzić za dokonywanie zbrodni wojennych. „Gwałt to celowa taktyka dehumanizowania ofiar” – mówi Patten.

I dodaje, że gwałty to „strategia wojskowa” Rosji. Żołnierze dostają viagrę – związek chemiczny, który stosowany jest w leczeniu zaburzeń erekcji.

„Kiedy słyszymy zeznania kobiet o rosyjskich żołnierzach wyposażonych w viagrę, to jasne, że jest to strategia wojskowa. Ofiarami były głównie dziewczęta i kobiety. Zgłaszane były jednak również gwałty na chłopcach i mężczyznach” – wyjaśniła Patten.

Jedną z kobiet, która przeżyła traumę gwałtu, jest Ałła, która przez 10 dni była przetrzymywana w szopie i regularnie gwałcona przez Rosjan w okupowanym Iziumie. 52-latka w rozmowie z reporterami „The Washington Post” opowiedziała, że nie była tylko gwałcona, ale też rażona prądem. W ten sposób Rosjanie chcieli „wybić z niej Ukrainkę”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Lista nadużyć i okrucieństw

Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza, powołana przez ONZ do zbadania przebiegu wojny, przedstawiła pod koniec września w Genewie listę nadużyć i okrucieństw, których dopuszczali się Rosjanie w czterech ukraińskich regionach.

„Rosyjskie wojska gwałciły i torturowały dzieci, przeprowadziły dużą liczbę egzekucji i popełniły inne zbrodnie wojenne” – wynika z dochodzenia.

„Gwałt jest najtańszą bronią”

O gwałtach jedna z naszych dziennikarek rozmawiała niedawno z Wiolą Rębecka-Davie, psychoanalityczką.

„Poraża mnie siła gwałtu wojennego: z jednej strony ta jednostkowa siła, którą dobrze poznałam, pracując ze zgwałconymi osobami, a z drugiej – to, że gwałt ma wielowarstwowe konsekwencje, których nie da się łatwo wyleczyć. Bo, widzisz, generalnie mamy tendencję do upraszczania, chcemy wszystko wiedzieć od razu, wyjaśnić w jak najkrótszej i najprostszej formie. Co jest zrozumiałe, ale jak rozmawiamy o gwałcie, a szczególnie gwałcie wojennym, to tak się nie da. Nie da się go sprowadzić do stwierdzenia: to jest trauma. Bo oczywiście jest traumą, ale to tylko jeden malutki wycinek jego skomplikowanych konsekwencji” – mówiła ekspertka w wywiadzie.

Wiola Rębecka-Dave przywołała w nim także słowa doktora Mukwege, znanego w Kongo ginekologa, który od ponad 30 lat działa również jako obrońca praw człowieka.

„Dr Mukwege powiedział mi kiedyś, że gwałt jest najtańszą bronią. I to jest prawda, bo nie musisz kupić pistoletu, karabinu, maczety, granatu, używasz po prostu swojego ciała, żeby zniewolić i straumatyzować osobę od ciebie zależną…” – dodała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

„Kiedy to robił, byłam całkowicie sparaliżowana”. Posłanka Katarzyna Kotula opowiada o molestowaniu, którego miał dopuścić się prezes Polskiego Związku Tenisowego

Natalia Przybysz padła ofiarą molestowania. Sprawcami byli członkowie jej rodziny

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Cała Ameryka czeka na zeznania Trumpa. Znana pisarka oskarża go nie tylko o gwałt

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

"Twierdzenia, że miałem seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt" - podkreśla Jade McCrossen-Nethercott

„Twierdzenia, że miałam seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt” – podkreśla Jade McCrossen-Nethercott

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. "To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary" - podkreśla Maja Staśko / East News Paweł Wodzynski

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. „To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary” – podkreśla Maja Staśko

Edyta Górniak / Andras Szilagyi MWMEDIA

Edyta Górniak komentuje słowa Margaret, mówiąc, że przeżyła to samo. „Był w wieku mojego ojczyma. Traktowałam go jak wujka”

„Tylko TAK znaczy TAK”. W Hiszpanii seks bez zgody to gwałt

Anne Heche

Anne Heche nie żyje. Aktorka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie

„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

Kwas GHB, popularnie nazywany pigułką gwałtu, wcale nie musi mieć formy tabletki. Fundacja #SEXEDpl wyjaśnia, pod jakimi postaciami można go spotkać

Kwas GHB, popularnie nazywany pigułką gwałtu, wcale nie musi mieć formy pigułki. Fundacja #SEXEDpl ostrzega

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. "To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej"

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. FEDERA: „To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej”

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

"Kobiety dla kobiet" w usłudze Bolt / istock

Nowość dla użytkowniczek Bolta. Usługa „Kobiety dla kobiet” jest reakcją na przemoc seksualną

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

×