Przejdź do treści

Nietrafiony prezent – lepiej być szczerym czy dyplomatycznym? Rozmowa z psycholożką Moniką Dreger

rozpakowywanie prezentów
Nietrafiony prezent - lepiej być szczerym czy dyplomatycznym? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Święta to czas dawania i otrzymywania prezentów. Dla wielu z nas stanowi to duży problem, a zły prezent może nawet popsuć nam świąteczny nastrój. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by ustrzec się przed złymi emocjami?  Na te pytania odpowiada psycholożka Monika Dreger.

 

Ewa Wojciechowska: Skąd bierze się potrzeba obdarowywania prezentami?

Monika Dreger: Moim zdaniem,  z potrzeby pokazania, że ktoś jest dla nas ważny i bliski. Jednak obecne czasy charakteryzują się wysokim konsumpcjonizmem. Media mówią nam, że musimy kupować prezenty i jakie one powinny być, a sklepy zachęcają do wzięcia kredytu na te prezenty. Jesteśmy nakręcani przez marketing i to jest bardzo przykre, ponieważ prezenty często robimy „na pokaz”. Nie cieszy nas nic drobnego i szczególnego, jak np. zrobiona laurka, tylko musimy mieć duże i drogie prezenty, nawet kosztem spłacania kredytu przez cały rok. Wydaje mi się, że dzisiaj to jest główny problem.

Dlaczego czasem mamy trudność z wyrażaniem emocji podczas otrzymywania prezentu?

Trudności to kwestia indywidualna. Może kryć się za tym problem z wyrażaniem emocji. Nie chcemy zranić bliskiej nam osoby, więc staramy się nie okazywać niezadowolenia. Nie jest to łatwe, ponieważ nie panujemy nad mimiką twarzy, ciężko jest nam ukryć niezadowolenie, w szczególności kiedy obdarowujący na nas patrzy. Czasami jesteśmy niezadowoleni, bo prezent nie spełnia naszych oczekiwań. Czasami nastawiamy się na coś, a potem dostajemy prezent, który rozmija się z naszymi oczekiwaniami.

Lepiej w takich sytuacjach być szczerym czy dyplomatycznym?

Nie chcę mówić co warto, a czego nie warto robić. Nasze funkcjonowanie jest jakąś wypadkową kalkulacji. Dobrze jest być szczerym, ale w niektórych sytuacjach lepiej jest być dyplomatycznym, bo to może być dla nas lepsze. Jeśli mamy niedowidzącą babcię, która chciała kupić nam książkę z przepisami, a kupiła akurat poradnik przykręcania kół do samochodu, warto być wtedy dyplomatą, żeby nie zrobić babci przykrości. Ważniejsza jest w tej sytuacji relacja niż prezent.

Co zrobić w sytuacji, kiedy to np. mąż kupi nam ten sam prezent, który już wcześniej od niego dostałyśmy?

Wtedy zastanowiłabym się nad tym, co dzieje się w naszym związku lub z moim mężem. To niekoniecznie może oznaczać, że mąż się nie postarał i kupił nam prezent, nie wkładając w to wysiłku.  Zastanowiłabym się dlaczego tak zrobił, czy nie pamiętał, że już raz kupił taką rzecz czy myślał, że druga, identyczna sprawi mi także radość.

To presja otoczenia, czy sami sobie stawiamy ograniczenia, że zawsze musimy cieszyć się z otrzymanego prezentu?

Może być to zależne i od presji otoczenia i od presji wewnętrznej, którą sobie stwarzamy. Wypada się cieszyć z otrzymywanych prezentów choć czasami nasza komunikacja niewerbalna pokazuje zupełnie coś innego.  Może być to presja wewnętrzna, która mówi mi, że wypada cieszyć się z prezentów. Ważne, żeby pamiętać, że jeśli ktoś stara się dać nam prezent, a po prostu mu to nie wyszło, bo akurat nie trafił w nasz gust, to miłe jest samo to, że się starał.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł

Co zrobić, kiedy krewni wchodzą nam na głowę przy stole wigilijnym?

Przede wszystkim  musimy zastanowić się, czy nam takie zachowanie bliskich bardzo przeszkadza. Jeśli np. moja ciocia jest dla mnie osobą życzliwą, a mnie nie przeszkadza to, co mówi o mnie lub do mnie , to mogę to przemilczeć. W sytuacji kiedy np. bezdzietna para w trakcie Wigilii dostaje życzenia „dzieci w tym roku” i im to nie przeszkadza, to nie trzeba na to reagować. Nie musimy w takiej sytuacji stawiać granicy mówiąc np. „po co mi takie życzenia składasz, skoro ja nie wiem kiedy będę miała dzieci”.

Natomiast, jeśli coś mi przeszkadza, warto powiedzieć asertywnie „rozumiem i dziękuję, ale takie życzenia sprawiają mi przykrość”. W przypadku kiedy rozmowa toczy się przy rodzinnym stole i ktoś pyta „a wy już jesteście 5 lat po ślubie, kiedy będziecie mieli dzieci?” i nagle staje się to tematem dyskusji, to wtedy są dwa rozwiązania. Jeśli nam to bardzo przeszkadza, zamiast wychodzić i płakać w ukryciu, radziłabym albo uprzedzić fakty i powiedzieć wcześniej osobie bliskiej, żeby uprzedziła ciocię, aby ta nie poruszała tego tematu, albo przy stole powiedzieć, że to są moje prywatne sprawy i nie chciałabym, żeby były tematem dyskusji dla wszystkich. Zdecydowanie trzeba zaglądać w siebie i patrzeć, czy mi coś przeszkadza, czy nie.

Okres świąteczny jest takim czasem, kiedy zgłasza się do pani więcej pacjentów?

Po świętach i wakacjach przychodzi do mnie dużo nowych osób na terapię. Ludzie mogą na co dzień nie odczuwać różnych problemów. Kiedy spędzą z rodziną dłuższy czas, mogą otworzyć się u nich różne problemy.

Jakie to są najczęściej problemy?

Wszystkie. Spędzając dłuższy czas z bliskimi, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu, możemy doświadczyć różnych problemów.  Pewne rzeczy zaczynają nam przeszkadzać, czasami wracamy do spraw, o których wydawałoby się, że dawno zapomnieliśmy. Po świętach trudno je znowu „zamieść pod dywan”, więc część osób podejmuje decyzję, żeby poradzić sobie z nimi korzystając z psychoterapii.

To co, „Wesołych Świąt”?

Tak, przede wszystkim spokojnych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Staramy się do bolesnych świątecznych wspomnień za tym, co utracone, dodać kolejne – pełne obecności drugiego człowieka” – rozmowa z Małgorzatą Karpińską ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

dzieci w czapkach świętego mikołaja

Warto wierzyć w Mikołaja! Oto ważne powody

Rodzina siedzi przy świątecznym stole

Odpowiedzi na niewygodne pytania przy świątecznym stole. Co radzi Bartosz Gajda z kabaretu Łowcy.B?

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne. Dla wielu to zwykły przymus

Święta w cieniu rosnących cen. 12 kwestii, o które warto zadbać, by inflacja nie popsuła nam Gwiazdki

Jaką książkę podarować bliskiej osobie pod choinkę? Dziennikarki Hello Zdrowie dzielą się swoimi propozycjami / Archiwum HelloZdrowie

Jaką książkę podarować bliskiej osobie pod choinkę? Dziennikarki Hello Zdrowie dzielą się swoimi propozycjami

trzy kobiety podczas świąt

Jak nie pokłócić się w czasie świąt? Psycholog ma na to 4 skuteczne sposoby

Jak wybrać najlepszy prezent dla bliskich? Czy upominki materialne to dobry pomysł? Tłumaczy psycholożka

Nietrafiony prezent? Sprawdź, gdzie lub komu możesz go oddać

Boże Narodzenie w PRL-u

„Moja mama przez cały tydzień nosiła swoją pierwszą pomarańczę i codziennie ją wąchała”. Wojciech Przylipiak o prezentach i świętowaniu w PRL-u

bieganie

Pierogi kontra biegi

„Gdy nadchodzą święta, jesteśmy zazwyczaj tak zmęczeni i sfrustrowani, że przestają nas cieszyć” – mówi psycholożka

prezentownik dla niej, Boże Narodzenie 2020

Dla ciebie i wszystkich ważnych dziewczyn w twoim życiu. Czuły prezentownik na wymagające czasy

„Tradycja jest dla nas ważna, dopóki jest wygodna. A jeżeli tradycja wiąże się ze stawianiem nam wymagań, ograniczeń, nakazów – to jej nie lubimy”. Jak nie zwariować w Święta i przeżyć je bez nadmiernego stresu? Wyjaśnia psycholog

Wigilia firmowa

„Wigilie firmowe traktujemy zbyt poważnie, przez co spinamy się i generujemy sobie sami dodatkowy stres” – mówi psycholożka

wigilia

W tym roku Wigilia u… ciebie! Jak przetrwać pierwsze samodzielnie organizowane święta?

Święta tuż-tuż, więc pora zacząć przygotowania. Przygotować się też musisz na coroczne docinki ze strony rodziny. Jak to zrobić? Radzi Kaya Szulczewska

13 pomysłów na prezent dla przyjaciółki na święta

Prezent na święta dla przyjaciółki. Oto 13 propozycji na piękne, uniwersalne i praktyczne upominki

Święta Bożego Narodzenia / unsplash

Wiara w Świętego Mikołaja – magiczne kłamstewko ma moc!

Pranamat, Wimin, KOPI - na co będziemy polowały w Black Friday?

Black Friday 2019: 5 marek, na które polujemy w Czarny Piątek

Prezentowe dylematy

Czy warto zaskakiwać prezentem?

Świąteczne prezenty – nie tylko dla fanek eko

Zapomnijcie o prezentach

Zapomnijcie o prezentach

×