Przejdź do treści

Młodzieżowe Słowa Roku mizoginistyczne, obraźliwe albo toksyczne? Najgorsza z nich ma być „łymyn”

Najprawdopodobniej młodzież nie zdaje sobie sprawy z pochodzenia tych słów \ źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wydawnictwo PWN opublikowało listę finałowych słów, biorących udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Pod lupę te słowa wzięli językoznawcy, autorzy profilu @o.jezyku na Instagramie. Ich zdaniem wiele tych propozycji jest albo obraźliwych albo ma negatywną etymologię. „Definicje podawane przez PWN pokazują niezorientowanie organizatorów konkursu w internetowym świecie”- uważają.

„Łymyn” jest najgorsze

W ubiegłym roku królowa „jesieniara”, dziś słyszymy o „essie”, „odklejce” czy „bazie”. Któraś z 20 propozycji zostanie Młodzieżowym Słowem Roku. Młodzież trzyma kciuki za swoje ulubione propozycje, a wydawnictwo PWN zaciera ręce. Autorzy Instagramowego profilu @o.jezyku zauważają jednak, że część słów biorących udział w konkursie ma fatalne pochodzenie albo znaczenie.

„Wiele z tych słów nie jest używanych tylko przez młodzież, wywodzą się one po prostu z internetu. Część z nich ma ciemną historię, która zahacza o środowiska mizoginistyczne i alt-rightowe”– zauważają autorzy profilu.

I podają przykład:

„Na ich (PWN- przyp. red.) stronie możemy przeczytać, że „gigachad” jest powiązany ze słowem „czadowy” (choć przeszło bezpośrednio z angielskiego) i że odnosi się do „kogoś wzbudzającego podziw”. W rzeczywistości „chad” w internecie (szczególnie w tzw. manosferze) wciąż funkcjonuje jako określenie prześmiewcze, czego tu zupełnie zabrakło – wyjaśniają autorzy profilu.

Zauważają także, że w plebiscycie tym nie miało być imion, a przecież „Chad” jest dosłownie imieniem młodego mężczyzny. Pod lupę biorą też wątek manosfery.

„Jedno ze słów wprost z tej nomenklatury to „sigma”. Na stronie PWN widnieje naiwna definicja, że to po prostu niezależny, silny mężczyzna. Brak kontekstu: czemu sigma, jak to funkcjonuje w internecie? Skąd się wzięło? (…) Podobnie jak cała reszta stereotypowych alfa, beta…. mężczyzn, sigma male powstał na gruncie mizoginistycznej i toksycznej manosfery, która wierzy w konkretną hierachię społeczno-seksualną, która ich zdaniem jest efektem kobiecych uprzedzeń. Warto dodać, że przez niektórych termin sigma jest używany do wyśmiewania całej tej hierachii” – wyjaśniają językoznawcy na swojej stronie internetowej.

Zdaniem autorów profilu, najgorszym słowem ze zgłoszonych popozycji jest „łymyn”, które rozpowszechniło się jako pogardliwy komentarz na Tik Toku w stosunku do kobiet. Uważają je za mizoginistyczne.

„Nie wiemy, czy zgłaszano to specjalnie dla ośmieszenia kobiet, jak zdarzało się już w przeszłości. W poprzednich latach odrzucano takie słowa jak „julka” czy „p0lka”, które negatywnie odnosiły się do kobiet” – tłumaczą. I dodają, że „łymyn” utrwala negatywny i seksistowski stereotyp kobiety, która jest głupia i niepoważna, i można zwracać się do niej protekcjonalnie”.

I dodają:

„Prawie każdy serwis internetowy pisze teraz o Młodzieżowym Słowie Roku. Nigdzie nie ma jednak kontekstów, w jakich te słowa się zrodziły i są nadal używane”.

Na dowód przytaczają pochodzenie słowa „baza”, które Wydawnictwo PWN określa jako słowo wyrażające pozytywne emocje i aprobatę dla czegoś lub kogoś.

„Początki tego słowa sięgają do lat 80., kiedy pojawił się termin „basehead”. Odnosił się on do osób, które zażywały k0kainę w postaci wolnej zasady („freebase c0caine”). Samo „based” w pozytywnym znaczeniu pojawiło się w piosence rapera Lil.B. – piszą autorzy @o.jezyku.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Zdrowie umysłu
WIMIN Głębokie skupienie, 30 kaps.
79,00 zł
Good Aging
Naturell Koenzym Q10 100mg, 120 kaps.
82,90 zł
Zdrowie umysłu
Naturell Ashwagandha, 60 tabletek
18,15 zł
Odporność, Good Aging, Energia, Beauty
Wimin Zestaw suplementów, 30 saszetek
99,00 zł

O języku: kto się kryje za tym profilem?

Profil @o.jezyku śledzi prawie 17 tys. osób. Autorzy piszą: „Popularyzujemy naukę, śledzimy słowa”. Kim są?

Paweł: O sobie mówi: „Uczę hebrajskiego, ale nie ograniczam się do tego języka – lubię poznawać też inne kultury i języki (albo może: różne kultury za pośrednictwem języków). Interesuje mnie też to, jak działa język sam w sobie – być może to przez to, że studiowałem filozofię. Na co dzień poznaje świat też m.in. za pośrednictwem roślinnej kuchni z różnych stron świata”.

Maria: „Robię doktorat z fonologii i pracuję jako lingwistka przy rozwijaniu nowych technologii. Wcześniej uczyłam angielskiego (zgodnie z moim filologicznym wykształceniem), pracowałam przy festiwalach filmowych i studiowałam antropologię i etnologię kulturową. Lubię drążyć różne tematy, kwestionować, dociekać i analizować. W wolnych chwilach niańczę dwa koty, rysuję zwierzątka i spaceruję po mieście”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Portal o języku (@o.jezyku)

źródło: SJP/PWN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Alkoholiczka, narkoman, hazardzistka, seksoholik. Dlaczego te słowa powinniśmy wyrzucić z naszego słownika, tłumaczy lek. Joanna Adamiak

Lepiej pytać o zaimki czy nie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do kogoś zwracać? Radzi Ane Piżl

Lepiej pytać o zaimki czy nie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do kogoś zwracać? Radzi Ane Piżl

"Wyretuszowane, chudziuteńkie modelki na okładkach magazynów mówiły mi, że mam nadwagę". TikTokerka zaśpiewała przed sklepem Victoria's Secret piosenkę, którą powinni usłyszeć wszyscy

„Wyretuszowane, chudziuteńkie modelki na okładkach magazynów mówiły mi, że mam nadwagę”. TikTokerka zaśpiewała przed sklepem Victoria’s Secret

"Nasza anatomia nas nie obraża" - podkreśla edukatorka seksualna

„Posiadanie macicy nas nie obraża. Posiadanie takich czy innych genitaliów też nie”. Edukatorka seksualna zainicjowała akcję #anatomianieobraża

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce "prezydentką"?

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce „prezydentką”?

Martyna Kaczmarek

Martyna Kaczmarek: „Często słyszę, że feministki są brzydkie, grube i zaniedbane” [WIDEO]

Krawcowa nie jest już 'żoną krawca’, a szefowa 'żoną szefa’”. Martyna F. Zachorska broni sędziny i innych feminatywów

Jennifer Lopez zaśpiewała wspólnie ze swoim dzieckiem. Przedstawiła je zaimkami neutralnymi płciowo

10 dyskryminujących słów, które warto natychmiast usunąć ze swoich wypowiedzi. „I nie chodzi tu o 'poprawność polityczną’, a o szacunek do ludzi” – pisze Ane Piżl

„Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek

„Teraz bawią nas memy, ale zaraz może pojawić się potrzeba obśmiania sacrum. I na to nie ma mojej zgody”. Jak językowo oswajamy wojnę, mówi językoznawczyni Małgorzata Majewska

Czy kobiet nie wolno pytać o wiek? / istock

Czy pytanie o wiek jest taktowne? „To oczywiście zależy. Ale co ważne, nie zależy od płci” – odpowiada Ane Piżl

dr Antonina Doroszewska (1)

„Ludzie boją się 'psychotropów, nie chcą, żeby ktoś ich 'nafaszerował’ lekami”. Jak mówić o chorobach psychicznych? Podpowiada dr n. społ. Antonina Doroszewska

Cięcie cesarskie czy cesarskie cięcie? Ane Pilż wyjaśnia, która forma jest poprawna

Ane Piżl: Warto pamiętać, że dziecko nigdy nie znajduje się w brzuchu. Ani w macicy

Ane Piżl/ fot. archiwum prywatne

Ane Piżl: Podziały w Polsce nie są zarezerwowane dla ochrony zdrowia, choć może czasem bolą bardziej, gdy chodzi o ludzkie życie

Kosmetyki „cruelty free” – jak rozpoznać produkty nietestowane na zwierzętach?

Gaslighting słowem roku 2022 / istock

„Gaslighting” słowem roku 2022 według słownika internetowego Merriam-Webster. „Jest wszechobecny”

Cara Delevingne przekazała swój orgazm nauce. Robi to dla kobiet / gettyimages

Cara Delevingne przekazała swój orgazm nauce. Robi to dla kobiet

Oscary neutralne płciowo? Emma Corrin apeluje o zmiany w kategoriach, „by każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana” / gettyimages

Oscary neutralne płciowo? Emma Corrin apeluje o zmiany w kategoriach, „by każda osoba mogła czuć się uznana i reprezentowana”

Kamery bezpieczeństwa zaklejone podpaskami? Tak Iranki chronią swoje życie / Twitter

Kamery bezpieczeństwa zaklejone podpaskami. Tak Iranki chronią swoje życie

Jak dobrać strój sportowy damski do aktywności fizycznej? 

Capoeira – sztuka walki bez…walki. Jak przygotować się do treningu?

Kobieta ćwiczy

Twoje biodra są zbyt mało elastyczne? Oto zestaw ćwiczeń, które pomogą je rozruszać

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

×