Przejdź do treści

„Słowo 'inwalida’ odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Znak parkingowy
"Słowo 'inwalida' odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości" - komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Słowo 'inwalida’ mnie osobiście obraża, sprawia, że czuję dyskomfort. Zresztą nie chodzi tu tylko o moje odczucia, to określenie ma pejoratywny wydźwięk dla większości OzN” – pisze na swoim profilu na Instagramie Wojtek Sawicki, zwracając uwagę na niewłaściwe podpisy na tablicach przy miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.

„Miejsce postojowe dla inwalidy”

„Miejsce postojowe dla inwalidy” – z takim podpisem na tablicy parkingowej pod jednym z marketów budowlanych spotkał się Wojtek Sawicki, autor popularnego w mediach społecznościowych profilu „Life on Wheelz”. Influencer, który choruje na dystrofię mięśni Duchenne’a i od lat walczy z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami (OzN), nie mógł przejść obok sprawy obojętnie.

„Który mamy rok? Korporacje, duże międzynarodowe firmy powinny mieć świadomość tego, że język ewoluuje. Że powoli przestaje piętnować mniejszości czy być orężem w rękach obrońców status quo. Staje się coraz bardziej inkluzywny. Wbrew pozorom język jest bardzo istotny, to on kształtuje rzeczywistość, a także wpływa na to, jak widzimy samych siebie” – napisał na swoim profilu na Instagramie.

Sawicki wyjaśnił, że podobne określenia prowadzą do dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. Niestety nierzadko taki język w przestrzeni publicznej jest normą.

„Słowo “inwalida” mnie osobiście obraża, sprawia, że czuję dyskomfort. Zresztą nie chodzi tu tylko o moje odczucia, to określenie ma pejoratywny wydźwięk dla większości OzN, odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – tłumaczył.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Kobieta

Tablice znikną z parkingu?

Mówienie o osobach z niepełnosprawnościami we właściwy, niewykluczający sposób, to wciąż temat niezbyt często poruszany. Wobec tego autor wpisu zaapelował, by zwracać uwagę za każdym razem, kiedy widzimy podobne zwroty. Najwyższa pora, byśmy wszyscy zrozumieli, że język równościowy, unikający stereotypowych i dyskryminujących określeń, może zmienić naszą rzeczywistość jedynie na lepszą.

Nawet jedna z konwencji ONZ zwraca uwagę na szkodliwość tego sformułowania. Chciałbym, żeby zniknęło z przestrzeni publicznej. Tak że mam do was prośbę, starajcie się go nie używać. Z waszej perspektywy to zapewne drobnostka, a dla mnie to rzecz fundamentalna. Znacznie bardziej wolę określenie osoba z niepełnosprawnościami (OzN), bo mój stan zdrowotny mnie nie definiuje. Po pierwsze jestem człowiekiem. Tak jak wszyscy!”  – podsumował.

Do sprawy odniósł się także supermarket Obi, na którego parkingu zostały umieszczone tablice z niewłaściwym zwrotem. Zapewnił również, że zostaną one w najbliższym czasie zmienione.

„Dzień dobry, dziękujemy wszystkim za zwrócenie uwagi. Przyznajemy, że tablice są błędnie opisane, dlatego pilnie zajęliśmy się zmianą oznaczenia. Nie chcieliśmy nikogo urazić, bardzo przepraszamy” – czytamy pod wpisem na Instagramie.

„Life On Wheelz”

Za profilem „Life On Wheelz” na Instagramie stoi dziennikarz i „influencer z misją” – Wojtek Sawicki, który choruję na dystrofię mięśni Duchenne’a. Na co dzień w mediach społecznościowych pokazuje swoje życie z chorobą, walcząc z „dyskryminacją i zmianą postrzegania” oraz nietolerancją dotyczącą osób z niepełnosprawnościami.

„Mimo bardzo ciężkiego stanu zdrowia (oddycham przez respirator, odżywiam się dojelitowo, poruszam się na wózku elektrycznym), staram się korzystać z życia, jeździć na festiwale, rozwijać się zawodowo, wychodzić ze znajomymi i przełamywać stereotypy dotyczące osób na wózkach” – pisze o sobie Wojtek.

Jego profil obserwuje obecnie prawie 98 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Life On Wheelz (@lifeonwhlz)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

Łukasz Berezak

Błyskawiczna akcja internautów i policji. Okradziony najsłynniejszy wolontariusz WOŚP odzyskał przystawkę do wózka

Kamila Głowacka, mama 10-letniego Bartka z niepełnosprawnością: „Czuję się jak niewolnik systemu. To jest dla mnie upokarzające, bo chciałabym poprawić swój byt, ale nie mogę”

Nie przyjęła nagrody, ponieważ państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. "Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć" / istock

Nie przyjęła nagrody, ponieważ wychowuje córkę z niepełnosprawnością i państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. „Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć”

Kuriozalna sytuacja. Blogerka z niepełnosprawnością nie mogła obejrzeć filmu… o wykluczeniu

„Szeroko pojmowanemu społeczeństwu pewnie łatwiej byłoby, gdyby seksualność osób z niepełnosprawnościami też była niepełnosprawna. A nie jest” – mówi specjalistka seksuologii Barbara Płaczek

Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Łukasz Krasoń: „Każdy z nas ma jakąś niepełnosprawność, tylko po niektórych bardziej to widać. Bo czy nierealizowanie swoich marzeń to nie jest dysfunkcja?”

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki

Agata i Wojtek z Life On Wheelz planują dzieci: „Zarzuca nam się lekkomyślność, że skażemy je na chorobę, cierpienie”

Mobilna rehabilitacja, hostel dla niepełnosprawnych, senior living. Sprawdziliśmy, czego potrzebują i jaką pomoc mogą otrzymać opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych

Awaria wózka dla osób z niepełnosprawnościami w galerii handlowej / istock

Wózek osoby z niepełnosprawnością utknął w windzie jednej z galerii handlowych. „My nie mamy doświadczenia w kontakcie z TAKIMI ludźmi”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Barbie

Pierwsza w historii Barbie z aparatem słuchowym. „Jesteśmy zobowiązani odzwierciedlić różnorodność, jaką dzieci widzą w świecie”

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę /fot. archwium prywatne

„Wielu nie mieści się w głowie, że osoba na wózku może uprawiać miłość. A ja nie jestem niepełnosprawnością, jestem kobietą” – mówi Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wojciech Sawicki, "Life On Wheelz"

„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

×