Przejdź do treści

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'” – pisze lek. Magdalena Jutrzenka

"Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'" - pisze lek. Magdalena Jutrzenka Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raven Saunders
Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości
Simone Biles rezygnuje z igrzysk w trosce o swoje zdrowie psychiczne
Simone Biles postawiła na pierwszym miejscu zdrowie psychiczne. Sponsorzy olimpijscy i fani popierają jej decyzję
MZS odradza wyjazd do popularnych wakacyjnych kierunków
Popularne kierunki wakacyjne uznane za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. MSZ i ECDC odradzają podróżowanie w te lokalizacje
Kiełki słonecznika – właściwości, wartości odżywcze, hodowla
Wentworth Miller
Wentworth Miller, gwiazdor „Skazanego na śmierć”, wyznał, że ma autyzm. „Ma to kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem”

„Trzeba edukować na temat osób z niepełnosprawnością, bo problemy zaczynają się już na poziomie języka, a im dalej w las, tym więcej drzew” – pisze na swoim profilu na Instagramie Magdalena Jutrzenka. Lekarka i mama Alexa chorego na SMA apeluje, byśmy jako społeczeństwo przestali schematycznie myśleć o niepełnosprawności, a także zwracali uwagę na to, w jaki sposób o niej mówimy.

Potrzeba edukacji

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości, które zawierają treści typu 'twój syn jest kaleką'” – w ten sposób Magdalena Jutrzenka rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie. Autorka profilu „Lekarka na roślinach”, która jest mamą Alexa, chłopca z SMA, zaznacza, że takie wiadomości tylko uświadamiają jej jak ważna jest edukacja na temat osób z niepełnosprawnością.

Z jej wpisu dowiadujemy się, że w Polsce zarejestrowanych osób z niepełnosprawnościami jest ponad 3 mln, a szacuje się, że tak naprawdę niepełnosprawność dotyczy 4-7 mln mieszkańców i mieszkanek naszego kraju. „Oznacza to, że te osoby stanowią co najmniej 10 proc. społeczeństwa” – pisze Jutrzenka.

I choć wydawałoby się, że to znacząca reprezentacja, bo osoby z niepełnosprawnościami nie żyją w jakieś bańce, są przecież z nami, obok nas, to nadal jako społeczeństwo oblewamy egzamin z empatii. Nadal nasze spojrzenia mogą ranić, a naszemu językowi brakuje wrażliwości. Zamiast normalizować, dyskryminujemy.

„Społeczeństwo ma dość schematyczny sposób myślenia o niepełnosprawności, zazwyczaj przez pryzmat osób jeżdżących na wózkach czy poruszających się o kulach. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością to ogromnie heterogenna grupa od osób takich, które świetnie funkcjonują w społeczeństwie, a ich przypadłości niemal nie są zauważalne przez osoby postronne, po osoby, które są w pełni zależne od osób trzecich. Wszyscy oni są ważni, wszystkim należy się szacunek i umożliwienie życia w jak najlepszym komforcie” – podkreśla Magdalena Jutrzenka.

Niepełnosprawność ma różne oblicza

Lekarka mówi wprost – niepełnosprawność ma różne oblicza, może być wrodzona i nabyta, może dotyczyć każdej sfery – fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Nie ograniczajmy się w swoim myśleniu do kojarzenia jej tylko z wózkiem inwalidzkim i kulami. Osoby z niepełnosprawnością – jak podkreśla Jutrzenka – coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej, miejskiej, w miejscach pracy i placówkach edukacyjnych. W pewnym stopniu możemy zawdzięczać to architekturze, która zaczęła dostrzegać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Ale nadal również w tym temacie jest wiele do zrobienia.

„Rzeczywiście barier architektonicznych jest coraz mniej, ale powiem wam szczerze, że poruszając się po mieście nadal mam dreszcze myśląc o tym, jak trudno pokonać je na wózku… Bardzo chcę wierzyć, również z myślą o moim dziecku, że przełamanie barier architektonicznych pomoże przełamać te bariery, które są w głowach. Zaczniemy dostrzegać jak ważne jest umożliwienie osobom ze specjalnymi potrzebami korzystanie z udogodnień” – pisze lekarka.

Jutrzenka tym samym odnosi się do własnych doświadczeń. Okazuje się, że sprzęt przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami często z komfortem i udogodnieniem ma niewiele wspólnego. Za przykład lekarka podała chodzik, z którego korzysta jej synek. Ten zaprojektowany z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami w praktyce przegrywa pod względem funkcjonalności z ogólnodostępnym jeździkiem dla małych dzieci. Kolejnym przykładem jest wózek – zwykła spacerówka, przynajmniej dla kilkulatka jest wygodniejsza niż wózek inwalidzki.

„Korzystamy dopóki możemy ze zwykłej spacerówki nie dlatego, że chcemy ukrywać, że nasze dziecko jest chore. Korzystamy z niej, bo jest dużo wygodniejszy, lekki, mniejszy zwrotny niż wózek specjalistyczny. Korzystamy ze sprzętów niespecjalistycznych, bo mamy jeszcze taką możliwość i dlatego, że dają nam większą swobodę w tych i tak trudnych zmaganiach, jakie niesie ze sobą walka z SMA” – wyjaśnia lekarka.

„Lekarka na roślinach”

Twórczynią instagramowego profilu „Lekarka na roślinach” jest Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej i autorka bloga „Hello Morning”, promującego kuchnię roślinną.

Na profilu, poza mnóstwem wiedzy na temat rozmaitych zagadnień dotyczących zdrowia oraz wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie, można obserwować również postępy w terapii Alexa – synka Magdaleny, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1. Profil Magdaleny Jutrzenki obserwuje blisko 50 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Łukasz, Filip, Dorota i Matylda Wysoccy/ Archiwum prywate

Filip jest chory i miał problem z ubieraniem. Aż powiedział rodzicom: „Nie możemy znaleźć dla mnie ciuchów? To zróbmy je sami”

Marika z siostrą Karoliną Szlachtycz

„Pracuje u nas kobieta, która wyszła z odwyku. Nie pije od półtora roku, ma bardzo duże chęci do pracy, a wcześniej nie miała nawet chęci do życia” – mówi Marika Szlachtycz

„Niepełnosprawność jest cechą taką samą jak czyjś wzrost, kolor włosów, skóry. Jeśli nie wiesz, jak o niej mówić, rób to w sposób intuicyjny i naturalny. Po co komplikować?” – mówi Sebastian Luty, niepełnosprawny kierowca wyścigowy

Oksana Masters: Zasługuję na to, żeby być znana nie ze swoich doświadczeń, ale swoich działań. Jestem Oksana i przetrwałam

Mama całuje córkę

Lek. Magdalena Jutrzenka: Przestańmy mówić o chorobie w kategorii nagrody lub kary. Świat po prostu tak nie działa

Marita Szumska z mężem Adamem / Archiwum prywatne

„Pojawiały się głosy, że robimy sobie opiekuna na starość”. Marita Szumska o in vitro i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością

Oleg Nowak , "Lekarz na kółkach"/ Archiwum prywatne

Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

Anna Kozłowska/archiwum prywatne

Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

Beata Ebert

Beata ma mózgowe porażenie dziecięce: „Pytają: co się stało w nóżki, proponują pieniążki lub kawusię”

Agata Loewe

Agata Loewe: warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa i nie mówić: 'no co ty, jesteś lesbijką?' [WIDEO]

Ukraińskie stewardessy zmieniają uniformy. Obcisłe spódnice i szpilki odchodzą do lamusa!

Ukraińskie stewardessy zmieniają uniformy. Obcisłe spódnice i szpilki odchodzą do lamusa!

Dwie kobiety w oknie

Akademiki UJ i UW będą dostępne także dla niezaszczepionych studentów

wykluczenie menstruacyjne

„Czym różni się papier toaletowy od podpaski?”. Wykluczenie menstruacyjne po raz pierwszy w polskim Sejmie

Kobieta z folią

Mama Chemik: czy tak samo jak szczepionek boicie się metali ciężkich, które mogą być nawet w kubku, z którego codziennie pijecie kawę?

Norweskie piłkarki ręczne powiedziały "dość" graniu w bikini i założyły krótkie spodenki. Federacja ukarała je grzywną

Pink zapłaci karę grzywny za norweskie szczypiornistki. „Jestem bardzo dumna, że norweska drużyna zaprotestowała przeciwko seksistowskim zasadom”

Obowiązkowe szczepienia dla medyków w Polsce

Obowiązkowe szczepienia dla polskich medyków. Morawiecki: rozważamy taki wariant

„Mądra feministka wie, że seks nie uprzedmiatawia”. Maja Staśko wspólnie z psychiatrką komentują wywiad Dody o seksworkingu

Skąd (tak naprawdę) są twoje pamiątki z wakacji? Ekoaktywistka Kasia Wągrowska to sprawdziła!

FemaleSwitcher

„Brak feminatywów spycha kobiety ze społecznego krajobrazu” – uważają twórczynie projektu FemaleSwitcher

Kobieta

„Uwolniłam się od uzależniania szczęścia od wyglądu. Ta wolność w głowie jest warta każdej ceny” – pisze dietetyczka Magda Hajkiewicz-Mielniczuk

Stanik sportowy, czyli biust pod kontrolą. Jak wybrać najlepszy?

Używasz płynu do płukania zębów po ćwiczeniach? To nie jest bezpieczne

Maja Bohosiewicz

Maja Bohosiewicz wyznała, że zmaga się z FOMO. „Uczę się, że nie ścigam się w zawodach o najciekawsze życie na świecie”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?