Przejdź do treści

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'” – pisze lek. Magdalena Jutrzenka

"Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'" - pisze lek. Magdalena Jutrzenka Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja

„Trzeba edukować na temat osób z niepełnosprawnością, bo problemy zaczynają się już na poziomie języka, a im dalej w las, tym więcej drzew” – pisze na swoim profilu na Instagramie Magdalena Jutrzenka. Lekarka i mama Alexa chorego na SMA apeluje, byśmy jako społeczeństwo przestali schematycznie myśleć o niepełnosprawności, a także zwracali uwagę na to, w jaki sposób o niej mówimy.

Potrzeba edukacji

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości, które zawierają treści typu 'twój syn jest kaleką'” – w ten sposób Magdalena Jutrzenka rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie. Autorka profilu „Lekarka na roślinach”, która jest mamą Alexa, chłopca z SMA, zaznacza, że takie wiadomości tylko uświadamiają jej jak ważna jest edukacja na temat osób z niepełnosprawnością.

Z jej wpisu dowiadujemy się, że w Polsce zarejestrowanych osób z niepełnosprawnościami jest ponad 3 mln, a szacuje się, że tak naprawdę niepełnosprawność dotyczy 4-7 mln mieszkańców i mieszkanek naszego kraju. „Oznacza to, że te osoby stanowią co najmniej 10 proc. społeczeństwa” – pisze Jutrzenka.

I choć wydawałoby się, że to znacząca reprezentacja, bo osoby z niepełnosprawnościami nie żyją w jakieś bańce, są przecież z nami, obok nas, to nadal jako społeczeństwo oblewamy egzamin z empatii. Nadal nasze spojrzenia mogą ranić, a naszemu językowi brakuje wrażliwości. Zamiast normalizować, dyskryminujemy.

„Społeczeństwo ma dość schematyczny sposób myślenia o niepełnosprawności, zazwyczaj przez pryzmat osób jeżdżących na wózkach czy poruszających się o kulach. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością to ogromnie heterogenna grupa od osób takich, które świetnie funkcjonują w społeczeństwie, a ich przypadłości niemal nie są zauważalne przez osoby postronne, po osoby, które są w pełni zależne od osób trzecich. Wszyscy oni są ważni, wszystkim należy się szacunek i umożliwienie życia w jak najlepszym komforcie” – podkreśla Magdalena Jutrzenka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Niepełnosprawność ma różne oblicza

Lekarka mówi wprost – niepełnosprawność ma różne oblicza, może być wrodzona i nabyta, może dotyczyć każdej sfery – fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Nie ograniczajmy się w swoim myśleniu do kojarzenia jej tylko z wózkiem inwalidzkim i kulami. Osoby z niepełnosprawnością – jak podkreśla Jutrzenka – coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej, miejskiej, w miejscach pracy i placówkach edukacyjnych. W pewnym stopniu możemy zawdzięczać to architekturze, która zaczęła dostrzegać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Ale nadal również w tym temacie jest wiele do zrobienia.

„Rzeczywiście barier architektonicznych jest coraz mniej, ale powiem wam szczerze, że poruszając się po mieście nadal mam dreszcze myśląc o tym, jak trudno pokonać je na wózku… Bardzo chcę wierzyć, również z myślą o moim dziecku, że przełamanie barier architektonicznych pomoże przełamać te bariery, które są w głowach. Zaczniemy dostrzegać jak ważne jest umożliwienie osobom ze specjalnymi potrzebami korzystanie z udogodnień” – pisze lekarka.

Jutrzenka tym samym odnosi się do własnych doświadczeń. Okazuje się, że sprzęt przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami często z komfortem i udogodnieniem ma niewiele wspólnego. Za przykład lekarka podała chodzik, z którego korzysta jej synek. Ten zaprojektowany z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami w praktyce przegrywa pod względem funkcjonalności z ogólnodostępnym jeździkiem dla małych dzieci. Kolejnym przykładem jest wózek – zwykła spacerówka, przynajmniej dla kilkulatka jest wygodniejsza niż wózek inwalidzki.

„Korzystamy dopóki możemy ze zwykłej spacerówki nie dlatego, że chcemy ukrywać, że nasze dziecko jest chore. Korzystamy z niej, bo jest dużo wygodniejszy, lekki, mniejszy zwrotny niż wózek specjalistyczny. Korzystamy ze sprzętów niespecjalistycznych, bo mamy jeszcze taką możliwość i dlatego, że dają nam większą swobodę w tych i tak trudnych zmaganiach, jakie niesie ze sobą walka z SMA” – wyjaśnia lekarka.

„Lekarka na roślinach”

Twórczynią instagramowego profilu „Lekarka na roślinach” jest Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej i autorka bloga „Hello Morning”, promującego kuchnię roślinną.

Na profilu, poza mnóstwem wiedzy na temat rozmaitych zagadnień dotyczących zdrowia oraz wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie, można obserwować również postępy w terapii Alexa – synka Magdaleny, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1. Profil Magdaleny Jutrzenki obserwuje blisko 50 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Awaria wózka dla osób z niepełnosprawnościami w galerii handlowej / istock

Wózek osoby z niepełnosprawnością utknął w windzie jednej z galerii handlowych. „My nie mamy doświadczenia w kontakcie z TAKIMI ludźmi”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Barbie

Pierwsza w historii Barbie z aparatem słuchowym. „Jesteśmy zobowiązani odzwierciedlić różnorodność, jaką dzieci widzą w świecie”

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę /fot. archwium prywatne

„Wielu nie mieści się w głowie, że osoba na wózku może uprawiać miłość. A ja nie jestem niepełnosprawnością, jestem kobietą” – mówi Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wojciech Sawicki, "Life On Wheelz"

„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Kobieta

Prawy czy lewy? Pudełko z jednym butem – świetna kampania dla osób z niepełnosprawnością!

Poruszająca się na wózku Karine Elharrar nie mogła wziąć udziału w COP26 w Glasgow

Ministra nie mogła wziąć udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, bo… porusza się na wózku

Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością

„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Lusine Duryan

Lusine Duryan: Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami, że nie powinny posiadać dzieci i partnerów

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji. „Myślałam, że nie mogę być częścią tego świata”

Hello my Hero. Sylwia Błach: Czekam na różnorodny świat. Chcę widzieć chłopaka na wózku w reklamie prezerwatyw

Znak parkingowy

„Słowo 'inwalida’ odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Łukasz, Filip, Dorota i Matylda Wysoccy/ Archiwum prywate

Filip jest chory i miał problem z ubieraniem. Aż powiedział rodzicom: „Nie możemy znaleźć dla mnie ciuchów? To zróbmy je sami”

Marika z siostrą Karoliną Szlachtycz

„Pracuje u nas kobieta, która wyszła z odwyku. Nie pije od półtora roku, ma bardzo duże chęci do pracy, a wcześniej nie miała nawet chęci do życia” – mówi Marika Szlachtycz

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Co twoje mieszkanie zdradza o tobie i o twoim zdrowiu?

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

×