Przejdź do treści

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'” – pisze lek. Magdalena Jutrzenka

"Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'" - pisze lek. Magdalena Jutrzenka Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Martwisz się? To dobrze! Dlaczego i w jakim stopniu warto się zamartwiać?
Czy niebieskie paragony możemy wyrzucać do pojemników na papier? Wyjaśnia Kasia Wągrowska
Czujesz pustkę i masz wrażenie, że czegoś ci brakuje? Przestań szukać na siłę
Centrum Praw Kobiet: „Wielu mężczyzn stosujących przemoc robi to na trzeźwo, inni piją po to, aby bić. Alkohol jest dla nich tylko usprawiedliwieniem”
Zapominasz? To znak, że z twoim mózgiem wszystko jest w porządku

„Trzeba edukować na temat osób z niepełnosprawnością, bo problemy zaczynają się już na poziomie języka, a im dalej w las, tym więcej drzew” – pisze na swoim profilu na Instagramie Magdalena Jutrzenka. Lekarka i mama Alexa chorego na SMA apeluje, byśmy jako społeczeństwo przestali schematycznie myśleć o niepełnosprawności, a także zwracali uwagę na to, w jaki sposób o niej mówimy.

Potrzeba edukacji

„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości, które zawierają treści typu 'twój syn jest kaleką'” – w ten sposób Magdalena Jutrzenka rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie. Autorka profilu „Lekarka na roślinach”, która jest mamą Alexa, chłopca z SMA, zaznacza, że takie wiadomości tylko uświadamiają jej jak ważna jest edukacja na temat osób z niepełnosprawnością.

Z jej wpisu dowiadujemy się, że w Polsce zarejestrowanych osób z niepełnosprawnościami jest ponad 3 mln, a szacuje się, że tak naprawdę niepełnosprawność dotyczy 4-7 mln mieszkańców i mieszkanek naszego kraju. „Oznacza to, że te osoby stanowią co najmniej 10 proc. społeczeństwa” – pisze Jutrzenka.

I choć wydawałoby się, że to znacząca reprezentacja, bo osoby z niepełnosprawnościami nie żyją w jakieś bańce, są przecież z nami, obok nas, to nadal jako społeczeństwo oblewamy egzamin z empatii. Nadal nasze spojrzenia mogą ranić, a naszemu językowi brakuje wrażliwości. Zamiast normalizować, dyskryminujemy.

„Społeczeństwo ma dość schematyczny sposób myślenia o niepełnosprawności, zazwyczaj przez pryzmat osób jeżdżących na wózkach czy poruszających się o kulach. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością to ogromnie heterogenna grupa od osób takich, które świetnie funkcjonują w społeczeństwie, a ich przypadłości niemal nie są zauważalne przez osoby postronne, po osoby, które są w pełni zależne od osób trzecich. Wszyscy oni są ważni, wszystkim należy się szacunek i umożliwienie życia w jak najlepszym komforcie” – podkreśla Magdalena Jutrzenka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
90,00 zł

Niepełnosprawność ma różne oblicza

Lekarka mówi wprost – niepełnosprawność ma różne oblicza, może być wrodzona i nabyta, może dotyczyć każdej sfery – fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Nie ograniczajmy się w swoim myśleniu do kojarzenia jej tylko z wózkiem inwalidzkim i kulami. Osoby z niepełnosprawnością – jak podkreśla Jutrzenka – coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej, miejskiej, w miejscach pracy i placówkach edukacyjnych. W pewnym stopniu możemy zawdzięczać to architekturze, która zaczęła dostrzegać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Ale nadal również w tym temacie jest wiele do zrobienia.

„Rzeczywiście barier architektonicznych jest coraz mniej, ale powiem wam szczerze, że poruszając się po mieście nadal mam dreszcze myśląc o tym, jak trudno pokonać je na wózku… Bardzo chcę wierzyć, również z myślą o moim dziecku, że przełamanie barier architektonicznych pomoże przełamać te bariery, które są w głowach. Zaczniemy dostrzegać jak ważne jest umożliwienie osobom ze specjalnymi potrzebami korzystanie z udogodnień” – pisze lekarka.

Jutrzenka tym samym odnosi się do własnych doświadczeń. Okazuje się, że sprzęt przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami często z komfortem i udogodnieniem ma niewiele wspólnego. Za przykład lekarka podała chodzik, z którego korzysta jej synek. Ten zaprojektowany z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami w praktyce przegrywa pod względem funkcjonalności z ogólnodostępnym jeździkiem dla małych dzieci. Kolejnym przykładem jest wózek – zwykła spacerówka, przynajmniej dla kilkulatka jest wygodniejsza niż wózek inwalidzki.

„Korzystamy dopóki możemy ze zwykłej spacerówki nie dlatego, że chcemy ukrywać, że nasze dziecko jest chore. Korzystamy z niej, bo jest dużo wygodniejszy, lekki, mniejszy zwrotny niż wózek specjalistyczny. Korzystamy ze sprzętów niespecjalistycznych, bo mamy jeszcze taką możliwość i dlatego, że dają nam większą swobodę w tych i tak trudnych zmaganiach, jakie niesie ze sobą walka z SMA” – wyjaśnia lekarka.

„Lekarka na roślinach”

Twórczynią instagramowego profilu „Lekarka na roślinach” jest Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej i autorka bloga „Hello Morning”, promującego kuchnię roślinną.

Na profilu, poza mnóstwem wiedzy na temat rozmaitych zagadnień dotyczących zdrowia oraz wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie, można obserwować również postępy w terapii Alexa – synka Magdaleny, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1. Profil Magdaleny Jutrzenki obserwuje blisko 50 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wojciech Sawicki, "Life On Wheelz"

„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Kobieta

Prawy czy lewy? Pudełko z jednym butem – świetna kampania dla osób z niepełnosprawnością!

Poruszająca się na wózku Karine Elharrar nie mogła wziąć udziału w COP26 w Glasgow

Ministra nie mogła wziąć udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, bo… porusza się na wózku

Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością

„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Lusine Duryan

Lusine Duryan: Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami, że nie powinny posiadać dzieci i partnerów

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji. „Myślałam, że nie mogę być częścią tego świata”

Hello my Hero. Sylwia Błach: Czekam na różnorodny świat. Chcę widzieć chłopaka na wózku w reklamie prezerwatyw

Znak parkingowy

„Słowo 'inwalida’ odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Łukasz, Filip, Dorota i Matylda Wysoccy/ Archiwum prywate

Filip jest chory i miał problem z ubieraniem. Aż powiedział rodzicom: „Nie możemy znaleźć dla mnie ciuchów? To zróbmy je sami”

Marika z siostrą Karoliną Szlachtycz

„Pracuje u nas kobieta, która wyszła z odwyku. Nie pije od półtora roku, ma bardzo duże chęci do pracy, a wcześniej nie miała nawet chęci do życia” – mówi Marika Szlachtycz

„Niepełnosprawność jest cechą taką samą jak czyjś wzrost, kolor włosów, skóry. Jeśli nie wiesz, jak o niej mówić, rób to w sposób intuicyjny i naturalny. Po co komplikować?” – mówi Sebastian Luty, niepełnosprawny kierowca wyścigowy

Oksana Masters: Zasługuję na to, żeby być znana nie ze swoich doświadczeń, ale swoich działań. Jestem Oksana i przetrwałam

Mama całuje córkę

Lek. Magdalena Jutrzenka: Przestańmy mówić o chorobie w kategorii nagrody lub kary. Świat po prostu tak nie działa

Marita Szumska z mężem Adamem / Archiwum prywatne

„Pojawiały się głosy, że robimy sobie opiekuna na starość”. Marita Szumska o in vitro i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością

Oleg Nowak , "Lekarz na kółkach"/ Archiwum prywatne

Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

Anna Kozłowska/archiwum prywatne

Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

Beata Ebert

Beata ma mózgowe porażenie dziecięce: „Pytają: co się stało w nóżki, proponują pieniążki lub kawusię”

Oczyszczanie szałwią białą – właściwości lecznicze kadzidła

Wilhelmina Iwanowska

HELLO PIONIERKI: Jak Wilhelmina Iwanowska patrzyła w górę, by udowodnić, że wszechświat jest dwa razy większy, niż sądzono

„To nie jest prawda, że wszystkie drzwi zostały już otwarte i że nie warto otwierać nowych. Każdy człowiek, który się rodzi, ma szansę zrobić coś po swojemu” – mówi dziennikarka Katarzyna Stoparczyk

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne. Dla wielu to zwykły przymus

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Kobieta leży w łóżku

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Starsze kobiety ćwiczą

Z każdym rokiem starsi. Jak pokonać lęk przed upływem czasu?

Kobieta biegnie na środku ulicy

Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Potrzebujesz zastrzyku energii o poranku? Sprawdź, co może zdziałać rozciąganie

×