Przejdź do treści

Dziś mówi o niej świat. Nieustraszona 77-letnia Rosjanka odważnie protestuje przeciw wojnie

Protestująca Jelena Osipowa zostaje aresztowana przez policjantów
Wszyscy powinniśmy brać z niej przykład. Nieustraszona 77-latka dumnie protestuje przeciw wojnie/ Photo by Sergey Mihailicenko/Anadolu Agency via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest o połowę mniejsza od uzbrojonych policjantów, a jej bronią są dosadne, ręcznie tworzone plakaty. 77-letnia rosyjska malarka Elena Osipowa pokazała, czym jest prawdziwa odwaga i honor. I została za nie aresztowana.

77-letnia bohaterka zawstydziła Rosjan

Świat ma nową bohaterkę, a jest nią 77-letnia rosyjska malarka. I choć wzrostem Elena Osipowa sięga jedynie do pasa umundurowanym policjantom, przez których została aresztowana, to jej odwaga i honor z pewnością zawstydzą wielu.

Około 300-400 Rosjan zgromadziło się w środę w Petersburgu, by potępić brutalne ataki rosyjskich wojsk w Ukrainie. Protesty nie są masowe w całym kraju, ponieważ wiele osób boi się wyjść na ulice. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w ostatnich dniach ostrzegł obywateli kraju przed udziałem w nielegalnych protestach i przypomniał, że za udział w nich grożą konsekwencje, w tym odpowiedzialność karna. Zgodnie z rosyjskim prawem duże demonstracje wymagają złożenia wniosku o zezwolenie nie później niż 10 dni przed wydarzeniem. Na protestujących bez pozwolenia zostają więc nałożone wysokie grzywny, areszt oraz kary więzienia.

Według niezależnej rosyjskiej organizacji praw człowieka Ovd-Info, od 24 lutego, kiedy Rosja najechała na Ukrainę, 7603 osoby zostały zatrzymane podczas antywojennych demonstracji w Rosji. Aresztowane zostały nawet dzieci, które przyszły manifestować z kolorowymi pikietami.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Kobieta protestuje przeciwko wojnie w Ukrainie

„Rzuć broń, a będziesz prawdziwym bohaterem”

Areszt nie ominął także 77-letniej Eleny Osipowej. Artystka jest w Rosji żywą legendą, znaną nie tylko ze swojego aktywizmu i sztuki, ale także z tego, że jako dziecko przeżyła 900-dniowe nazistowskie oblężenie Leningradu podczas II wojny światowej. Malarka, która w swoim życiu widziała więcej piekła, niż wielu z nas może sobie wyobrazić, została aresztowana podczas antywojennego protestu w Petersburgu.

Na nagraniu, które stało się wiralem w mediach społecznościowych, widzimy, jak uzbrojeni po pas policjanci aresztują drobną seniorkę, trzymającą w dłoniach ręcznie przygotowane plakaty potępiające użycie broni jądrowej. Podczas gdy grupa policjantów śpieszyła pojmać 77-latkę, zgromadzony tłum buczał i krzyczał na funkcjonariuszy, by się zatrzymali.

„Żołnierzu, rzuć broń, a będziesz prawdziwym bohaterem!” – miała powiedzieć Osipowa.

To nie pierwsza manifestacja artystki, która współczesne wydarzenia komentuje poprzez własną sztukę. Osipowa brała udział w kilku protestach krytykujących obecną władzę, m.in. w 2015 roku, od kiedy jej artystyczne plakaty stały się popularne.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: