Przejdź do treści

Były premier Holandii i jego żona poddali się eutanazji

Dries van Agt
Dries van Agt poddał się eutanazji w wieku 93 lat z powodów zdrowotnych/ fot. Sepia Times/ Universal Images Group via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Były premier Holandii Dries van Agt w wieku 93 lat poddał się eutanazji. „Zmarł ramię w ramię ze swoją ukochaną żoną Eugenią van Agt-Krekelberg” – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Para podjęła decyzję o eutanazji z powodów zdrowotnych.

Dries van Agt i jego żona poddali się eutanazji

Informację o śmierci byłego premiera Holandii i jego żony przekazała założona przez polityka organizacja działająca na rzecz praw człowieka The Right Forum. Dries van Agt był członkiem centroprawicowej partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). W trakcie swojej kariery politycznej obejmował różnorodne teki, od ministra sprawiedliwości po ministra spraw zagranicznych. Funkcję premiera Holandii pełnił od grudnia 1977 do listopada 1982 roku.

Dries van Agt wraz z żoną zdecydował się na eutanazję z powodów zdrowotnych. W 2019 roku, były szef rządu przeżył udar mózgu podczas wystąpienia na uroczystości poświęconej Palestyńczykom. Od tego czasu nie powrócił do pełni sił.

Zmarł ramię w ramię ze swoją ukochaną żoną Eugenią van Agt-Krekelberg, swoim wsparciem i schronieniem, z którą był  związany przez ponad siedemdziesiąt lat i którą zawsze nazywał 'moją dziewczyną’” – napisano w oficjalnym komunikacie.

Van Agt i jego żona zmarli w poniedziałek, 5 lutego br. Oboje mieli 93 lata. Małżonkowie zostaną pochowani podczas prywatnej ceremonii w Nijmegen na wschodzie Holandii.

„Dries van Agt przez całe życie pozostał całkowicie autentyczny. Swoim kwiecistym i wyjątkowym językiem, jasnymi przekonaniami i uderzającą prezencją nadał kolor i treść holenderskiej polityce w czasach polaryzacji i odnowy partii (…) Dries van Agt pozostał zaangażowany, waleczny, pozostał sobą aż do końca. Wielu będzie tęsknić za tym 'kumplem’ i jego 'dziewczyną’, ale przede wszystkim za rodziną i przyjaciółmi. Życzę im wszystkim sił, aby uporać się z tą wielką stratą” – pożegnał Van Agta szef holenderskiego rządu Mark Rutte.

Eutanazja: gdzie jest legalna?

Decyzja o eutanazji Driesa van Agta i jego żony ponownie otwiera dyskusję na temat etycznej złożoności eutanazji. Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Albanii i Luksemburgu, Szwajcarii i Portugalii i jest przeprowadzana na różnych zasadach. W Belgii obowiązuje najbardziej liberalne prawo w kwestii eutanazji, które dopuszcza jej wykonanie niezależnie od wieku. Natomiast w Holandii eutanazji nie można poddać dzieci poniżej 12. roku życia. Młodzież między 12. a 16. rokiem życia musi uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Niepełnoletni w wieku od 16 do 18 lat mogą samodzielnie podjąć decyzję o eutanazji, ale wymagana jest wcześniejsza konsultacja z rodzicami.

W Polsce eutanazja jest zabroniona. Polski Kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pomocnictwa, może odpowiadać za zabójstwo (odebranie komuś życia) lub pomoc w samobójstwie.

O prawo do eutanazji walczą Francuzi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: