Przejdź do treści

Alain Delon potwierdza swoją decyzję o eutanazji. Aktor napisał list pożegnalny

Alain Delon podjął już decyzję: chce odejść na własnych warunkach/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Był gwiazdą takich hitów jak „W kręgu zła”, „ Samuraj”, „Lampart” czy „ W pełnym słońcu”. Dziś ma 86 lat i jak mówi, ze starością mu nie po drodze. Alain Delon, legendarny francuski aktor, jest już gotowy na śmierć. O swoim odejściu postanowił zdecydować sam. Aktor napisał list pożegnalny. Co w nim wyznał?

Wzruszające słowa aktora

Testament sporządził już wcześniej, a majątek rozdzielił tak, żeby jego bliscy uniknęli konfliktów. Alain Delon porządkuje swoje sprawy przed śmiercią. Chce zdecydować o miejscu i czasie swojego odejścia. Ma w tym wsparcie najbliższej rodziny. Aktor napisał list pożegnalny.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli mi przez lata i byli dla mnie wsparciem. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia aktorów znajdą we mnie przykład nie tylko zawodowy, ale także życiowy, pomiędzy zwycięstwami i porażkami. Dziękuję wam – napisał.

Alain Delon nigdy nie pogodził się ze śmiercią swojej żony Nathalie Delon (Francine Canovas), którą pokonał nowotwór. W 2019 roku legendarny aktor doznał podwójnego udaru mózgu. Na dodatek zmaga się z problemami sercowo-naczyniowymi. Wiadomo też, że jego żona również chciała wybrać eutanazję, ale zmarła w wyniku choroby.

Aktor od zawsze był zwolennikiem tej metody. Uważał, że eutanazja jest najbardziej logiczną i naturalną rzeczą, jaką można zrobić.

Od pewnego wieku i czasu mamy prawo do spokojnego odejścia z tego świata bez pomocy lekarzy czy urządzeń podtrzymujących życie —przekonywał francuski aktor w 2021 roku.

O tym, że człowiek powinien mieć prawo do samodzielnej decyzji w sprawie swojego życia mówił także we wcześniejszym wywiadzie dla telewizji szwajcarskiej:

Jestem za godną śmiercią. Po pierwsze dlatego, że mieszkam w Szwajcarii, gdzie eutanazja jest legalna, a także dlatego, że uważam, że jest to najbardziej logiczna i naturalna rzecz do zrobienia. Człowiek ma prawo odejść w spokoju, bez przechodzenia przez szpitale, zastrzyki i tak dalej – przekonywał.

Aktor zasłynął także ze stwierdzenia, że starość jest do bani.

Nic z tym nie zrobimy, to się nazywa wiek. Tracimy wzrok, twarz, wstajesz rano i boli cię kostka. Ciągle się o coś obijasz. To nie jest śmieszne.

Lek. weterynarii Paula Dziubińska-Bartylak

Syn wspiera ojca w decyzji

Anthony Delon, jeden z synów słynnego aktora, opowiedział o decyzji ojca, promując książkę „Entre chien et loup”.

Zrozumiałem wiele rzeczy, ponieważ dzisiaj, w moim wieku, mam wystarczająco dużo dystansu, aby je przeanalizować. A w tym konkretnym przypadku, aby być odpornym, trzeba przebaczyć, a aby przebaczyć, trzeba zrozumieć. I to też chciałam powiedzieć, dlatego na początku książki zaznaczam, że jest to historia uniwersalna, bo tak naprawdę nie ma idealnej rodziny — powiedział w wywiadzie dla RTL.

Jego relacje z ojcem nie należały do najprostszych. Ma jednak nadzieję, że zapomni o tym, co było złe.

Eutanazja: gdzie jest legalna?

W Polsce eutanazja jest zabroniona. Polski Kodeks karny określa eutanazję jako zabójstwo, a osoba, która dopuści się pomocnictwa, może odpowiadać za zabójstwo (odebranie komuś życia) lub pomoc w samobójstwie.

O eutanazję prosił przed laty Janusz Świtaj. Dzięki niemu rozgorzała dyskusja o eutanazji na arenie polskiej. Mężczyzna przed 18. urodzinami uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. W wyniku tego zdarzenia doszło do urazu kręgosłupa na odcinku szyjnym oraz do zmiażdżenia rdzenia kręgowego. Mężczyzna jest całkowicie sparaliżowany. Życie Świtaja odmieniła Anna Dymna, która dała mu pracę. Dziś Janusz Świtaj jest spełnionym psychologiem. Porusza się na elektrycznym wózku, dalej kształci i pomaga innym.

Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Albanii i Luksemburgu i jest przeprowadzana na różnych zasadach. W Belgii obowiązuje najbardziej liberalne prawo w kwestii eutanazji, które dopuszcza jej wykonanie niezależnie od wieku. Natomiast w Holandii eutanazji nie można poddać dzieci poniżej 12. roku życia. W pozostałych państwach, gdzie legalnie można wykonać eutanazję, jest ona zabroniona w przypadku nieletnich.

We francuskim portalu marca.com, czytamy, że Delon zdecyduje się na samobójstwo wspomagane. Czym ta metoda różni się od eutanazji? Podczas wspomaganego samobójstwa, ośrodek medyczny zapewnia jedynie niezbędne środki, a pacjent odbiera sobie życie poprzez samodzielne przyjęcie danej substancji. W Szwajcarii ta metoda jest również dozwolona dla obcokrajowców, dlatego francuski aktor zamierza z niej skorzystać.

Z kolei w przypadku tradycyjnej eutanazji, to lekarz na życzenie pacjenta skraca jego życie przy użyciu odpowiednich środków medycznych.

Żródło:www.marca.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kuba Sienkiewicz otwarcie o eutanazji: „Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę”

„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

„Bycie babcią to nie jest rola, która przychodzi naturalnie” – mówi socjolożka prof. Paula Pustułka

Colleen Heidemann

73-letnia Colleen Heidemann pokazuje nagranie z siłowni. „Ikona!” – piszą zachwyceni fani

Lisa Marie Presley

Nie żyje jedyna córka Elvisa Presleya. Lisa Marie Presley miała 54 lata

„Ciała po balsamacji żadna mucha nie tknie. Zwłoki nie gniją, a wysychają i na końcu zamienią się w proch” – rozmowa z Adamem Ragiel, balsamistą

Paulina Porizkova

57-letnia Paulina Porizkova pozuje topless. „Nie mam nic do ukrycia”

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

91-latka brawurowo udaremniła napad na bank. Teraz otrzymała podziękowania od policji

Jakich argumentów używają sprawcy kobietobójstwa? Wyjaśnia Centrum Praw Kobiet

„Sprawcy zabójstwa kobiet używają absurdalnych argumentów”. Wyliczają je członkinie Centrum Praw Kobiet

Shania Twain

57-letnia Shania Twain o pozowaniu nago: „Nadszedł czas, aby poczuć się dobrze we własnym ciele i zrzucić tę skórę niepewności”

Kobieta

Ilu Polaków żyje w skrajnej biedzie? Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy raport. Te historie trzeba poznać

"Żadne maniery czy etykiety nie zniszczą we mnie prawdziwej kobiety". Post Mądrej Babci zachwycił internet i stał się viralem

„Żadne maniery czy etykiety nie zniszczą we mnie prawdziwej kobiety”. Post Mądrej Babci zachwycił internet i stał się viralem

Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce

Krystyna Misióra

Tygodniami dziergała czapki, by uzbierać na aparat słuchowy. Historia pani Krystyny chwyta za serce

Irena Kamińska-Radomska krytykuje modelkę w bieliźnie, która według niej nie ma wstydu. "Modelka ze zdjęcia cudowna, a wstydu brakuje pani Radomskiej"

Irena Kamińska-Radomska krytykuje starszą modelkę, która pokazała swoje ciało w bieliźnie. „Modelka ze zdjęcia cudowna, a wstydu brakuje pani Radomskiej” – grzmią komentatorki

Czego nie mówić osobom w żałobie? Joanna Gutral wyjaśnia, kiedy lepiej ugryźć się w język

Czego nie mówić osobie w żałobie? Joanna Gutral wyjaśnia, kiedy lepiej ugryźć się w język

Kobieta całuje w czoło starszą kobietę

„Zachęcam was do rozmowy z bliskimi o tym, czego sobie życzą, gdy wskazówka zegara będzie wybijać ich ostatnie sekundy” – apeluje ratownik medyczny

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Szukam mostów, które na zawsze będą łączyć tych, którzy zostali, z tymi, którzy odeszli”. O świeckich ceremoniach pogrzebowych mówi Anja Franczak

„Facebook będzie największym cmentarzem, jaki kiedykolwiek istniał w historii”. O cyfrowej śmierci i nowych miejscach wspólnej żałoby mówi dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska

Aleksandra Hamkało

Aleksandra Hamkało o zabieraniu dzieci na pogrzeb: „Śmierć jest częścią życia, tak jak narodziny”

W irańskich manifestacjach zginęło już ponad 50 osób, znacznie więcej jest rannych. To zdjęcie obrazuje skalę przemocy

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę