Przejdź do treści

Kuba Sienkiewicz otwarcie o eutanazji: „Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę”

Kuba Sienkiewicz o eutanazji/ fot. Piotr Andrzejczak, MWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Nieetyczne jest (…) stosowanie terapii uporczywej, a więc leczenie wbrew faktom i stanowisku pacjenta. A czym jest zaprzestanie uporczywej terapii, jak nie eutanazją właśnie? Tylko wykonaną w innych warunkach i nieco innymi metodami. Sam to zresztą robiłem” – zauważa Kuba Sienkiewicz, znany wielu jako lider Elektrycznych Gitar, ale także neurolog.

Jakub Sienkiewicz o eutanazji

Kuba Sienkiewicz wielu kojarzy się głównie z zespołem Elektryczne Gitary, ale piosenkarz jest również neurologiem, doktorem nauk medycznych. Ostatnio muzyk w wywiadzie opublikowanym w „Polityce” podzielił się spostrzeżeniem, że w obliczu zdania sobie sprawy z nieuchronności śmierci ludzie reagują dwojako.

„W stronę religii i odwrotnie. Różaniec można zastąpić medytacją, a lęk przekuć w działanie. Niektórzy sytuację ostatniego roku życia ćwiczą hipotetycznie, ale wczuwając się prawdziwie. Wobec realnego końca jednym z możliwych wyborów jest przestać się oszukiwać, co może oznaczać mocne poczucie obecności Boga albo odkrycie, że go nie ma„- mówi Sienkiewicz.

Dalsza część rozmowy dotyczyła eutanazji. Lekarz i muzyk podkreślił, że praktyka lekarska na oddziałach intensywnej opieki czy neurologii, na których pracował, jest jasna: „prowadzimy terapię do etapu, kiedy ma ona jeszcze sens”.

„Nieetyczne jest jej przedłużanie i stosowanie terapii uporczywej, a więc leczenie wbrew faktom i stanowisku pacjenta. A czym jest zaprzestanie uporczywej terapii, jak nie eutanazją właśnie? Tylko wykonaną w innych warunkach i nieco innymi metodami. Sam to zresztą robiłem” – zauważa lider Elektrycznych Gitar.

„Ograniczałem terapię do postępowania paliatywnego”

Jakie to działania, które można byłoby rozumieć jako formę eutanazji?

„Ograniczałem terapię do postępowania paliatywnego (zapewniającego komfort umierania) lub kwalifikowałem pacjentów ze śmiercią mózgu jako dawców narządów. Stosowałem obowiązujące kryteria po to, żeby zakończyć leczenie chorego, który jest w stanie śmierci osobniczej” – wyjaśnia w wywiadzie.

Według muzyka dobrym obyczajem jest rozmowa z bliskimi na ten temat, ale – jak tłumaczy – prawo nie nakłada takiego obowiązku.

„Mam wrażenie, że dawniej częściej byłem świadkiem prowadzenia uporczywej terapii pod presją rodziny. Obecnie lekarze są lepiej przygotowani do stosowania algorytmów współczesnej medycyny” – zaznacza Sienkiewicz.

Zapytany, czy był świadkiem, kiedy ktoś – lekarz, pielęgniarka czy członek rodziny – świadomie podał zbyt dużą dawkę morfiny, by ulżyć umierającemu, odpowiedział: „Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę”.

Kobieta mierzy sobie cukier

Eutanazja: gdzie jest legalna?

W Polsce eutanazja jest zabroniona. Polski Kodeks karny określa ją jako zabójstwo. Osoba, która pomoże w jej dokonaniu, może odpowiadać przed sądem za zabójstwo albo pomoc w samobójstwie.

Na świecie eutanazja jest dopuszczalna w Japonii oraz w Teksasie i Oregonie (USA). Natomiast wśród krajów europejskich, w których eutanazja jest legalna, znajdują się: Holandia, Hiszpania, Belgia, Albania i Luksemburg. Jednak zasady, według których się ją przeprowadza, są różne w zależności od tego, jakie prawo obowiązuje w danym państwie.

W Belgii jest ono najbardziej liberalne, ponieważ dopuszcza wykonanie eutanazji niezależnie od wieku pacjenta czy pacjentki. W Holandii natomiast przeprowadzanie jej u dzieci poniżej 12. roku życia jest zabronione, a w pozostałych państwach jest to zakazane u osób nieletnich.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mesut Hancer

Sfotografował ojca trzymającego dłoń martwej córki. „To zdjęcie wyryje się w mojej pamięci” – mówi Adem Altan

Noworodek został wydobyty spod gruzów, nastolatka zmarła we własnym łóżku. Oczy całego świata zwrócone są ku Syrii i Turcji

Zabici, ranni, uwięzieni pod gruzami. Dramatyczny obraz Turcji i Syrii dotkniętych trzęsieniem ziemi

„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

Lisa Marie Presley

Nie żyje jedyna córka Elvisa Presleya. Lisa Marie Presley miała 54 lata

„Ciała po balsamacji żadna mucha nie tknie. Zwłoki nie gniją, a wysychają i na końcu zamienią się w proch” – rozmowa z Adamem Ragiel, balsamistą

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Jakich argumentów używają sprawcy kobietobójstwa? Wyjaśnia Centrum Praw Kobiet

„Sprawcy zabójstwa kobiet używają absurdalnych argumentów”. Wyliczają je członkinie Centrum Praw Kobiet

Czego nie mówić osobom w żałobie? Joanna Gutral wyjaśnia, kiedy lepiej ugryźć się w język

Czego nie mówić osobie w żałobie? Joanna Gutral wyjaśnia, kiedy lepiej ugryźć się w język

Kobieta całuje w czoło starszą kobietę

„Zachęcam was do rozmowy z bliskimi o tym, czego sobie życzą, gdy wskazówka zegara będzie wybijać ich ostatnie sekundy” – apeluje ratownik medyczny

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Szukam mostów, które na zawsze będą łączyć tych, którzy zostali, z tymi, którzy odeszli”. O świeckich ceremoniach pogrzebowych mówi Anja Franczak

„Facebook będzie największym cmentarzem, jaki kiedykolwiek istniał w historii”. O cyfrowej śmierci i nowych miejscach wspólnej żałoby mówi dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska

Aleksandra Hamkało

Aleksandra Hamkało o zabieraniu dzieci na pogrzeb: „Śmierć jest częścią życia, tak jak narodziny”

W irańskich manifestacjach zginęło już ponad 50 osób, znacznie więcej jest rannych. To zdjęcie obrazuje skalę przemocy

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę

22-letnia Iranka nie żyje, bo źle założyła hidżab. Przez kraj przechodzi fala protestów

Żałoba w Rodzinie Królewskiej. Nie żyje brytyjska królowa Elżbieta II

Manifestacja 'Ani jednej więcej"

Śmierć Izabeli z Pszczyny poruszyła całą Polskę. Teraz dwaj lekarze usłyszeli zarzuty

Katarzyna Boni /fot. Mikołaj Starzyński

„’Telefon na wietrze’ jest tylko sposobem na bycie w żałobie – daje formę, ale nic nie narzuca”. O idei i mocy tajemniczej budki telefonicznej, która stanęła w Warszawie, mówi Katarzyna Boni

Anne Heche

Anne Heche nie żyje. Aktorka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie

Utonięcie - jedna z najczęstszych przyczyn zgonów / istock

WOPR ma plan, by dziś nikt nie utonął. 25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

Eutanazja dla dzieci poniżej 12. roku życia? Holenderski minister zdrowia przedstawił projekt

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć