Przejdź do treści

Zmarła Anna Gawłowska, najstarsza Polka. Miesiąc temu skończyła 111 lat. „Na jej oczach zmieniał się świat”

Nie żyje Anna Gawłowska, najstarsza Polka
Anna Gawłowska była najstarszą Polką, miała 111 lat / Zdjęcie: Facebook @gmina.czerwionka.leszczyny
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarła Anna Gawłowska. Była rekordzistką długowieczności w Polsce – nieco ponad miesiąc temu obchodziła swoje 111. urodziny. „Nasza gmina straciła wspaniałą Mieszkankę – pogodną, gościnną, pełną radości” – wspomina Wiesław Janiszewski, burmistrz miasta Czerwionka-Leszczyny.

Nie żyje najstarsza Polka

W dniu 19 lipca w wieku 111 lat i 43 dni zmarła Anna Gawłowska. Smutne wieści przekazał w mediach społecznościowych Urząd Miasta Czerwionka-Leszczyny.

„Nasza gmina straciła wspaniałą Mieszkankę. Pogodną, gościnną, pełną radości. W tym smutnym czasie moje myśli pozostają z jej bliskimi, szczególnie z córką Urszulą, która jest wzorem miłości, oddania i poświęcenia dla matki” – mówi burmistrz Wiesław Janiszewski cytowany na profilu miasta. „Każda wizyta u Pani Anny Gawłowskiej była dla nas ogromnym przywilejem. W imieniu całej społeczności Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny składam Rodzinie i Najbliższym Zmarłej wyrazy współczucia” – dodał włodarz.

Anna Gawłowska była najstarszą obywatelką Polski, jej wiek został zweryfikowany i potwierdzony przez instytut Gerontology Research Group (GRG) współpracujący z Guinness World Records.

Jej wybitny wiek zapisał ją w annałach badań nad długowiecznością. Jest w poczcie najstarszych Polaków, a osób powyżej tego wieku w całej historii naszego kraju było zaledwie trzydziestu. To poczet węższy niż królów Polski” – komentuje Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group, który zajmuje się badaniami nad długowiecznością.

102-latka zdradza sekrety długowieczności - na zdjęciu 102-letnia Pearl Taylor w bordowej bluzce i niebieskiej chustce na głowie HelloZdrowie

„Mówiła, że trzeba uśmiechać się do świata”

Pani Anna Gawłowska urodziła się 6 czerwca 1913 r. w Cieszynie. Jak informuje Urząd Miasta Czerwionka-Leszczyny, miała rok, gdy wybuchła I wojna światowa, 5 lat – gdy Polska odzyskała niepodległość i 26 – gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

„Na Jej oczach zmieniał się świat” – czytamy na stronie urzędu.

W wieku 23 lat wyszła za mąż za Rudolfa Gawłowskiego. Do Czerwionki małżeństwo przeprowadziło się w 1947 r., gdzie mąż pani Anny rozpoczął pracę. Mieszkali najpierw w zameczku przy al. św. Barbary, a potem w leszczyńskim zamku. Gawłowscy doczekali się syna i córki, a później wnuka i dwójki prawnucząt. Panią Anną do ostatnich dni opiekowała się jej córka.

„Mama zawsze była aktywna, opiekuńcza. Mówiła, że trzeba przyjmować wszystko, co zsyła nam los, i uśmiechać się do świata. Kiedyś jej wielką pasją było rozwiązywanie krzyżówek” – mówiła pani Urszula w czerwcu tego roku przy okazji świętowania 111. urodzin mamy.

Pani Anna była siedemnastą osobą w historii Polski i drugą w województwie śląskim, która osiągnęła wiek 111 lat. Jak informuje Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group, po odejściu pani Anny najstarszą Polką, której wiek jest w pełni udokumentowany, jest w tej chwili Helena Michalik z miasta Kazimierza Wielka w województwie świętokrzyskim. Pani Helena urodziła się 22 maja 1914 r. w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych.

– Skończyła 110 lat jako jedyna osoba ze swojego rocznika. Jest też pierwszą osobą urodzoną w Stanach Zjednoczonych, która wróciła do Polski i dożyła takiego wieku. Niestety nie jest w takiej wybitnej formie, w jakiej była pani Anna Gawłowska, która cieszyła się bardzo wysoką jakością życia jak na swój wiek” – mówi Wacław Jan Kroczek, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

„Ostatni raz spotkałem się z panią Anią podczas jej 111. urodzin. Nie spodziewaliśmy się, że ten dzień przyjdzie tak szybko, bo była w tak samo dobrej formie, jak w poprzednich latach. Przyjęła nas, cieszyła się bardzo, samodzielnie jadła, samodzielnie piła, miała dobry apetyt” – dodaje.

Korespondent Gerontology Research Group przypomina, że pani Anna wraz z córką w czasie pandemii brały udział w akcji promującej szczepienia przeciwko COVID-19. W maju 2024 r. Annę Gawłowską odwiedzili Natalie Coles, żona założyciela GRG dr L. Stephena Colesa, oraz dr Aubrey de Grey. Ich wizyta miała na celu pobranie od najstarszej Polki próbek krwi do badań genetycznych nad fenomenem długowieczności, które są przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych.

Pogrzeb Anny Gawłowskiej odbędzie się 23 lipca o godz. 9:00 w kaplicy kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce-Leszczynach.

 Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: rybnik.wyborcza.pl, czerwionka-leszczyny.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?