Zamiast uczyć się teorii, będą chodzić do schroniska. „Lekcje miłości do zwierząt i przyrody” nowym przedmiotem szkolnym
Krakowskie szkoły od września wprowadzają nowy przedmiot: „Lekcje miłości do zwierząt i przyrody”. Jego celem jest kształtowanie postaw szacunku i empatii wobec natury i braci mniejszych od najmłodszych lat. „Są zajęcia empatii w schroniskach, zajęcia adopcji i przygotowywania ogłoszeń, dzięki którym dzieci pomagają bezdomnym zwierzętom znaleźć nowy dom” – opisuje lekcje Tom Justyniarski, pomysłodawca akcji.
„Lekcje miłości do zwierząt i przyrody”
Krakowskie szkoły wprowadzają do swojego programu nauczania nowatorski przedmiot: „Lekcje miłości do zwierząt i przyrody”. To nowa inicjatywa, która ma na celu wzmocnienie więzi uczniów z naturą, podniesienie świadomości ekologicznej oraz promowanie empatii wobec wszystkich istot żywych. Program jest skierowany przede wszystkim dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Pomysłodawcą projektu jest Tom Justyniarski, autor książeczek dla dzieci, we współpracy z Fundacją Serce. Jak podkreśla inicjator, jest to odpowiedź na rosnącą w społeczeństwie świadomość dotyczącą praw zwierząt. Justyniarski zaznacza, że kształtowanie odpowiednich postaw u najmłodszych wpłynie nie tylko na obecne, lecz także na przyszłe pokolenia.
„Wierzę, że poprzez edukację możemy zmienić świat na lepsze – nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych mniejszych braci, jakimi są zwierzęta” – mówił autor w rozmowie z KRKNews.pl.
Projekt pilotażowy został już wcześniej wdrożony w warszawskich szkołach. Kraków, jako jedno z pierwszych miast, postanowił oficjalnie wesprzeć tę inicjatywę na poziomie lokalnym. Zainteresowanie programem wyraził również Tarnów, a dyrektorzy szkół z innych miast w Polsce mogą dołączyć do projektu.
„Jesteśmy przekonani, że nasze 'Lekcje miłości’ podbiją serca dzieci w Krakowie” – przekonuje Justyniarski.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podkreśla, że lekcje uczące miłości do zwierząt i środowiska przyczynią się do zmniejszenia problemu bezdomnych zwierząt oraz rozwiną ekologiczną świadomość wśród uczniów.
Zamiast teorii – wizyta w schronisku
Głównym celem nowego przedmiotu jest kształtowanie postaw szacunku do zwierząt i naszej planety od najmłodszych lat. Lekcje mają na celu nie tylko przekazywać wiedzę, lecz również rozwijać w uczniach umiejętności miękkie, takie jak empatia, odpowiedzialność i współpraca. Dzieci będą uczyć się, jak dbać o przyrodę, rozpoznawać potrzeby zwierząt i opiekować się nimi. Dowiedzą się także tego, jak wpływać na swoje otoczenie, by było bardziej przyjazne dla naszych braci mniejszych.
„To są bardziej zajęcia integrujące dzieci, bo zsuwa się stoły, żeby mogły razem pracować i odpowiadać na pytania” – wyjaśniał w rozmowie z KRKNews.pl Tom Justyniarski.
Zajęcia nie będą ograniczać się do projektów tworzonych w klasie. W ich ramach dzieci odwiedzą m.in. schroniska dla zwierząt.
„Są zajęcia empatii w schroniskach, zajęcia adopcji i przygotowywania ogłoszeń, dzięki którym dzieci pomagają bezdomnym zwierzętom znaleźć nowy dom” – wylicza Justyniarski.
Pomysłodawca projektu ma nadzieję, że „Lekcje Miłości do Zwierząt i Przyrody” zostaną stałym elementem programu nauczania w polskich szkołach. I dzięki temu w przyszłości schroniska dla zwierząt staną się zbędne.
Zobacz także
Kosmetyki „cruelty free” – jak rozpoznać produkty nietestowane na zwierzętach?
„Ewakuowaliśmy zwierzęta wśród ostrzałów, nie wiedząc, czy uda nam się tym razem dotrzeć do celu”. O ratowaniu kangurów i żółwi w środku nieludzkiej wojny w Ukrainie mówi Timofey Kharchenko
Chcą zakazu trzymania psów na łańcuchu. Projekt ustawy jest już w Sejmie
Polecamy
„Wiecie, co to jest? To jest kolejka do schroniska”. Oławianie ocalili bezdomne zwierzęta przed powodzią
„Lex Kamilek” zmienia zasady w szkołach. Część rodziców musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności
Wzruszająca akcja ratowania psa z powodzi. „Najpiękniejsze w tym dramacie zdjęcie”
Rwąca woda wdarła się do szpitala w Nysie. Kobiety w ciąży i dzieci ewakuowano na pontonach
się ten artykuł?