Przejdź do treści

24-latka przeszła dobrowolną sterylizację, bo nie chce mieć dzieci. „Jestem szczęśliwa, wolna i mogę podążać za swoimi celami życiowymi”

Abby Ramsay
24-latka usunęła jajniki, bo nie chce mieć dzieci. "Jestem szczęśliwa, wolna i mogę podążać za swoimi celami życiowymi"/ Instagram Abby Ramsay
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Lepiej żałować, że nie ma się dziecka, niż je mieć i też tego żałować. W końcu, jeśli będę żałowała wykonania tego zabiegu, to tylko ja będę z tego powodu cierpiała” – skomentowała Abby Ramsay, która poddała się zabiegowi trwałego pozbawienia płodności. 24-latka przez sześć lat szukała lekarza, który podjąłby się operacji.

24-latka przeszła sterylizację

Abby Ramsay wywołała niemałą dyskusję na temat kobiecego zdrowia, antykoncepcji i bezdzietności kobiet. 24-latka w mediach społecznościowych opublikowała informację o tym, że przeszła zabieg obustronnej salpingektomii, który polega na zablokowaniu obu jajowodów. W ten sposób odcina się drogę komórki jajowej z jajników do macicy. Zdecydowała się na zabieg, ponieważ nie chce mieć dzieci.

„Jestem szczęśliwa, wolna i mogę podążać za swoimi celami życiowymi bez przeszkód ze strony własnego ciała. I to jest dla mnie warte świętowania!” – napisała na swoim profilu na Instagramie po operacji.

Modelka i aktywistka przyznała jednak, że przez długi czas nie mogła znaleźć lekarza, który podjąłby się operacji. Swoją decyzję podjęła w wieku 19 lat, jednak większość specjalistów po wysłuchaniu jej prośby, odmawiała i odsyłała dziewczynę na terapię do psychologa. Odmowę argumentowano młodym wiekiem Ramsay i uważano, że z pewnością za kilka lat zmieni zdanie. Modelka i aktywistka nie dała jednak za wygraną. Wiedziała, że nie chce mieć dzieci i chce przejąć kontrolę nad swoim ciałem. Po sześciu latach udało jej się znaleźć specjalistkę, która wykonała zabieg.

„Lepiej żałować, że nie ma się dziecka, niż je mieć i też tego żałować. W końcu, jeśli będę żałowała wykonania tego zabiegu, to tylko ja będę z tego powodu cierpiała” – stwierdziła w rozmowie z „Buzzfeed”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Tatiana Okupnik: nie zapraszałam polityków do mojej sypialni i to nie oni powinni decydować jakich życiowych wyborów mogę a jakich nie mogę dokonywać

„Jest wielu mężczyzn, którzy mają coś do powiedzenia na temat mojej decyzji”

W Stanach Zjednoczonych zabieg sterylizacji chirurgicznej czy podwiązania jajowodów jest legalny, jednak wielu specjalistów nie chce się go podjąć. W Polce nieodwracalne pozbawienie zdolności rozrodczych, które nie ma na celu ratowania życia lub zdrowia, jest zakazane. Zgodnie z art. 156. § 1. kk: „Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia (…) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Oznacza to, że zabieg podwiązania jajowodów nie może zostać wykonany nawet na wyraźną prośbę kobiety, ponieważ skutkowałoby to odpowiedzialnością karną lekarza. W naszym kraju można jednak wykonać wazektomię, czyli zabieg podwiązania nasieniowodów u mężczyzn.

„Chociaż mam wiele powodów, dla których nie chcę zajść w ciążę i chcę być bezdzietna – od genetyki po obawy i wątpliwości medyczne – to w ostatecznym rozrachunku argument pt. „nie chcę mieć dzieci” jest wystarczającym powodem, który powinno się uszanować” – mówiła Abby.

Historia Abby rozpoczęła szeroko komentowaną dyskusję odnośnie praw reprodukcyjnych kobiet, a także kontroli sprawowanej nad kobiecymi ciałami. Pod wpisem 24-latki pojawiło się wiele niemiłych komentarzy osób, które podważały jej decyzję.

„Oczywiście jest wielu mężczyzn, którzy mają coś do powiedzenia na temat mojej decyzji, ale szczerze mówiąc, mało mi to przeszkadza. (…) Teraz, gdy wszystko zostało powiedziane i zrobione, nie ma znaczenia, co myślą!” – mówiła.

Wiele kobiet solidaryzowało się z Abby, pokazując, jak zaniedbany jest to temat.

„Nigdy nie zrozumiem, dlaczego dla nich jesteśmy wystarczająco dorośli, by mieć dzieci, być w związku małżeńskim i pracować od 9 do 5, ale nie możemy zdecydować się na nieposiadanie dzieci”

„Fakt, że kobieta musi walczyć o swoje prawo do nieposiadania dzieci, jest niedorzeczny. Nie każdy chce mieć dzieci i to jest OK”

„Nie chcą, abyśmy dokonywały aborcji, ale nie chcą też, abyśmy zapobiegały ciąży. To prawie tak, jakby chodziło o kontrolę, a nie o aborcję”

– czytamy w komentarzach.

I choć wielu komentujących zarzucało Abby, że podjęła złą decyzję, badanie przeprowadzone przez US Collaborative Review of Sterilization wykazało, że tylko 12,7 proc. kobiet żałowało decyzji o zabiegu.

„Myślę, że wiele osób ignoruje fakt, że czasami ludzie żałują, że zostali rodzicami. To nie jest rzadkie, nawet jeśli mówi się o tym w kategoriach tabu. Szczerze mówiąc, uważam, że powinniśmy więcej mówić o rodzicielskim żalu, zamiast udawać, że rodzicielstwo jest idealne i magiczne. Społeczna presja prokreacji szkodzi wszystkim i być może więcej rodziców uzyskałoby pomoc, gdybyśmy więcej o tym mówili” – podsumowała Abby.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta stoi na stacji metra

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Alanis Morissette ostro o branży muzycznej, która dyskryminuje kobiety. W proteście nie pojawiła się na ważnej ceremonii

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Aktywistki Aborcji Bez Granic

Tysiące Polek usunęły ciąże dzięki Aborcji Bez Granic. Aktywistki pokazały miażdżące statystyki

Elnaz Rekabi

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Dr Agata Szade / fot. archiwum prywatne

Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej”

„Hidżab to nie jest temat zastępczy. To jest symbol kontroli władzy. Kobiety otwarcie rzucają jej rękawicę” – rozmowa z Aleksandrą Chrobak o kobiecej rewolucji w Iranie

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

„Za kobiety, życie, wolność”. Młody muzyk z Iranu nagrał protest song. Teraz grożą mu surowe konsekwencje

W tym roku literacki Nobel należy do kobiety. Otrzymała go Annie Ernaux, francuska pisarka

Aborcja bez względu na stan cywilny. Mieszkanki Indii mówią o przełomie

×