Przejdź do treści

„Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć. To nie biologiczna czy społeczna powinność”. Aga Szuścik rozprawia się z mitami dotyczącymi bezdzietności

Aga Szuścik
"Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć (...) To nie biologiczna czy społeczna powinność". Aga Szuścik rozprawia się z mitami dotyczącymi bezdzietności/ fot. Printscreen Instagram @agaszuscik @sexedpl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Macierzyństwo to powołanie każdej kobiety”, „Musi być w tobie ten instynkt”, „Tylko człowiek, który ma dzieci, ma dla kogo żyć” – te „złote myśli życzliwych” słyszymy w najnowszym wideo Agi Szuścik na Instagramie. Edukatorka bierze na tapet najpopularniejsze zdania, jakie słyszą osoby, które nie zdecydowały się na posiadanie dzieci. I rozprawia się z wciąż żywymi w społeczeństwie mitami!

Co słyszą osoby bezdzietne?

Podjęłaś decyzję o bezdzietności lub odsuwasz etap rodzicielstwa na przyszłość, jednak co chwilę ktoś przypomina ci, że źle postępujesz? Słyszysz, że skoro nie masz dzieci, to nie wiesz, co oznaczają zobowiązania czy ciężka praca. „Macierzyństwo to powołanie każdej kobiety”, „Pacjentka nie rodziła jeszcze, tak?”, „No tak, bo ty nie lubisz dzieci, tak, pamiętam”, „Zmieni ci się jeszcze, zobaczysz” – Aga Szuścik wymienia popularne zdania kierowane do osób, które nie zdecydowały się na potomstwo. Edukatorka ginekologiczna i onkologiczna wraz z Fundacją Sexed.pl udostępniła krótki, lecz niezwykle istotny film, w którym pokazała, z czym muszą mierzyć się osoby bezdzietne.

Co jeszcze słyszą osoby bez dzieci?

„Tylko człowiek, który ma dzieci, ma dla kogo żyć”

„Ci cali bezdzietni z wyboru to myślą tylko o sobie”

„Nie chcesz przedłużyć swojego rodu, gatunku, homo sapiens?”

„”Musi być w tobie ten instynkt, musi”

„To przecież naturalna kolej rzeczy dla każdej pary” – wymienia edukatorka.

Szuścik podkreśla również, że negowana może być także bezdzietność kobiet, które z powodu choroby nie mogą zajść w ciążę. Nawet jeśli nie pragnęły one zostać matkami, sugeruje im się, że ich decyzja podyktowana jest jedynie chorobą.

„A, bo tobie wycięli macicę. Tak sobie tłumaczysz tę utratę, rozumiem” – wymienia Szuścik.

Mateusz Kozielecki, socjolog i aktywista

„Nadszedł moment, by rozprawić się z mitami dotyczącymi bezdzietności”

Aga Szuścik w krótkim wideo rozprawia się także ze stereotypami dotyczącymi osób bezdzietnych.

„Nadszedł moment, by rozprawić się z mitami dotyczącymi bezdzietności” – czytamy pod publikacją na Instagramie.

Autorka bloga „Życie po raku” wyjaśnia, że z powodu raka wycięto jej macicę i jajniki. Jak jednak podkreśla, nie żałuje tego, że nie została mamą. Decyzję o nieposiadaniu dzieci podjęła wraz z mężem na podstawie własnych przekonań i pragnień.

Ja i mój mąż jesteśmy bezdzietni przede wszystkim z wyboru. Nie każda osoba, która utraciła płodność, ma z tym problem” – dodaje.

Szuścik zaznacza również, że ma dla kogo żyć. Ma rodzinę, przyjaciół i tysiące osób, które każdego dnia wspiera i edukuje. I żyje przede wszystkim dla siebie.

„Wiem, co to odpowiedzialność, zobowiązania, ciężka praca i nagła zmiana planów. Natomiast i to nie czyni mnie lepszą od innych. Codziennie realnie pomagam ludziom, nie myślę więc tylko o sobie. Poza tym uważam, że wiele osób stanowczo zbyt rzadko myśli o sobie, swoich potrzebach i granicach” – tłumaczy.

I dodaje, że jej decyzja nie jest podyktowana brakiem sympatii do najmłodszych. Jak wyjaśnia, odrzucenie roli matki nie oznacza, że nie można być ulubioną i pomocną ciocią dla dzieci ze swojego najbliższego otoczenia.

„Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć. To nie obowiązkowy punkt odniesienia, by mówić, że ktoś 'jeszcze nie rodził’. To nie biologiczna czy społeczna powinność”  – podkreśla.

Jednocześnie zaznacza, by nie zapominać o szacunku do osób, które posiadają potomstwo. Apeluje, by nie oceniać decyzji rodzicielskich i wykazać się empatią, kiedy widzimy płaczące dziecko w przestrzeni publicznej.

„To również nie nasza sprawa, że osoba z rakiem decyduje się najpierw na ciążę, a potem na leczenie. Ludzie mają różnie i wszyscy mamy swoje prawa. A co do mitycznej szklanki wody, życzę nam wszystkim zaopiekowanej, dobrej i zdrowej starości z dziećmi lub bez” – podsumowuje.

Edyta Broda bezdzietnik.pl

Aga Szuścik: kim jest?

Aga Szuścik jest edukatorką ginekologiczną i onkologiczną, artystką społeczną, autorką bloga „Życie po raku”, specjalistką patient experience i medical art, a także syrenką, czyli osobą, której głównie z powodu nowotworu wycięto część lub całość narządów rodnych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska ma dość tłumaczenia się z bezdzietności. „Jesteś spełniona jako matka? Fantastycznie! Ale nie narzucaj innym swojego scenariusza na szczęście”

„Planowanie, co zrobię w mieszkaniu, jak spędzę czas z przyjaciółką, gdzie wyjadę z mężem, jest jak najlepszym rozwiązaniem po wyfrunięciu dzieci z domu” – tłumaczy psycholożka

„Nasz mózg się zmienił, więc nie możemy sobie nawet wyobrazić, jakimi kategoriami myśleliśmy jako nastolatkowie” – mówi Mikołaj Marcela

„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

Sześć pokoleń na jednym zdjęciu. Seniorka rodu tuli swoją prapraprawnuczkę

Czesław Mozil i Dorota Mozil

Czesław Mozil wprost o świadomej bezdzietności: „Ja nie dorosnę, nie będę ojcem”

Paweł Burczyk: „Zdarza się, że ojcowie mówią: to nie moje dziecko, bo u mnie w rodzinie debili nie było”

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Szukanie pracy trudniejsze niż walka z rakiem. Chora do pracodawców: „Wstydzę się komukolwiek pokazać, przez co przeszłam”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Kamila Głowacka, mama 10-letniego Bartka z niepełnosprawnością: „Czuję się jak niewolnik systemu. To jest dla mnie upokarzające, bo chciałabym poprawić swój byt, ale nie mogę”

„Bycie babcią to nie jest rola, która przychodzi naturalnie” – mówi socjolożka prof. Paula Pustułka

Polki nie chcą mieć dzieci. Coraz mniej z nas jest gotowych na potomstwo – wynika z badania CBOS

Tatjana Patitz nie żyje. 56-letnia supermodelka zmarła na raka piersi/ fot. Gisela Schober/Getty Images for Lavera Showfloor

Tatjana Patitz nie żyje. 56-letnia supermodelka zmarła na raka piersi

Czy można nie lubić dzieci? „Możemy sobie lubić i nie lubić kogo tylko chcemy. Społeczeństwu nic do tego”

Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola ze szpitalnego korytarza mówi o swojej chorobie: „Zamierzam przeżyć”

Kobieta chora na raka wzięła ślub na szpitalnym łóżku. Narzeczony w 12 godzin zorganizował ceremonię

Andrew Garfield

Andrew Garfield o presji założenia rodziny: „Zwalniam się ze społecznego obowiązku posiadania dzieci przed czterdziestką”

„Rola rodzica ewoluuje i musimy to zaakceptować. Nie robiąc tego, zakłamujemy rzeczywistość” – mówi psycholożka Aleksandra Mrugalska

„Adopcja to nie jest sklep, że dziecko dostaje ten, kto dłużej czeka”. O mitach na temat prawa adopcyjnego i polskich realiach mówi Izabela Rutkowska

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Łukasz Krasoń: „Każdy z nas ma jakąś niepełnosprawność, tylko po niektórych bardziej to widać. Bo czy nierealizowanie swoich marzeń to nie jest dysfunkcja?”

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę