3 min.
W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia/ fot. Getty Images
Rządzący Afganistanem od sierpnia 2021 r. talibowie wydali nakaz likwidacji dostępu kobiet do wyższego wykształcenia. Zakaz wstępu na uniwersytety dla Afganek ma wejść w życie ze skutkiem natychmiastowym.
Talibowie zakazują kobietom wstępu na uniwersytety
Administrowane przez talibów ministerstwo szkolnictwa wyższego w Afganistanie poinformowało, że kobiety nie będą miały wstępu na uniwersytety w całym kraju aż do odwołania. Rzecznik resortu Neda Mohammad Nadim wysłał we wtorek, 20 grudnia, list do uczelni prywatnych i państwowych. Polecił w nim natychmiastowe „zawieszenie kształcenia kobiet do następnego nakazu” w tej sprawie.
Pierwsze ograniczenia w edukacji kobiet na uczelniach wyższych zaczęły obowiązywać trzy miesiące temu. Wtedy to tysiące dziewcząt w całym Afganistanie przystąpiło do egzaminów wstępnych na uniwersytety. Skrócono jednak liczbę kierunków, jakie mogłyby studiować. Zablokowano im studiowanie m.in. weterynarii, dziennikarstwa, inżynierii, ekonomii i rolnictwa.
Organizacja Human Rights Watch skrytykowała wtorkowy zakaz. Nazwała go „haniebną decyzją, która narusza prawo kobiet i dziewcząt w Afganistanie do edukacji”.
„Talibowie każdego dnia dają do zrozumienia, że nie szanują podstawowych praw Afgańczyków, zwłaszcza kobiet” – napisano w oświadczeniu.
Niektóre kobiety zorganizowały w środę, 21 grudnia, protesty w stolicy Kabulu przeciwko zakazowi edukacji na uniwersytetach. Ich manifestacje zostały jednak szybko stłumione przez talibskich urzędników.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Koszmar Afganek
Pomimo początkowo obiecujących bardziej umiarkowanych zasad dotyczących praw kobiet i mniejszości, talibowie szeroko wdrożyli swoją surową interpretację prawa islamskiego, czyli szariatu. Od sierpnia 2021 r., kiedy talibowie przejęli władzę w Afganistanie, prawa kobiet są szeroko łamane. W marcu br. wydano dekret zabraniający dziewczętom i kobietom uczęszczania do szkół średnich i podejmowania pracy zawodowej. Początkowo zamknięte szkoły tłumaczono koniecznością „zorganizowania warunków” do nauki dla kobiet, m.in. organizacji kadry nauczycielskiej, która mogłaby uczyć dziewczęta czy segregacji płciowej na zajęcia męskie i damskie. Talibowie jednak na tych zakazach się nie zatrzymali.
W maju przywódca duchowy Hibatullah Achundzada wydał dekret, według którego kobiety są zmuszone zakrywać ciało od stóp do głów burką w miejscach publicznych. Ustawa zezwala jedynie na pokazywanie oczu, a z nakazu zwolnione są jedynie kilkuletnie dziewczynki oraz kobiety w podeszłym wieku. W listopadzie władze zakazały kobietom wstępu do parków w centrum Kabulu, siłowni i basenów.
To dla ciebie ważne? Udostępnij artykuł!
Zobacz także

Irański prezydent Ebrahim Raisi nie zgodził się na wywiad z dziennikarką CNN. Powód? Nie chciała założyć chusty na głowę

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

W irańskich manifestacjach zginęło już ponad 50 osób, znacznie więcej jest rannych. To zdjęcie obrazuje skalę przemocy
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

28.03.2023
Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać”

28.03.2023
„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

27.03.2023