Przejdź do treści

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Elnaz Rekabi
Photo by Rhea KANG/ EastNews
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Elnaz Rekabi, irańska specjalistka od wspinaczki sportowej, która podczas mistrzostw Azji w Korei Południowej wystartowała bez hidżabu, wróciła do Iranu. Sportowczynię wcześniej uznano za zaginioną. Tłum ludzi na lotnisku w Teheranie powitał ją jak bohaterkę. 

Elnaz Rekabi bohaterką

Elnaz Rekabi zniknęła zaraz po zakończeniu mistrzostw we wspinaczce sportowej w Seulu. Irańskie zawodniczki muszą przestrzegać restrykcyjnych zasad ubioru i zakrywać włosy, kiedy oficjalnie reprezentują kraj na zawodach zagranicznych. Sportowczyni podczas mistrzostw Azji w Korei Południowej wystąpiła jednak bez hidżabu, a film z jej startu obiegł internet i wywołał burzę w kraju.

Po występie przyjaciele i rodzina 33-latki nie mieli od niej żadnych wieści przez dwa dni. Według ambasady irańskiej w Seulu medalistka mistrzostw świata miała wrócić wraz z zespołem do kraju. Podejrzewano, że Rekabi została porwana przez służby ajatollahów, którym nie spodobało się zachowanie zawodniczki i jej okazane wsparcie dla protestów kobiet w Iranie. Spekulowano również, że Iranka zaraz po przylocie trafiła do więzienia Evin w Teheranie. Tajemnicze zniknięcie sprawiło, że Rekabi stała się bohaterką w kraju i symbolem walki o prawa kobiet.

Jak się okazało, irańska sportsmenka wróciła w środę, 19 października do Iranu. Tłum ludzi powitał ją jak bohaterkę na międzynarodowym lotnisku Imam Chomeini w Teheranie. Kobiety bez okryć i mężczyźni wspierający irańską rewolucję otoczyli również samochód, którym zawodniczka odjeżdżała z lotniska. Przez cały czas Rekabi bito brawo i wiwatowano.

„Elnaz jesteś bohaterką” – krzyczały dziesiątki ludzi zgromadzonych przed terminalem lotniska.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

„Zapomniałam założyć chustę”

Po powrocie Rekabi do kraju media państwowe wyemitowały wywiad z nią, w kótrym wyjaśniła, że jej występ bez hidżabu był jedynie pomyłką. Jak tłumaczyła, została wezwana na start, kiedy zakładała buty i sprzęt, a hidżab miał sam zsunąć jej się z głowy.

„Ze względu na zamieszanie podczas finałów zawodów i fakt, że zostałam wezwana do startu, gdy się tego nie spodziewałam, zapomniałam nałożyć chustę, którą powinnam była nosić” – powiedziała.

Iranka przeprosiła również swoich rodaków za powstałe napięcie i nieporozumienie. Oświadczenie Rekabi pojawiło się również dzień wcześniej na jej profilu w mediach społecznościowych. Rekabi napisała kilka zdań komentarza i podkreśliła, że jej start bez hidżabu nie był wyrazem wsparcia dla Iranek walczących o prawa kobiet w swoim kraju, ale był „nieintencjoalny”. Wpis tylko spotęgował wątpliwości i uważa się, że Rekabi znalazła się pod presją irańskich władz.

Rewolucja w Iranie

Protesty w Iranie zostały wywołane śmiercią 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej 13 września przez policję moralną w Teheranie za to, że źle założyła hidżab. Przez cały kraj przetaczają się manifestacje i demonstracje, których uczestniczki wyrażają swój gniew i bunt przeciwko panującemu tam reżimowi.

Iranki wykrzykują hasła, w których słychać niezgodę na to, że kobietom w ich kraju ogranicza się wolność. Masowo zdejmują z głów hidżaby i palą je. Domagają się przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie Mashy Amini i likwidacji policji ds. moralności. Żądają zmian. Swój protest wyrażają także w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Kobieta trzyma pigułkę w dłoni

Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego

Urszula Nowakowska /fot. archiwum prywatne

„Rocznie nawet 500 Polek może tracić życie w związku z przemocą domową” – mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”

Kobieta stoi na stacji metra

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu / pexels

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu

Ta noc mogła się dla nich skończyć tragicznie. „Sprawdzajcie trzy razy, od kogo bierzecie drinka” – zaapelowała gwiazda „Top Model”

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

×