Przejdź do treści

„Za kobiety, życie, wolność”. Młody muzyk z Iranu nagrał protest song. Teraz grożą mu surowe konsekwencje

Szerwin Hadżipur, opublikował nagranie na Instagramie, ale został zmuszony do jego usunięcia \źródło @shervinine
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Za moją siostrę, twoją siostrę, nasze siostry. Za tańczenie na ulicach. Za strach podczas całowania. Za bycie bez grosza. Za tęsknotę za normalnym życiem. Za chłopca nurkującego w śmietniku i jego marzenia”. Szerwin Hadżipur, 25-letni muzyk z Iranu, nagrał protest song „Baraje”, który stał się viralem i doczekał się milionów wyświetleń. Artystę aresztowano.

„Za wolność, za wolność, za wolność”

Nie widać końca protestów po śmierci Mahsy Amini, młodej Iranki, pobitej przez policję ds. moralności za to, że źle założyła hidżab. Wręcz przeciwnie, przybierają one na sile. Przez cały kraj przetaczają się manifestacje i demonstracje, podczas których jego uczestniczki wyrażają swój gniew i bunt przeciwko panującemu tam reżimowi.

Iranki wykrzykują hasła, w których słychać niezgodę na to, że kobietom w ich kraju ogranicza się wolność. Masowo zdejmują z głów hidżaby i palą je. Domagają się przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie Mashy Amini i likwidacji policji ds. moralności. Żądają zmian. Oprócz wychodzenia na ulice, swój protest wyrażają także w mediach społecznościowych. Bliski Wschód nie widział jeszcze takiej kobiecej rewolucji.

Z Irankami solidaryzują się kobiety w innych zakątków świata. Niedawno pisałyśmy o francuskich gwiazdach, które obcięły włosy na znak solidarności z protestującymi.
Swój gest wsparcia okazał też rodzimy artysta z Iranu, Szerwin Hadżipur. Nagrał emocjonujący utwór „Baraje”. Wykorzystał wpisy w Iranek i Irańczyków z Twittera. Utwór stał się viralem, doczekał się 40 mln wyświetleń. Zaraz potem muzyk został aresztowany. Wypuszczono go za kaucją, tyko dlatego że pod przymusem władz usunął nagranie. Kopie nagrania powielane są jednak w Internecie.

Tytuł piosenki to „Baraje”, co po persku znaczy „za”. W utworze wymieniane są wszystkie bolączki irańskiego świata.

  • „Z powodu mojej siostry, twojej siostry, naszej siostry” – śpiewa Hajipour, nawiązując do Mashy Amini, kobiety, której śmierć, wywołała protesty.
  • „Za ruiny źle zbudowanych domów” – mówi inny wers, odnosząc się do zawalenia  10-piętrowego budynku handlowego w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan w Iranie. Jak donosi „The Washington Post” ta katastrofa pozostawiła kraj pogrążony w żałobie i podsyciła tygodnie antyrządowych i antykorupcyjnych protestów.
  • „Za to niebo, które jest na was wymuszane”- chodzi o ściśle egzekwowane prawo islamskie.
  • „Z powodu tańca na ulicach” – w Iranie taniec w miejscach publicznych jest zabroniony.

To tylko niektóre z wersów protest songu. Został on doceniony przez krytyków.

„Najlepszym sposobem na zrozumienie irańskiego powstania nie jest żadna książka czy esej, ale utwór Hadżipura” – napisał na Twitterze prof. Karim Sadżapur z think tanku Carnegie Endowment.

Coraz więcej ofiar protestów

Manifestacje i protesty niestety zbierają śmiertelne żniwa. Dochodzi także do pobić i aresztowań uczestniczek i uczestników demostracji. Wśród ofiar śmiertelnych znalazły się między innymi dwie nastolatki. Nika Shakarami, która zginęła na 10 dni przed swoimi 17. urodzinami oraz 16-letnia youtuberka i vogerka Sarina Esmailzadeh to tylko niektóre z nich. Władze irańskie odżegnują się od tych spraw i wskazują na wypadki. Jak podaje BBC, od rozpoczęcia protestów, czyli od 17 września, zginęło ponad 185 osób.

źródła: „The Washington Post”, BBC

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: