Przejdź do treści

Sfotografował ojca trzymającego dłoń martwej córki. „To zdjęcie wyryje się w mojej pamięci” – mówi Adem Altan

Mesut Hancer
Sfotografował ojca trzymającego dłoń martwej córki. "To zdjęcie wyryje się w mojej pamięci" - mówi Adem Altan/ East News, Photo by Adem ALTAN / AFP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wielu już mówiło mi, że nigdy nie zapomną tego obrazu” – mówi Adem Altan. Fotograf uwiecznił tragiczne chwile ojca, który trzyma za rękę swoją 15-letnią córkę. Dziewczynka zginęła w wyniku zawalenia się budynku w trakcie trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. „Miałem łzy w oczach. Powtarzałem sobie: Mój Boże, to jest ból nie do zniesienia” – dodaje fotograf.

„Nigdy nie zapomną tego obrazu”

Wstrząsające relacje z trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii obiegły cały świat. Jednym z symboli tej niewiarygodnej tragedii z pewnością pozostanie zdjęcie fotoreportera AFP Adema Altana. Utrwalił on dramatyczne chwile ojca, który trzyma za rękę swoją zmarłą 15-letnią córkę. Autor zdjęcia nie kryje, że uchwycenie tego obrazu było dla niego niezwykle trudnym przeżyciem.

Altan pracuje jako fotoreporter od 40 lat i w miejscowości Kahramanmaras położonej przy epicentrum trzęsienia znalazł się chwilę po tragicznych wydarzeniach. Wspomina, że kiedy fotografował zawalone budynki, zobaczył w odległości 60 metrów od siebie mężczyznę w pomarańczowej kurtce. Ten kucał przy gruzach nieruchomo, a dłonią ściskał rękę młodej dziewczyny. Nastolatka zmarła w wyniku zawalenia się budynku.

„Zrób zdjęcia mojemu dziecku” – powiedział do fotografa.

Mężczyzna puścił na chwilę dłoń córki i pokazał Altanowi miejsce, w którym zmarła dziewczynka.

„Mówił z trudem, bardzo cichym głosem. Trudno było zadać mu więcej pytań, ponieważ ludzie dookoła prosili wszystkich o ciszę, aby móc usłyszeć ewentualne głosy żyjących jeszcze osób, uwięzionych pod gruzami” – opowiada Altan.

Na fotografii pogrążony w rozpaczy Mesut Hancer siedzi na ruinach domu i czeka na pomoc. Nie odstępuje na krok leżącej na materacu młodej Irmak, którą trzęsienie ziemi zaskoczyło podczas snu.

 „Byłem wtedy bardzo wzruszony. Miałem łzy w oczach. Powtarzałem sobie: Mój Boże, to jest ból nie do zniesienia” – przyznaje fotoreporter.

Altan nie spodziewał się, że jego zdjęcie stanie się tak sławne. Fotografia obiegła media społecznościowe i portale internetowe na całym świecie. Autor otrzymał również tysiące wiadomości, w których internauci wyrażali swoją solidarność z ofiarami i wzruszenie.

„Myślę, że to zdjęcie wyryje się w mojej pamięci. Wielu już mówiło mi, że nigdy nie zapomną tego obrazu” – mówi Altan.

 

Ponad 20 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła już 21 tys. Jak poinformowała Sky News za tureckimi i syryjskimi źródłami rządowym, w Syrii odnotowano 3377 zgonów. Natomiast w Turcji zginęło co najmniej 18 342 osób – to więcej niż liczba ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w 1999 roku. Niemal 75,6 tys. mieszkańców obu krajów zostało rannych. Nie są to jednak finalne dane, ponieważ każdego dnia znajdywanych jest kilka tysięcy zmarłych. Ratownicy z całego świata wciąż przeszukują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Szanse niestety z każdą godziną maleją. Według naukowców z niemieckiego Instytutu Geofizyki w Instytucie Technologii w Karlsruhe (KIT), liczba zabitych może sięgnąć niemal 70 tys.

W  poniedziałek 6 lutego nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy objęły obszar ciągnący się przez ponad 300 km i były odczuwalne także w Egipcie, Libanie i na Cyprze. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał je „katastrofą stulecia”, w wyniku której bez dachu nad głową w środku zimy pozostało setki tysięcy osób. Władze tureckie podają, że ok. 6 500 budynków w Turcji zawaliło się, a ok. 40 proc. jest uszkodzonych w Kahramanmaras, które było epicentrum wstrząsów. Jak podaje Reuter, ludzie nie mają dostępu do żywności i wody. Wiele osób ukrywa się przed mrozem w ruinach budynków, na poboczach lub w prowizorycznych schronieniach utworzonych na parkingach supermarketów. Erdogan zapowiedział, że wszyscy, którzy stracili mieszkania w trzęsieniu, otrzymają schronienie zastępcze. Zapewnił również, że zniszczone prowincje zostaną odbudowane w ciągu roku.

JAK MOŻNA POMÓC?

Ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji potrzeba jest pomoc. W Polsce środki na nią zbierają m.in.:

UNICEF

Polska Akcja Humanitarna

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adem ALTAN (@ademaltann)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: