4 min.
Sfotografował ojca trzymającego dłoń martwej córki. „To zdjęcie wyryje się w mojej pamięci” – mówi Adem Altan

Sfotografował ojca trzymającego dłoń martwej córki. "To zdjęcie wyryje się w mojej pamięci" - mówi Adem Altan/ East News, Photo by Adem ALTAN / AFP
„Wielu już mówiło mi, że nigdy nie zapomną tego obrazu” – mówi Adem Altan. Fotograf uwiecznił tragiczne chwile ojca, który trzyma za rękę swoją 15-letnią córkę. Dziewczynka zginęła w wyniku zawalenia się budynku w trakcie trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. „Miałem łzy w oczach. Powtarzałem sobie: Mój Boże, to jest ból nie do zniesienia” – dodaje fotograf.
„Nigdy nie zapomną tego obrazu”
Wstrząsające relacje z trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii obiegły cały świat. Jednym z symboli tej niewiarygodnej tragedii z pewnością pozostanie zdjęcie fotoreportera AFP Adema Altana. Utrwalił on dramatyczne chwile ojca, który trzyma za rękę swoją zmarłą 15-letnią córkę. Autor zdjęcia nie kryje, że uchwycenie tego obrazu było dla niego niezwykle trudnym przeżyciem.
Altan pracuje jako fotoreporter od 40 lat i w miejscowości Kahramanmaras położonej przy epicentrum trzęsienia znalazł się chwilę po tragicznych wydarzeniach. Wspomina, że kiedy fotografował zawalone budynki, zobaczył w odległości 60 metrów od siebie mężczyznę w pomarańczowej kurtce. Ten kucał przy gruzach nieruchomo, a dłonią ściskał rękę młodej dziewczyny. Nastolatka zmarła w wyniku zawalenia się budynku.
„Zrób zdjęcia mojemu dziecku” – powiedział do fotografa.
Mężczyzna puścił na chwilę dłoń córki i pokazał Altanowi miejsce, w którym zmarła dziewczynka.
„Mówił z trudem, bardzo cichym głosem. Trudno było zadać mu więcej pytań, ponieważ ludzie dookoła prosili wszystkich o ciszę, aby móc usłyszeć ewentualne głosy żyjących jeszcze osób, uwięzionych pod gruzami” – opowiada Altan.
Na fotografii pogrążony w rozpaczy Mesut Hancer siedzi na ruinach domu i czeka na pomoc. Nie odstępuje na krok leżącej na materacu młodej Irmak, którą trzęsienie ziemi zaskoczyło podczas snu.
„Byłem wtedy bardzo wzruszony. Miałem łzy w oczach. Powtarzałem sobie: Mój Boże, to jest ból nie do zniesienia” – przyznaje fotoreporter.
Altan nie spodziewał się, że jego zdjęcie stanie się tak sławne. Fotografia obiegła media społecznościowe i portale internetowe na całym świecie. Autor otrzymał również tysiące wiadomości, w których internauci wyrażali swoją solidarność z ofiarami i wzruszenie.
„Myślę, że to zdjęcie wyryje się w mojej pamięci. Wielu już mówiło mi, że nigdy nie zapomną tego obrazu” – mówi Altan.
Ponad 20 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła już 21 tys. Jak poinformowała Sky News za tureckimi i syryjskimi źródłami rządowym, w Syrii odnotowano 3377 zgonów. Natomiast w Turcji zginęło co najmniej 18 342 osób – to więcej niż liczba ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w 1999 roku. Niemal 75,6 tys. mieszkańców obu krajów zostało rannych. Nie są to jednak finalne dane, ponieważ każdego dnia znajdywanych jest kilka tysięcy zmarłych. Ratownicy z całego świata wciąż przeszukują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Szanse niestety z każdą godziną maleją. Według naukowców z niemieckiego Instytutu Geofizyki w Instytucie Technologii w Karlsruhe (KIT), liczba zabitych może sięgnąć niemal 70 tys.
W poniedziałek 6 lutego nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy objęły obszar ciągnący się przez ponad 300 km i były odczuwalne także w Egipcie, Libanie i na Cyprze. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał je „katastrofą stulecia”, w wyniku której bez dachu nad głową w środku zimy pozostało setki tysięcy osób. Władze tureckie podają, że ok. 6 500 budynków w Turcji zawaliło się, a ok. 40 proc. jest uszkodzonych w Kahramanmaras, które było epicentrum wstrząsów. Jak podaje Reuter, ludzie nie mają dostępu do żywności i wody. Wiele osób ukrywa się przed mrozem w ruinach budynków, na poboczach lub w prowizorycznych schronieniach utworzonych na parkingach supermarketów. Erdogan zapowiedział, że wszyscy, którzy stracili mieszkania w trzęsieniu, otrzymają schronienie zastępcze. Zapewnił również, że zniszczone prowincje zostaną odbudowane w ciągu roku.
JAK MOŻNA POMÓC?
Ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji potrzeba jest pomoc. W Polsce środki na nią zbierają m.in.:
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij artykuł!
Zobacz także

Noworodek został wydobyty spod gruzów, nastolatka zmarła we własnym łóżku. Oczy całego świata zwrócone są ku Syrii i Turcji

Zabici, ranni, uwięzieni pod gruzami. Dramatyczny obraz Turcji i Syrii dotkniętych trzęsieniem ziemi

„Zachęcam was do rozmowy z bliskimi o tym, czego sobie życzą, gdy wskazówka zegara będzie wybijać ich ostatnie sekundy” – apeluje ratownik medyczny
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
„Spróbujmy w ratowniku zobaczyć człowieka” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, współautorka książki „Ratownik. Nie jestem bogiem”

07.06.2023
Czy warto rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Dlaczego tylko bohaterkom filmów życiowa zmiana przychodzi łatwo, mówi psychoterapeutka Joanna Kot

07.06.2023
Agnieszka i Monika z Damskiego Tandemu Twórczego o Teatrze Lesbijskim: „Świat lesbijski długo pozostawał w ukryciu, wytworzył swoją specyfikę”

06.06.2023