Przejdź do treści

Noworodek został wydobyty spod gruzów, nastolatka zmarła we własnym łóżku. Oczy całego świata zwrócone są ku Syrii i Turcji

Dziewczynka jest już bezpieczna i czuje się dobrze\ Fot. Rami al SAYED / AFP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarznięta, poraniona i pokryta pyłem. Cudownie ocalała nowo narodzona dziewczynka, miała jeszcze pępowinę, kiedy odnaleźli ją ratownicy. Niestety jej mama, która rodziła, kiedy runął budynek, zmarła. Internetową sieć obiegło wzruszające nagranie, na którym widzimy akcję ratunkową. Symbolicznych zdjęć i nagrań obrazujących tragedię całych rodzin jest więcej. 

Tylko ona przeżyła

Ciężarna kobieta zaczęła rodzić w syryjskim Jandires. Kiedy jej dziecko witało świat, zatrzęsła się ziemi. Mama i nowo narodzona dziewczynka znaleźli się pod gruzami. Ona zmarła, dziecko przeżyło. Kiedy je znaleziono, było w złym stanie.

„Podczas kopania usłyszeliśmy głos – relacjonował we wtorek Khalil al-Suwadi, krewny dziewczynki w rozmowie z agencją AFP.

Jak mówi, wraz z innymi zaczął oczyszczać z kurzu miejsce, z którego dochodziły dźwięki.

„Znaleźliśmy dziecko z (nienaruszoną- red.) pępowiną, więc ją przecięliśmy, a mój kuzyn zabrał je do szpitala”- opisuje.

Z najbliższej rodziny mężczyzny ocalała tylko ta maleńka dziewczynka. Sieć obiegło nagranie, na którym widzimy mężczyznę wybiegającego spod guzów zawalonego budynku. W rękach trzyma on nagiego, pokrytego kurzem i pyłem noworodka. Za nim biegnie inny mężczyzna i rzuca koc. Trzecia osoba krzyczy, żeby zawieźć noworodka do szpitala. Dziewczynka trafiła do inkubatora w szpitalu Afrin. Podłączono ją do kroplówki. Jak poinformował pediatra dr Hani Maarouf, stan dziewczynki jest już stabilny. Kiedy przyjechała do szpitala, była w hipotermii, miała na ciele siniaki i rany szarpane. Lekarze zadbali o jej ciepłotę i podali wapń.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Trzyma córkę za rękę

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło Turcję i Syrię wczesnym rankiem w poniedziałek. Jak podaje CNN, do tej pory naliczono ponad 7 tys. ofiar. Ta liczba będzie rosła, bo wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami. W samej Syrii zginęło 3649 osób. W tym kraju sytuacja jest niezwykle dramatyczna, bo od lat toczy się tam wojna domowa.

Historia ocalałego noworodka niesie nadzieję. Jednak więcej jest dramatycznych relacji, obrazujących tragedię całych rodzin. W prowincji Kahramanmaras w Turcji zginęła śpiąc we własnym łóżku 15- letnia Irmak. Jej ojciec, Mesut Hancer, trzyma ją za rękę. Brytyjski  dziennik „The Guardian” nazwał fotografię „symbolem tragedii wywołanej przez trzęsienie ziemi” i „uwypukleniem ludzkiej rozpaczy„.

Zdjęcie udostępnił na swoim profilu Sławomir Sierakowski, publicysta i socjolog.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

źródła: „The Guardian”, TVN24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: