Przejdź do treści

„Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie”. Po 50-tce zmieniły swoje życie, by zawalczyć o siebie na nowo

Menopauza. Kobiety, które zmieniły swoje życie po 50-tce
Menopauza. Kobiety, które zmieniły swoje życie po 50-tce / Ilustracja: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Martwisz się? To dobrze! Dlaczego i w jakim stopniu warto się zamartwiać?
Czy niebieskie paragony możemy wyrzucać do pojemników na papier? Wyjaśnia Kasia Wągrowska
Czujesz pustkę i masz wrażenie, że czegoś ci brakuje? Przestań szukać na siłę
Centrum Praw Kobiet: „Wielu mężczyzn stosujących przemoc robi to na trzeźwo, inni piją po to, aby bić. Alkohol jest dla nich tylko usprawiedliwieniem”
Zapominasz? To znak, że z twoim mózgiem wszystko jest w porządku

Menopauza w sposób naturalny zmobilizowała mnie do tego, aby w końcu zacząć żyć i robić coś dla siebie i innych. Wzrosła moja samoocena. Satysfakcja z tego, co robię, daje mi siły, aby pokonywać problemy i żyć w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi Agnieszka, która podobnie, jak pozostałe nasze bohaterki, zmieniła swoje życie po 50-tce. Wszystkie aktywne, energiczne, odważne. Zrobiły to, by zawalczyć o zdrowie, robić coś sensownego, samej sobie zaimponować.

 

Andie McDowell z burzą siwych loków wywołała burzę pozytywnych komentarzy podczas festiwalu w Cannes. Wcześniej siwe włosy odsłoniły inne znane aktorki, pisarki, lekarki, badaczki. Silver rewolucja staje się faktem, a menopauza tylko w niej pomaga! Rozmawiamy z kobietami, które zmieniły swoje życie po 50-ce.

Pauza? Jaka pauza! Wreszcie jestem sobą i zmieniam swoje życie!

Justyna zmieniła specjalizację, Bożena otworzyła kwiaciarnię, Małgosia ukończyła studia i zawalczyła o lepszą pracę, Agnieszka założyła hodowlę psów, Majka wróciła do malowania – swojej pasji z młodości, Ula wyszła z toksycznej relacji. „Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie” – mówią z przekonaniem.

Menopauza stawia wyraźną cezurę w życiu kobiety. Czy czujemy się gorsze? Mniej atrakcyjne? Przechodzimy na „niewidzialną stronę świata”? Wiele z nas, szczególnie w szczycie męczących dolegliwości menopauzy, odpowie twierdząco. Jeszcze więcej jednak wreszcie ma odwagę zawalczyć o swoje, ale też odpuścić. Moment na to jest naprawdę dogodny – dzieci odchowane, sytuacja finansowa w miarę stabilna.

„Jeżeli na przełomie XVIII i XIX wieku średnia życia kobiet wynosiła ok. 30 lat, to mało która dożywała menopauzy. Teraz, kiedy średnia wieku kobiet w Polsce wynosi nieco ponad 80 lat, a menopauza dotyka nas średnio w 51. roku życia, mamy jeszcze ok. 30 lat życia. To wyzwanie, by dobrze przeżyć tyle lat” – mówiła w wywiadzie dla Hello Zdrowie prof. Eleonora Bielawska-Butorowicz.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
90,00 zł
Danuta Stenka na premierze nowego wydania książki "Flirtując z życiem"

„Teraz tworzę nową siebie”

– Co teraz robię? Tworzę nową siebie! – śmieje się znajoma 52-letnia terapeutka pomagająca kobietom po poronieniach. Justyna terapeutką była od dawna, ale dar pomagania kobietom z traumą utraty odkryła niedawno. – Wcześniej nie miałam dość odwagi, by do tych spraw podchodzić z ufnością, że potrafię. Sądziłam, że wymaga to własnego doświadczenia utraty dziecka, obawiałam się, że nie będę wiarygodna. Nic bardziej mylnego, młode dziewczyny traktują mnie trochę jak własne matki, z którymi nie mają odwagi tak szczerze pogadać. Może to dlatego, że nasze pokolenia kobiet nie pozwalały sobie na słabość, więc teraz nie potrafią towarzyszyć w niej swoim córkom? – zastanawia się razem ze mną.

„Menopauza – grupa wsparcia” to mój ulubiony profil na FB. Ponad 7 tysięcy członkiń, sporo dobrych rad, wymiany opinii. Bez wyręczania lekarzy i mądrzenia się, za to ze zdrową dawką humoru i z przymrużeniem oka, kiedy sytuacja na to pozwala. To tam znalazłam moje bohaterki, zainspirowana ich opowieściami o zmianach, jakich dokonały w swoim życiu, właśnie w czasie menopauzy. Wspaniała lektura dla tych z nas, które nie znajdują dla siebie miejsca i tkwią w niezdrowych relacjach.

– Menopauza wpłynęła na całe moje życie, począwszy od zmiany pracy, przez spełnienie marzeń, po, niestety, przykre skutki, jakim jest złe samopoczucie. Ciężkie migreny, jakie miałam od dziecka, nasiliły się, a stres spowodowany byłą pracą powoli wykańczał mój organizm. Nie było dnia, żebym nie brała tabletki uspokajającej – opowiada Bożena. Po kilkunastu latach pracy w bibliotece, nowy zarządzający stosował mobbing wobec pracowników, a szczególnie upodobał sobie właśnie ją. Dlaczego? – Bo się nie dałam, zaczęłam walczyć o siebie, swoje prawa i godność, a także odsuwać toksycznych ludzi – jak opowiada, odsunęła toksyczne otoczenie na zawsze, a pracę w bibliotece zamieniła na pracę marzeń – założyła kwiaciarnię.

Bożena rzuciła toksyczną pracę i założyła kwiaciarnię

Bożena rzuciła toksyczną pracę i założyła kwiaciarnię / Zdjęcie: Archiwum prywatne

– Menopuza przyszła do mnie stanowczo za wcześnie, miałam niewiele ponad 40 lat. Córka odchowana, poczułam, że muszę coś ze sobą zrobić – zaczyna swoją historię Małgosia. –Razem z przyjaciółką wpadłyśmy na pomysł, aby pójść na studia. Każda poszła na inny kierunek, ona razem z mężem, ja sama. Bałam się bardzo, bo taka stara, pamięć nie taka, itp. Okazało się że na roku było nas pół na pół – młodszych i starszych, a ja ze swoim charakterem zostałam ‘przygarnięta’ przez cudowne dziewczyny. Byłam najstarsza, to prawda, ale absolutnie tego nie czułam, dały mi wiarę i ogrom dobrej energii. Kiedy narzekałam i żaliłam się, że nie daję rady, nagadały mi, że jeśli nie zawalczę o siebie, to nikt mnie sierotki nie odnajdzie. Zrobiłam to i udało się. Pogadałam w pracy, że chcę się jeszcze rozwijać, robić coś nowego i zostałam przeniesiona na inne stanowisko z obietnicą dalszych możliwości rozwoju. Jest cudownie, zmieniłam otoczenie, mam nowych ludzi wokół siebie, życzliwych, wesołych i pomocnych – przyznaje Małgosia.

Małgorzata po 40-ce poszła na studia i zmieniła pracę

Małgorzata po 40-ce poszła na studia i zmieniła pracę / Zdjęcie: Archiwum prywatne

„Menopauza zmobilizowała mnie do tego, aby w końcu zacząć żyć”

Za marzeniami poszła także Agnieszka, która zajęła się profesjonalną hodowlą psów. – Pracy na etacie porzucić nie mogłam, ale mogłam robić coś więcej. Szukałam czegoś, co mnie pochłonie. Mobilizacja nastąpiła, gdy kupiłam psa. Nawet nie zauważyłam, gdy moja aktywność wzrosła o 100 procent i schudłam ponad 10 kg. Zaangażowałam się w wystawy i dokształcanie się w dziedzinie rozrodu. Chciałam być profesjonalistką w tym, co robię. Dokupiłam kolejnego psa, a wkrótce kolejnego. Muszę dbać o ich kondycję, a co za tym idzie, stawiać sobie kolejne poprzeczki – opowiada o zmianie swojej życiowej drogi.

Agnieszka założyła hodowlę owczarków szetlandzkich w Oleśnicy

Agnieszka założyła hodowlę owczarków szetlandzkich w Oleśnicy / Zdjęcie: Archiwum prywatne

– Kiedy byłam młodą kobietą, radykalne zmiany wymuszało na mnie życie. Nigdy nie wynikało to z mojej inicjatywy. Byłam bardzo podatna na humory ludzi, jakakolwiek krytyka czyniła ze mnie malutką, bezradną dziewczynkę, a monotonia zapewniała mi bezpieczeństwo i stabilizację. Meno w sposób naturalny zmobilizowała mnie do tego, aby w końcu zacząć żyć i robić coś dla siebie i innych. Wzrosła moja samoocena. Satysfakcja z tego, co robię, daje mi siły, aby pokonywać problemy i żyć w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi Agnieszka.

Majka, była choreografka, właśnie teraz, w czasie menopauzy, wróciła do malowania. – Maluję obrazy. Robiłam to wcześniej, ale nie aż tak, jak teraz. Zwykle wyjeżdżam na dłużej i tam maluję, bo czerpię inspiracje z danego kraju. Właśnie szukam wystawy mojej Sycylii. Żyję z chorobą morphea od wieków, ale nie myślę o tym, skupiam się na pozytywach, tzn. próbuję tak robić. Byłam choreografem, więc zmieniło się dużo, bo stawy chorują, nie zrobię już szpagatu. Ale nie przesadzajmy, było mi trudniej zaakceptować i przyznać się, że nie jestem ‘perfekt’, ale nie ma nikogo, kto zawsze jest ‘perfekt’. Trzeba skupić się na tym, co mamy, a nie na tym, czego nie mamy – odpowiada na moje pytanie.

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

„Szkoda tych kilkunastu lat, jakie mi jeszcze zostały, na szarpanie się”

Mamy być silne, nie szukać pomocy i nie pozwalać sobie na słabość – tak uczono mnie i moje rówieśniczki. Do tego oczywiście miałyśmy funkcjonować w naturalnie przypisanych rolach – córek, żon, matek, babć, pracownic. Nic dziwnego, że dla wielu z nas czas menopauzy to przejście w stan „niewidoczny” – dzieci dorastają, firmy zatrudniają młodszych. „To bardzo stereotypowe myślenie, trzeba się go wystrzegać” – mówią moje rozmówczynie. – Jestem sama, więc nie szukam potwierdzenia swojej atrakcyjności w mężczyźnie, lustro też często kłamie. Wiele kobiet nie godzi się z meno, bo mężczyźni spoglądają na młodsze, to często jest problem. Zauważyłam, że im jestem starsza, tym bardziej mam to w nosie. Czujemy się na tyle lat, na ile chcemy się czuć! – mówi Majka.

Majka w czasie menopauzy wróciła do malowania

Majka w czasie menopauzy wróciła do malowania / Zdjęcie: Archiwum prywatne

– Wolność w naszym wieku daje duży dystans do siebie, pomaga się polubić, a nawet pokochać i zaakceptować. Jestem puszysta i uważam, że to w pewnym sensie mój atut, bo… skoro nie mogę być szczupła, to jestem, jaka jestem. Poczucie humoru, otwartość, pogoda ducha to coś, co otwiera ludziom serca. Uwielbiam swoje życie – mówi Małgosia.

Badania potwierdzają, że w wieku menopauzalnym wiele kobiet rozwodzi się. Czas tzw. „pustego gniazda” boleśnie weryfikuje relacje w wieloletnich związkach i bywa przyczyną zmian także na tym polu. 56-letnia Ula nie wahała się ani chwili, by po usamodzielnieniu dzieci rozstać się także z mężem, z którym od lat niewiele ją łączyło. Odetchnęła, nabrała ochoty do życia, przestała chorować. – Szkoda tych kilkunastu lat, jakie mi jeszcze zostały, na szarpanie się. Dobrze czuję się sama, wreszcie mogę żyć tak, jak zawsze chciałam – podsumowuje lata bez męża, z którym zresztą jest teraz w o wiele lepszych relacjach niż w czasach małżeństwa.

– Menopauza to naprawdę czas wielkich przemian wewnętrznych i zewnętrznych. Mam dużo koleżanek, które coś tam drobnego zmieniają, czasem w swoim wyglądzie zewnętrznym, ale i w sobie. Czasem mówi się: „to tylko marzenie, ja tego nie jestem w stanie zrobić”. Nieprawda! Ja jestem tego najlepszym przykładem, że jak ktoś chce, to spełni marzenia. Zachęcam was do tego, bo jak nie teraz, to kiedy? Moim marzeniem jest jeszcze zrobienie mistrza florystyki i na pewno to zrobię, mimo że mam 53 lata. Dopiero 53 lata! – mówi Bożena.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Jasnum.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Maciąg: Nie zagłuszajmy mądrości menopauzy

Oswajamy zmarszczki i siwe włosy, bywamy z nich dumne. Ile czasu musi minąć, byśmy bez wstydu przyznały się do menopauzy?

„Ja nie przekwitam, ja rozkwitam. Definiuję swoją kobiecość na nowo”. Znane kobiety rewolucjonizują myślenie o menopauzie

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres, bo nie kojarzy się ze stresem

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu

„Ktoś wymyślił idiotyczne określenie menopauzy jako 'przekwitania’. Okropne! Nie dziwię się, że młodsze kobiety się tego boją” – mówi Ela Hübner

Seks? W każdym wieku!

Seks? W każdym wieku!

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Sam Baker

Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania. Osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku

Poznaj swój wiek biologiczny

babcia i wnuczka

Jak kobiety funkcjonują po menopauzie? Rozmawiamy z genetyczką prof. Moniką Puzianowską-Kuźnicką

Po menopauzie kobieta przestaje być przydatna, traci energię, seksualność. Jednym słowem: jest na równi pochyłej do śmierci. Rozmawiamy o mitach dotyczących menopauzy

Oczyszczanie szałwią białą – właściwości lecznicze kadzidła

Wilhelmina Iwanowska

HELLO PIONIERKI: Jak Wilhelmina Iwanowska patrzyła w górę, by udowodnić, że wszechświat jest dwa razy większy, niż sądzono

„To nie jest prawda, że wszystkie drzwi zostały już otwarte i że nie warto otwierać nowych. Każdy człowiek, który się rodzi, ma szansę zrobić coś po swojemu” – mówi dziennikarka Katarzyna Stoparczyk

Marta Daraszkiewicz-Kalupa, psychoedukatorka /fot. archiwum prywatne

„Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa

Kobieta rozmawia przez telefon

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

Czy GMO to faktycznie samo zło? Odpowiada biotechnolog Dawid Polak

Czy GMO to faktycznie samo zło? Odpowiada biotechnolog Dawid Polak

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wyrzucając słoiki, odkręcasz nakrętki? Kasia Wagrowska wyjaśnia, dlaczego to duży błąd

Wyrzucając słoiki, odkręcasz nakrętki? Kasia Wągrowska wyjaśnia, dlaczego to duży błąd

„Jeszcze przed operacją 3 razy udało mi się schudnąć po 40 kg. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka moje życie stało się normalne” – mówi Agnieszka Jeske-Kaczanowska

Stres to mocny przeciwnik – jak się z nim mierzyć?

Aleksandra Pięta: Mamy ogromny problem. Kobiety w ciąży mają ograniczony dostęp do świadczeń i najlepszych procedur medycznych

Aleksandra Pięta: Mamy ogromny problem. Kobiety w ciąży mają ograniczony dostęp do świadczeń i najlepszych procedur medycznych

„Dziewczyńskość to stan ducha, a nie metryka” – mówi Agata Teutsch, prezeska fundacji Autonomia

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne. Dla wielu to zwykły przymus

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Kobieta leży w łóżku

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Starsze kobiety ćwiczą

Z każdym rokiem starsi. Jak pokonać lęk przed upływem czasu?

Kobieta biegnie na środku ulicy

Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Potrzebujesz zastrzyku energii o poranku? Sprawdź, co może zdziałać rozciąganie

×