Przejdź do treści

Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania. Osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku

Sam Baker
Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania, osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku/ Instagram @Sam Baker
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
stres trening
Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy
Kobieta
Marianna Gierszewska o zakończeniu relacji: Urwać można metkę, nie relację
Czujesz ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowego? Spróbuj ćwiczeń na kanapie przy ulubionym serialu
„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane
„Jak łączy pan karierę z wychowywaniem dzieci?”. Ania Kęska bierze pod lupę pytania, których mężczyźni nigdy nie usłyszą, a kobiety są nimi bombardowane
Dziecko
Wirtualna rzeczywistość pomaga chorym spełniać marzenia. Film Piotra Łoja podbija internet

Sam Baker była redaktor naczelną magazynów „Cosmopolitan” czy „Red” w Wielkiej Brytanii. Miała 46 lat i była u szczytu kariery, kiedy wystąpiła u niej przedwczesna menopauza. Przeżycia i przemyślenia z tego czasu opublikowała w książce „The Shift”. „Kiedy ludzie mówią o menopauzie, zwykle mowa o zwiększonej potliwości. Ale nic nie mogło przygotować mnie na horror znalezienia się w kałuży na podłodze damskiej toalety i świadomości, że ta kałuża pochodzi ode mnie” – wspomina.

Wczesna menopauza

Menopauza zwykle pojawia się u kobiet ok. 50. roku życia. Jeśli jej objawy występują wcześniej, mówi się o wczesnej menopauzie, która może spotkać nawet kobiety w okolicach 30. Objawami menopauzy są przede wszystkim: zanik miesiączki, uderzenia gorąca, nagłe poty, wzrost wagi, wahania nastroju, zaburzenia snu czy zmęczenie. U Sam wszystko zaczęło się, kiedy miała 46 lat.

Moja głowa, moja szyja, moje pachy, moje kolana. Pociły mi się kostki, łokcie, a nawet brzuch. Płonęłam, a moje ubranie było przemoczone – opisuje Sam.

Baker wspomina, że pierwsze objawy menopauzy były dla niej niezrozumiałe. Nie wiązała ich także z menopauzą. Była u szczytu kariery i nie wiedziała, co się z nią dzieje. Wspomina, kże musiała przerwać ważne spotkanie, bo nie była w stanie go przeprowadzić.

Byłam tam, dyrektor start-upu zajmującego się mediami cyfrowymi, przygotowująca się do zdobycia pół miliona funtów niezbędnego finansowania od jednego z największych inwestorów w kraju i leżałam twarzą na podłodze w toalecie, desperacko próbując wyssać chłód z płytek i odzyskać choć odrobinę opanowania – wyznaje.

Autorka książki wyznaje, że wciąż nie jest pewna, co było dla niej gorsze: uderzenia gorąca w ciągu dnia czy nocne poty.

Budziłam się wcześnie rano przemoczona, z włosami przylizanymi do ciała, wilgotnymi prześcieradłami przylegającymi do skóry. Wtedy zaczęłam być rozdarta, kwestionując wszystko, co powiedziałam i zrobiłam wcześniejszego dnia – tłumaczy.

Baker w ciągu dnia nie mogła się skupić, ponieważ odczuwała również problemy z pamięcią i koncentracją. Była pewna, że albo wariuje, albo są to początki demencji. Przyznaje, że przez chwilę miała podejrzenie, że to może być początek menopauzy. Skutecznie jednak odsuwała te myśli od siebie.

Nie mogłam tego zaakceptować. Miałam 46 lat, a menopauza zdarza się starszym ludziom – pisze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sam Baker (@theothersambaker)

Kobieta z datą przydatności

Sam wyznaje, że wraz z menopauzą, poczuła żal, że nie ma dzieci. Czuła, że jej czas minął i bezpowrotnie utraciła coś, czego nigdy nie miała.

Moja kariera zawsze była najważniejsza, a moja praca była moim dzieckiem. (…) Nagle poczułam głęboką pustkę i poczucie straty w związku z dziećmi, których  nie miałam. Skończyły mi się jajeczka. Pustka, której nigdy nie doświadczyłam i nigdy się nie spodziewałam. Pustka matki, którą nigdy nie będę – dodaje.

Podsumowując swoje uczucia, Sam podaje jedno słowo: konanie. Wyznaje, że czuła się, jakby nadeszła jej data ważności. Przyznaje, że w tym czasie czuła się samotna, przygnębiona i coraz bardziej nieistotna. Społeczeństwo traktuje kobiety po menopauzie, jakby ich nie było. Baker nie zgadza się na to.

Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania, osiągnięciem, a nie porażką. Mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku – apeluje.

Menopauza zmianą i szansą dla kobiety

Sam w trakcie menopauzy miała wrażenie, że jej życie się kończy. Teraz nazywa ten czas zmianą i „przejściem”.

To jest przejście z miejsca na świecie przypisywanego wyłącznie twojej młodości i urodzie, do możliwości decydowania, jakie ma być to miejsce. To przejście od życia spędzonego na wpasowywaniu się w kształty pasujące do męskiego spojrzenia, do bycia w szczęśliwej pozycji bycia przez nie ignorowaną.

I jest to przejście od ciągłych pytań i oceny zdolności do posiadania dzieci (niezależnie od tego, czy je masz, chcesz je mieć lub możesz je mieć) do bycia tylko osobą: ty, ale bez estrogenu – tłumaczy.

Menopauza / istock

Niewidzialne kobiety

Baker postrzega czas po menopauzie jako szansę wyjścia ze schematów narzuconych kobietom przez społeczeństwo.

Żyjemy w świecie, w którym widoczność jest miarą naszych osiągnięć. Być widoczną to odnosić sukcesy. Aby to zrobić, musisz wyglądać w określony sposób, zachowywać się w określony sposób, grać w określoną grę. Jako kobiety spędzamy większość naszego życia na ostrym końcu oceny innych ludzi.

Potem nadchodzi menopauza i niewidzialność, którą daje nam stara szkoła narracji, która ma nas odrzucić – wyjaśnia.

Sam tłumaczy, że warto tę niewidzialność wykorzystać i cieszyć się z niej. Jak przyznaje, nigdy nie czuła się niewidzialna z powodu rudych, gęstych włosów. Dopiero menopauza przyniosła jej tę możliwość.

Chwyćmy to, co przynosi nam menopauza: mądrość, doświadczenie, umiejętność poruszania się po górach, gdy nikt nie patrzy. Bawmy się, bądźmy zbuntowane, róbmy kłopoty i bądźmy, kim chcemy. Mamy do przeżycia połowę naszego życia. I po raz pierwszy nikt nas nie sprawdza, ani nie pyta, kiedy, dlaczego i jak. Nikt nie patrzy. Jesteśmy wolne! – podsumowuje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziewczynka

„Minęły lata, lubią mnie wszyscy, a ja mam lęki, wrzody i cysty” – pisze Lidia Szpulka w odpowiedzi na kontrowersyjny wiersz w podręcznikach dla pierwszoklasistów

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Alicja Dorabialska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Alicja Dorabialska tłumaczyła komunistom, że Marks i Engels nic nie wnieśli do chemii fizycznej

Zawodniczki

Maja Staśko: dajmy każdemu i każdej nosić to, w czym czuje się dobrze w sporcie i w życiu

Raven Saunders

Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości

dr Alicja Puścian/fot. P. Gamdzyk

„Brak kobiet w nauce przekłada się bardzo drastycznie i bardzo bezpośrednio na życie przeciętnej rodziny Kowalskich” – mówi dr Alicja Puścian, neurobiolożka

FemaleSwitcher

„Brak feminatywów spycha kobiety ze społecznego krajobrazu” – uważają twórczynie projektu FemaleSwitcher

Pani Seksuolog: Komplement to nie dawanie klapsów z zaskoczenia, a później głupie tłumaczenie, że „gdybyś mi się nie podobała, to bym cię nie zaczepiał”

Priorytety doradcy Czarnka: „Kluczowe jest właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”. Kobiety odpowiadają

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu

Kobiety

Czeszki mogą porzucić sufiks „-ova” w nazwiskach. Prezydent podpisał ustawę

Nastolatka

Magda Korczyńska: seksualizacja jest tak powszechnym zjawiskiem, że często uznajemy ją za coś naturalnego i niegroźnego lub nawet jej nie zauważamy

Naomi Osaka: Jestem Azjatką, jestem czarnoskóra, jestem kobietą, jestem zwyczajna, ale dobra w tenisa

Melanie Gaydos: Nigdy nie przeszkadzało mi, jak wyglądam. Nie ma to ze mną związku

„Ktoś wymyślił idiotyczne określenie menopauzy jako 'przekwitania'. Okropne! Nie dziwię się, że młodsze kobiety się tego boją” – mówi Ela Hübner

Sędzia piłkarska Karolina Bojar-Stefańska

„Nie zamierzam udawać mężczyzny, bo nie muszę tego robić, żeby być dobrą sędzią” – mówi sędzia piłkarska Karolina Bojar-Stefańska

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Aleksandra Kuc, Małgorzata Kacprzak / fot. Marek Szczepański

„Wciąż ktoś nam mówi, jak mamy wychowywać dzieci, jak postępować. W kręgu nikt nie ocenia, wszystko zostanie przyjęte”. Ola Kuc i Małgosia Kacprzak o kręgach kobiet

„Rozwód to nie znak, że dwie osoby się nie rozumieją, ale znak, że właśnie zaczęły”. Rozwód może być czymś pozytywnym. Sprawdź, co mówią o tym mądre kobiety

Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Seks? W każdym wieku!

Seks? W każdym wieku!

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

5 ćwiczeń, które zredukują stres

Ćwiczenia na odstresowanie. Zobacz 5 ćwiczeń od trenerki fitness

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?