Przejdź do treści

„Jeśli chcemy coś zmienić, to nie emocjami, a ciężką pracą” – zauważa aktywistka Julia Maciocha

Julia Maciocha
Julia Maciocha / Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
wykluczenie menstruacyjne
„Czym różni się papier toaletowy od podpaski?”. Wykluczenie menstruacyjne po raz pierwszy w polskim Sejmie
Kobieta z folią
Mama Chemik: czy tak samo jak szczepionek boicie się metali ciężkich, które mogą być nawet w kubku, z którego codziennie pijecie kawę?
Norweskie piłkarki ręczne powiedziały "dość" graniu w bikini i założyły krótkie spodenki. Federacja ukarała je grzywną
Pink zapłaci karę grzywny za norweskie szczypiornistki. „Jestem bardzo dumna, że norweska drużyna zaprotestowała przeciwko seksistowskim zasadom”
Obowiązkowe szczepienia dla medyków w Polsce
Obowiązkowe szczepienia dla polskich medyków. Morawiecki: rozważamy taki wariant
„Mądra feministka wie, że seks nie uprzedmiatawia”. Maja Staśko wspólnie z psychiatrką komentują wywiad Dody o seksworkingu

Czy Polska to dobry kraj dla kobiet? Julia Maciocha nie ma najmniejszych wątpliwości, że nie. – Polska aktualnie to nie jest kraj dobry dla nikogo. Ale są tutaj dobrzy ludzie – mówi prezeska Parady Równości, feministka, którą media nazwały „wonder woman polskiego aktywizmu”.

 

Ewa Podsiadły-Natorska: Wściekłe wyszłyśmy na ulice, zaprotestowałyśmy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego i odbieraniu nam praw. Marsze w wielu miastach odbywają się nadal, ale temat aborcji wyraźnie przycichł. Co dalej?

Julia Maciocha: Od początku nikt się nie oszukiwał, że będziemy co tydzień wychodzić tysiącami na ulice. Może i mogłoby być to możliwe, gdyby nie pandemia, choć raczej wątpię. Na marsze i strajki ludzie przychodzą pod wpływem silnych emocji. A gdy przestają w nich uczestniczyć, to nie tak, że nagle nie chcą się jakimiś sprawami zajmować albo z dnia na dzień zmienili poglądy. My po prostu nie jesteśmy w stanie funkcjonować na co dzień na tak wysokich emocjach, to wypala. Znajdujemy się w sytuacji pandemii, siedzimy w domu, mamy ograniczone kontakty społeczne, tracimy pracę – siłą rzeczy pojawia się mnóstwo różnych uczuć, obaw o przyszłość, lęk o rodzinę. I pomyśl, że do tego dochodzi odbieranie nam elementarnych praw. Ludzie przyszli na protest, wykrzyczeli swoją złość, ale poza tym mają tysiące innych emocji, na które protest nie jest odpowiedzią.

Co dalej? Obawiam się, że tego nikt nie wie, zwłaszcza że wśród strajkujących zaczęły pojawiać się konflikty: część żąda aborcji na życzenie, część oprotestowała tylko wyrok Trybunału. Również politycy, podłączając się pod strajki, chcieli w ten sposób zbijać kapitał polityczny, a tylko wzbudzili zamęt. Moim zdaniem już nie tędy droga.

To którędy?

Jeśli chcemy coś zmienić, to emocjom musi towarzyszyć merytoryka. Edukacja. Na to trzeba położyć większe siły.

Masz na myśli polityków? Ich chcesz edukować?

Zupełnie nie. Strajki oczywiście są ważne, a niekiedy wręcz niezbędne. Zdarłam sobie gardło na demonstracjach, na których było 50 osób, a efekt był żaden. Bardzo więc cieszy mnie, że ludzie chcą protestować. Na Ursynowie, gdzie mieszkam, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego matki zrobiły własny marsz – z wózkami. Przeszły w ciągu dnia wokół dzielnicy, by w ten sposób wyrazić swoje zdanie. To było niesamowite. Nie mam więc absolutnie na myśli merytorycznych rozmów z władzą, bo to się nie wydarzy. Mam na myśli edukację i merytoryczną pracę u podstaw.

Siłą napędową strajków stało się najmłodsze pokolenie, które musiało wyedukować się samo, bez naszego udziału. Poza Grupą Edukatorów Seksualnych „Ponton”, która działa przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, nie ma w Polsce organizacji, która od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną edukację seksualną. Na temat „sexedu” w szkołach nawet ma co się wypowiadać. Młodych wyedukował internet w świetle liberalnego prawa aborcyjnego. I teraz musimy wyedukować w tym zakresie resztę społeczeństwa, które nie miało edukacji seksualnej w szkołach i które zapomniało, że w PRL-u robiło aborcję.

Młodych wyedukował internet w świetle liberalnego prawa aborcyjnego. I teraz musimy wyedukować w tym zakresie resztę społeczeństwa, które nie miało edukacji seksualnej w szkołach i które zapomniało, że w PRL-u robiło aborcję

Od czego to wszystko powinno się zacząć?

Przede wszystkim ludzie powinni zacząć głosować zgodnie ze swoimi przekonaniami. No bo jakim cudem 50 proc. osób w Polsce głosuje na partię rządzącą, która jest ZA zaostrzeniem prawa aborcyjnego, jeżeli 90 proc. jest PRZECIWKO zaostrzeniu prawa aborcyjnego?! Ludzie idą na dziwne kompromisy. Nie wczytują się w programy przedstawiane przez partie, kieruje nimi sentyment, chęć wzbogacenia się kosztem podstawowych praw. Mówią, że wybierają jakąś partię polityczną, bo np. ma dobry program gospodarczy, ale to nieprawda. Najważniejszy jest światopogląd, z którym się utożsamiamy. 50 proc. Polek i Polaków popiera związki partnerskie dla par jednopłciowych! Kierunek myśli młodych osób jest wolnościowy i równościowy. Ja temu pokoleniu tego zazdroszczę. Bo to jest pokolenie wychowane może i ze smartfonem w ręce, ale przede wszystkim z wiedzą na żądanie.

To jak dotrzeć do starszego pokolenia?

To zadanie dla wielu specjalistów: socjologów, naukowców, zwłaszcza podejmujących kwestię szerzenia wiedzy itp. Jest duży problem w Polsce; Eurobarometr z 2014 roku wykazał, że połowa Polek i Polaków zadeklarowała, że głównie czerpie wiedzę z telewizji. A przecież wiemy, jak ta telewizja teraz wygląda. Tylko 29 proc. stwierdziło, że wierzy naukowcom. To jest przerażające! Już dziś przybywa antyszczepionkowców czy osób, które nie wierzą w ocieplenie klimatu. Grupy radykalnie prawicowe na tych ludziach będą zbijały kapitał polityczny. My niestety nie szanujemy ludzi, którzy mają nas edukować. Przypomnij sobie tylko komentarze pod adresem nauczycieli – kiedy strajkowali w 2019 roku czy teraz, gdy muszą nauczać zdalnie. Potrzebni są specjaliści, którzy dostosują przekaz do polskiego społeczeństwa, które wierzy telewizji, mało czyta i nie wierzy nauce.

Strajk kobiet w Polsce po wyroku TK

Czyli praca u podstaw?

Tak, chociaż ja nie umniejszam wagi strajków. One są ważne i potrzebne. Kilka lat temu, kiedy żądałyśmy legalnej aborcji, stojąc pod Sejmem, była nas garstka. Teraz na ulice wychodzą tłumy. Ale ten ruch, jak wspomniałam, napędzany jest emocjami. A emocje w końcu się wypalają, więc ważne, by zostało po nich coś więcej.

Jest wiele spraw ważnych dla Polek i Polaków, o których mogłybyśmy porozmawiać. Niedawno Polska przodowała w rankingu homofobii. Przypominam sobie Paradę Równości. Takie wydarzenia to jasny sygnał dla społeczeństwa, że osoby LGBT są obok nas – i nie są tylko ideologią, jak twierdzą niektórzy.

Zgadzam się. Parada Równości oraz Marsze Równości osobom, które w nich uczestniczą, dają ogromne poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Dużo osób pisze do nas, że im tego brakuje w tym roku.

Bo w tym roku z powodu pandemii Parada Równości się nie odbyła.

W tym roku faktycznie nie tylko nie było naszej parady, ale z powodu pandemii prawie nie było marszy w ogóle. Sezon marszowy, który trwa w Polsce od kwietnia do października, w tym roku nie zaistniał. W 2017 roku mieliśmy 7 marszy w całej Polsce łącznie z paradą. A w 2019 roku marszy było już 28! Nie ma w naszym kraju województwa, w którym taki marsz by się nie odbył. W zeszłym roku nasza parada zgromadziła więcej osób niż Marsz Niepodległości. Społeczeństwo obywatelskie uczy się, dorasta, na marszach przybywa osób. To jest bardzo budujące, totalnie ekstra! Z drugiej strony przemoc skierowana do uczestników parady i marszów równości rośnie. Grupy, które w nas uderzają, czują się przez władzę zachęcane.

Julia Maciocha / Archiwum prywatne

Mam nadzieję, że nie zrezygnujecie.

Nie, nie. Sęk w tym, że Parada Równości to ogromne przedsięwzięcie na kilkadziesiąt tysięcy osób. Przygotowania do niej trwają 10 miesięcy. W tym roku zdecydowały względy bezpieczeństwa sanitarnego, choć coraz więcej osób chce w strajkach i marszach uczestniczyć. Podjęliśmy jednak decyzję, że w przyszłym roku w czerwcu Parada Równości się odbędzie. Odwołujemy tylko towarzyszące jej Miasteczko Równości – nie z powodu koronawirusa, a rosnącej przemocy względem osób LGBT. Nie jesteśmy w stanie jednego dnia zorganizować dwóch dużych wydarzeń, które trzeba jeszcze fizycznie zabezpieczyć. Ze względu na sytuację epidemiologiczną ciężko nam też zrobić nabór do wolontariatu. Nie jest więc lekko, przed nami wiele wyzwań.

Natomiast plus pandemii – jeśli w ogóle można mówić o plusach – jest taki, że to, co robimy on-line, zaczęło docierać do szerszej grupy osób. Warsztaty, grupy wsparcia, występy Drag Queens zaczęły docierać do osób, które mieszkają w małych miejscowościach, a które z różnych przyczyn nie mogły przyjechać na marsze czy inne eventy w dużych ośrodkach. Choć pamiętaj też, że niektórzy ludzie LGBT ciągle siedzą w szafie.

Problem jest taki, że my wciąż w zapętleniu powtarzamy, że Polak to rasista, homofob. Ale statystyki to jedno, a prawda bywa zupełnie inna. Mnóstwo ludzi ma równościowe poglądy i chce, żeby innym w tym kraju żyło się dobrze

Boją się uczestniczyć w paradzie i marszach równości?

Oczywiście. Dlatego to jest bardzo ważne, aby dotrzeć do osób, które nie są gotowe przyjść z flagą na marsz i zostać zauważone np. przez sąsiadów czy własnych rodziców. Dużo nam to dało do myślenia. Rozmyślamy teraz m.in. nad digitalizacją naszych działań. A przy okazji zwracam uwagę, by nie mówić o społeczności LGBT+, tylko LGBT albo LGBTQIA.

Czy Polska to kraj dobry dla Polek? Tutaj dobrze żyje się kobietom, z którymi się stykasz?

Trudne pytanie. Moim zdaniem aktualnie to nie jest kraj dobry dla nikogo. Nikt nie może czuć się w Polsce całkowicie bezpieczny, nawet jeśli wydaje mu się, że polityka go nie dotyczy.

Mocne słowa.

Tak, ale ważne jest, że tu są dobrzy ludzie. Gdy udzielam wywiadów zagranicznym mediom, zawsze zwracam uwagę, żeby nie przekładali tego, co robią rządzący w Polsce, na to, kim naprawdę są Polki i Polacy. I nie mam na myśli żadnej konkretnej partii politycznej, bo w poprzednich kadencjach też nic nie zrobiono dla społeczności LGBT, osób z niepełnosprawnościami czy kobiet. Mam wrażenie, że nasza władza – i to jest praca, którą trzeba wykonać – nie jest odzwierciedleniem tego, kim jesteśmy jako społeczeństwo. Bo uważam, że jako społeczeństwo w ostatnich latach bardzo poszliśmy do przodu, również jeśli chodzi o edukację w kwestiach dotyczących uchodźców, rasizmu, antysemityzmu, osób LGBT czy praw kobiet. Jak więc to zrobić, żeby ludzie, których wybieramy, zaczęli reprezentować nasze poglądy? Duży problem jest taki, że my wciąż w zapętleniu powtarzamy, że Polak to rasista, homofob. Ale statystyki to jedno, a prawda bywa zupełnie inna. Mnóstwo ludzi ma równościowe poglądy i chce, żeby innym w tym kraju żyło się dobrze.


Julia Maciocha – aktywistka, feministka, lesbijka. Obywatelka świata, warszawianka z wyboru. Prezeska Parady Równości.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Olivia Breen

Paraolimpijka Olivia Breen posądzona o niestosowny strój na zawodach. „Zbyt krótki i nieodpowiedni”

Priorytety doradcy Czarnka: „Kluczowe jest właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”. Kobiety odpowiadają

Kobiety

Czeszki mogą porzucić sufiks „-ova” w nazwiskach. Prezydent podpisał ustawę

Aurélia Blanc

Aurélia Blanc: Mężczyźni, którzy chcą przeciwdziałać seksizmowi, mają spore pole do popisu. I niekoniecznie muszą być aktywistami

Joanna Piątkowska, adwokat

„Odbiorę ci wszystko, nawet chęć do życia”. Adwokat Joanna Piątkowska o przemocy domowej podczas pandemii

Barbara Kwiecień/ fot. Edyta Bartkiewicz

„Zawsze uważałam, że muszę pracować więcej i bardziej, żeby pokazać wszystkim, jaką jestem mądrą dziewczynką” – mówi Barbara Kwiecień, założycielka manufaktury broszek House of April

"Najłatwiej jest powiedzieć, że chirurżki to rozhisteryzowane baby, że na pewno mają okres, że hormony im buzują". Fundacja Kobiety w chirurgii mówi "dość" nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn w tej branży

„Najłatwiej jest powiedzieć, że chirurżki to rozhisteryzowane baby, że na pewno mają okres, że hormony im buzują” – mówią założycielki Fundacji Kobiety w Chirurgii

Małgorzata Olasińska-Chart w Tanzanii

„W Tanzanii część dzieci zbyt wcześnie urodzonych nie ma szans na przeżycie. Statystycznie co najmniej jedno z tych szczęśliwie urodzonych nie dożyje piątego roku życia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Sarah Voss

Bunt w spodniach. Gimnastyczka sprzeciwia się seksualizacji w swojej dyscyplinie sportowej

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Glenn Close: Izolacja jest naprawdę niebezpieczna. Musimy pamiętać, jak bardzo jesteśmy połączeni z innymi

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Benedetta Barzini: Życie zabiera nas daleko, daleko od naszej młodości. Walka o zachowanie wyglądu jest śmieszna

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

strajki kobiet w Polsce

Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Kaja Kallas nową premierką Estonii

Kaja Kallas na czele nowego rządu Estonii – jedynego kraju na świecie, który ma prezydentkę i premierkę. „Wzeszło słońce”

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Nudesy to nie wstyd

„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej

aborcja w Polsce, wyrok TK

Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: 'czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?'. Nie zadawajmy go

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę