Przejdź do treści

Jak dobrać strój sportowy damski do aktywności fizycznej? 

Jak dobrać strój sportowy damski do aktywności fizycznej?  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gdy wybierasz się na siłownię lub grupowe zajęcia fitness nie musisz ze sobą zabierać nic poza wodą, która pozwoli ci utrzymać prawidłowy stopień nawodnienia organizmu. Ale to, co jeszcze jest ci potrzebne to wygodny strój do ćwiczeń. Tylko jak wybrać odpowiedni? Czy strój do jogi będzie też dobrym wyborem na siłownię? Czym kierować się podczas zakupów? Jak kupować ubrania, aby starczyły ci na wiele treningów?

Odzież sportowa – charakterystyka 

Odzież sportowa damska obecnie pozwala na bardzo duży wybór. Jest tak wiele wzorów i kolorów, że tak naprawdę na każdy trening mogłabyś przyjść w nowym zestawie. Ale nie o to chodzi. Ubrania sportowe różnią się od klasycznej odzieży na co dzień i decydując się na przygodę z aktywnością fizyczną, warto zainwestować właśnie w ten konkretny rodzaj odzieży. Muszą one spełniać określone wymagania. Jakie? 

Ubranie sportowe musi być wygodne. Ale co to znaczy? Przede wszystkim nie może być zbyt obcisłe, bo inaczej będzie krępować twoje ruchy, a do tego utrudni ci chodzenie – tym bardziej ćwiczenie. Nie może być też zbyt luźne, ponieważ spadając, będzie zmuszało cię do ciągłego poprawiania go i rozproszy twoją uwagę. Zbyt luźne może też utrudniać korzystanie z maszyn, bo może się o nie zaczepiać (np. luźne nogawki w formie dzwonów). 

Materiał, z którego został wykonany, nie jest bez znaczenia. Musi być oddychający, odpowiednio przepuszczać powietrze. Dzięki temu pocąc się, nie musisz się martwić o to, że się przegrzejesz. Nadmiar wilgoci zostanie odprowadzony. 

Warto też, aby strój na siłownie – i dedykowany innym aktywnościom – był szybkoschnący. Częste pranie to również wyzwanie dla strojów. Dlatego też produkowane są one z trwałych materiałów, które nie niszczą się podczas prania czy suszenia mechanicznego. Będzie miał styczność z różnymi powierzchniami, będzie rozciągany na różne sposoby, dlatego elastyczność nie jest bez znaczenia. 

gruba kobiet na zajęciach fitness, zdjęcie z góry

Stroje do ćwiczeń a rodzaj aktywności – właściwy wybór 

Obecnie możesz wybrać strój sportowy dedykowany różnym aktywnościom. Inne są komplety do ćwiczeń przeznaczone do biegania, a inne do jogi. W sklepach sportowych są oddzielne działy, w których znajdziesz stroje na siłownię damskie i męskie. Są też stroje uniwersalne, ale jeśli zamierzasz całą swoją uwagę skupić wyłącznie na jednej dziedzinie, to wybierz się do konkretnego działu.  

Do każdej dziedziny sportu producenci oferują gotowe komplety sportowe damskie, które przede wszystkim pasują do siebie kolorystycznie. Najczęściej składają się na nie legginsy oraz top do ćwiczeń. Niektóre marki dorzucają do tego bluzy. Dopasowany do siebie komplet do ćwiczeń z pewnością stanowi dodatkową motywację do założenia go i wyjścia na trening. Bo skoro już go założyłaś, to żal z niego nie skorzystać. 

I tak komplety do ćwiczeń również są tworzone do każdej aktywności. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupów, aby wybrać odpowiedni komplet sportowy. 

Strój fitness  

Musi być elastyczny, ponieważ na zajęciach grupowych wykonuje się różnorodne ruchy. Są wymachy nóg, wykroki i podskoki. Podczas każdej czynności musisz mieć też pewność, że spodnie nie zsuną ci się z bioder. Dlatego najlepiej wybierać modele z wysokim stanem, w których jest szeroka guma trzymająca spodnie wokół pasa. Szeroki pas jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz ukryć wystający brzuch. To dobra opcja szczególnie wtedy, jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie siebie, unikasz pokazywania brzucha, ale nie chcesz rezygnować z ćwiczeń grupowych. Jeśli zaś chodzi o górę, to dobrym wyborem jest top do ćwiczeń. Im bardziej zabudowany, tym lepiej, ponieważ musi być on dobrym wsparciem dla biustu. Na fitnessie dużo skaczesz, zatem amortyzacja biustu jest niezbędna. Jeśli zaś obawiasz się odsłaniać zbyt dużo ciała i ćwiczenie w samym topie jest dla ciebie niekomfortowe, dobierz do tego przylegającą do ciała koszulkę. Nie powinna się podwijać, więc problem ciągłego obciągania koszulki, aby zasłonić brzuch, nie powinien już stanowić przeszkody, by dokończyć serię ćwiczeń. Nie mniej ważne są specjalne buty do fitness wyposażone w antypoślizgową podeszwę. 

Joga w domu. Krótki poradnik jak zacząć i wytrwać  /fot. Getty Images

Komplety na siłownie damskie 

Te będą bardzo podobne do strojów fitness. Tutaj równie ważne jest nieześlizgiwanie się spodni i odpowiednia elastyczność. Strój na siłownie także składa się z legginsów i topu. Dodatkowo, aby zapobiec otarciom i zadbać o higienę podczas korzystania z maszyn, załóż koszulkę, która nie będzie ani zbyt luźna, ani zbyt obcisła. Świetnie sprawdzają się koszulki typu bokserki. Brak rękawków pozwala na swobodny ruch ramion. Buty również są konieczne. Buty do ćwiczeń z amortyzacją przydadzą się wtedy, gdy planujesz sesje cardio lub ćwiczenia skoczne typu pajacyki, burpees czy wskakiwanie na skrzynie. Upewnij się też, że zestaw nie prześwituje. Inaczej, zamiast o technice będziesz myśleć wyłącznie o tym, czy widać ci bieliznę. 

Ubrania do jogi 

W przypadku jogi buty są zbędne. Najlepiej jest ćwiczyć boso. Jeśli obawiasz się tego robić w klubie ze względów higienicznych, wybierz specjalne skarpetki wyposażone w antypoślizgowe wypustki. Nie powodują żadnego dyskomfortu, za to zapobiegają ślizganiu się po macie lub podłodze. Komplet sportowy damski do jogi nie ma aż tylu wymagań co wymienieni wcześniej poprzednicy. Ale tak samo musi być elastyczny. Stanik sportowy nie musi być mocno zabudowany – może być luźniejszy, bo w jodze nie wykonujesz żadnych podskoków. Koszulka również może być luźniejsza. Tak samo jak spodnie – tutaj spodnie typu dzwony nie będą przeszkadzać (pod warunkiem że się w nie nie zaplączesz). Czytając ten akapit, poznajesz też odpowiedź na pytanie, jaki strój na pilates będzie najlepszy, bo obie te formy ruchu są podobne pod względem intensywności.  

Buty do biegania – wybierz właściwie!

Komplety do ćwiczeń biegowych 

Jeśli zaś chodzi o bieganie, to zacznijmy od tego, że warto zainwestować w odzież termoaktywną – szczególnie jeśli biegasz w plenerze przez cały rok. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiedni poziom ciepła. Odzież biegowa posiada specjalny system odprowadzający wilgoć, dzięki czemu pocąc się, nie czujesz się niekomfortowo. Nie grozi ci też przewianie, ponieważ dodatkowe membrany chronią przed wiatrem. Odzież biegowa jest obcisła, bo dzięki temu pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza. W formie odzieży termicznej dostępne są koszulki oraz spodnie do biegania. Koszulki mają długie i krótkie rękawy, dzięki czemu bez problemu stworzysz komplety na lato i zimę. Spodnie dostępne są z krótkimi oraz długimi nogawkami. W chłodniejsze pory roku uzupełnij strój kurtką z softshellu, która jest lekka, cienka, ale także zapewnia ciepło. Bardzo ważne są antypoślizgowe buty z dodatkowym systemem amortyzacyjnym minimalizującym powstające podczas biegu mikrowstrząsy. Muszą być też wyposażone w wyższy zapiętek stabilizujący kostkę oraz przewiewną cholewkę. 

Jako aktywna kobieta z pewnością próbujesz różnych aktywności. Dlatego też bądź przygotowana na zakup kilku rodzajów ubrań sportowych. Jednak dzięki temu stworzysz praktyczną szafę, która pozwoli ci na wykonywanie efektywnych treningów. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: