Przejdź do treści

Hula-hop – efekty, ćwiczenia, czy jest dla każdego?

Tekst o efektach i ćwiczeniach z hula-hop. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca koło hula-hop - HelloZdrowie
Hula-hop – efekty, ćwiczenia, czy jest dla każdego? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hula-hop jeszcze do niedawna kojarzone było wyłącznie z nieskomplikowaną zabawką dla dzieci. Tymczasem jest równie chętnie wykorzystywane w treningu fitness jako narzędzie do modelowania sylwetki. Czy hula-hop odchudza? Jak ćwiczyć z hula-hop, by szybko zauważyć efekty? Czy jest to forma treningu odpowiednia dla każdego?

Kręcenie hula-hop – efekty ćwiczeń

Choć hula-hop znane było już starożytnym Grekom i Rzymianom, to popularne na całym świecie stało się dopiero w latach 50. XX w., gdy zaczęto je produkować na masową skalę jako zabawkę dla dzieci. Obecnie jest to również narzędzie wspomagające ćwiczenia fitness.

Czy hula-hop odchudza? Tak. Efekty hula-hop to przede wszystkim:

  • redukcja tkanki tłuszczowej na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach,
  • wymodelowanie talii,
  • utrwalenie prawidłowej postawy ciała,
  • wzmocnienie kręgosłupa.

Odchudzanie z hula-hop – jaką obręcz wybrać?

Na rynku dostępne są różne warianty (w tym wielkości) obręczy do ćwiczeń. Są to hula-hop z wypustkami (tzw. hula-hop z masażem), składane, zwijane, plastikowe, świecące.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym akcesorium fitness, powinny wybrać takie o dużej średnicy i wykonane z plastiku. Nie zmusza ono bowiem do tak intensywnego wysiłku fizycznego. Dopiero gdy uda się opanować ruchy bioder i wzmocni najbardziej zaangażowany mięsień poprzeczny brzucha – można rozpocząć kręcenie hula-hop z wypustkami – efekty ćwiczeń powinny być zadowalające, a mięśnie brzucha pobudzone do bardziej intensywnej pracy.

Wadą ciężkich obręczy jest możliwość pozostawienia przez nie na ciele siniaków. Jeśli w takiej sytuacji treningi nadal będą regularnie wykonywane – może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Chcąc zwiększyć intensywność treningu, dobrym wyborem będzie hula-hop o małej średnicy, które naturalnie wymusza szybsze ruchy.

Kręcenie hula-hop – jak zaplanować trening?

Tak jak przy każdej aktywności fizycznej, tak i na szybkie efekty po hula-hop można liczyć wyłącznie przy regularnych ćwiczeniach. Warto włączyć tę formę aktywności do codziennego treningu jako rozgrzewkę. Należy przy tym pamiętać, że organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po trzydziestominutowych ćwiczeniach. Wykorzystując więc hula-hop do odchudzania, warto pamiętać o tym, by odpowiednio zaplanować trening. Wówczas pierwszych efektów można spodziewać się już po zaledwie dwóch tygodniach.

Ćwiczenia odchudzające z hula-hop

Coraz więcej kobiet zaintrygowanych efektami ćwiczeń z obręczą podejmuje wyzwanie hula-hop, chcąc możliwie szybko osiągnąć upragnioną sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów. Nic w tym dziwnego! To narzędzie fitness doskonale sprawdza się przy modelowaniu talii, ud, pośladków, a nawet dekoltu i ramion.

Ćwiczenia z hula-hop na talię

Wymodelowaniu talii doskonale służą ćwiczenia z hula-hop. Efekty tego mogą być zauważalne po zaledwie dwóch tygodniach regularnego treningu.

Aby wysmuklić tę partię ciała, wystarczy do codziennych ćwiczeń włączyć kilkunastominutową rozgrzewkę w postaci kręcenia hula-hop na wysokości mięśni poprzecznych brzucha, czyli tuż powyżej pępka.

Kobieta w stroju fitness

Ćwiczenia hula-hop na uda i pośladki

Do skutecznych ćwiczeń wzmacniających i wyszczuplających uda i pośladki należy zaliczyć przede wszystkim wymachy nogami (na boki i w tył) oraz przysiady angażujące mięśnie pośladkowe i dwugłowe ud, a także przywodziciele i odwodziciele stawów biodrowych.

Aby wysmuklić z hula-hop uda i pośladki można oprzeć się o obręcz rękoma i wykonywać te ćwiczenia w kilku seriach po kilkanaście powtórzeń.

Ćwiczenia z hula-hop na dekolt i ramiona

Czy hula-hop odchudza również ramiona i poprawia jędrność dekoltu? Aby zadbać o te partie ciała, można ująć obręcz w dłonie i unosić powoli ponad głowę oraz na boki. Warto również trzymając przed sobą hula-hop za dwa przeciwległe krańce starać się je ścisnąć przez kilkanaście sekund. Dzięki temu zaangażowane do pracy zostaną bicepsy oraz mięśnie piersiowe i naramienne.

Kobieta mierzy obwód w talii

Odchudzające hula-hop – czy jest dla każdego?

Mimo szeregu zalet, jakie niesie za sobą trening z użyciem hula-hop – ćwiczenia tego typu nie są odpowiednie dla każdego. Nie powinny wykonywać ich kobiety:

  • z zaburzoną pracą mięśni dna miednicy (będących ważnym elementem mechanizmu stabilizacji głębokiej kręgosłupa),
  • po porodzie,
  • z rozejściem mięśnia prostego brzucha,
  • ze zbyt słabymi mięśniami poprzecznymi brzucha.

Konsekwencją ćwiczenia z hula-hop, mimo wyraźnych ku temu przeciwwskazań może być: powstawanie siniaków na ciele, nieodwracalne uszkodzenie narządów wewnętrznych, osłabienie mięśni dna miednicy.

 

Bibliografia:

  1. Grażyna Ochenkowska, „Zdrowie i piękno”, 2014.
  2. Alicja Karney, Anna Oblacińska, Lesław Kluba, Dorota Świątkowska, „Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla rodziców”, Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, 2015.
  3. Stanisław Kijowski, „Fizjoterapia jako alternatywa w postępującej dystrofii mięśniowej” [w:] Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów, 2012/3.
  4. Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis, Tomasz Choiński, „Uniwersalny trening personalny”, Wydawnictwo Liber, Warszawa, 2015.
  5. British Medical Journal. 1959 Jan 3; 1 (5113): 51
  6. Łukasz Oleksy, Anna Mika, Renata Kielnar, Joanna Grzegorczyk, Anna Marchewka, „Zastosowanie przezbrzusznego badania ultrasonograficznego w ocenie mięśni dna miednicy w fizjoterapii” [w:] Inżynieria Biomedyczna, vol. 23, nr 4, 2017.
  7. Guillermo Seijas, „Anatomia i 100 ćwiczeń rozciągających”,  Wydawnictwo SBM, Warszawa, 2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?