Przejdź do treści

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Harvey Weinstein
Harvey Weinstein wrócił do sądu. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. "Płakałam, gdy mnie gwałcił"/ Photo by Spencer Platt/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dwa lata po przełomowym procesie, Harvey Weinstein ponownie stanął przed sądem. Były producent został oskarżony przez pięć kobiet o napaść seksualną. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do 140 lat więzienia. 

„Płakałam, gdy mnie gwałcił”

W 2020 roku Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za zgwałcenie w 2013 roku aktorki Jessiki Mann oraz za wymuszenie w 2006 roku aktu seksualnego na swojej asystentce Mimi Haleyi. Przełomowy proces byłego producenta przyczynił się do zapoczątkowania ruchu #MeToo. Weinstein wrócił jednak 24 października 2022 r. ponownie do sądu w Los Angeles. 70-latkowi postawiono 11 zarzutów ze strony pięciu kobiet, które opowiadały o napaściach w latach 2004-2013.

Jedną z kobiet, która dołączyła do długiej listy skrzywdzonych, jest Jennifer Siebel Newsom, żona Gavina Newsoma, obecnego gubernatora stanu Kalifornia. Kobieta oskarżyła producenta o gwałt, do którego miało dojść w 2005 roku. Siebel tłumaczyła, że była wtedy „bezsilną aktorką” na początku kariery oraz zajmowała się tworzeniem filmów dokumentalnych. Jak wyjaśniła, do napaści seksualnej doszło na festiwalu filmowym w Toronto. Weinstein zaprosił ją do swojego pokoju hotelowego, gdzie chciał porozmawiać z nią szerzej o jej karierze. Siebel była zdziwiona, gdy spotkanie zostało przeniesione do prywatnego apartamentu, jednak zjawiła się na nim.

„Byłam naiwna, nowa w tym przemyśle. Nie wiedziałam, jak radzić sobie z jego agresywnymi zalotami. Zapraszał mnie do współpracy podczas festiwalu w Toronto, potem zaprosił do hotelu, gdzie jak w zegarku jego współpracownicy nagle zniknęli, zostawiając mnie samą z tą niezwykle potężną i onieśmielającą legendą Hollywood” – napisała w 2017 r., kiedy wyznała, że również padłą ofiarą byłego producenta.

Jak dodała podczas zeznań, Weinsten w trakcie spotkania poszedł do łazienki, przebrał się w szlafrok i nalegał, by młoda aktorka go dotykała. Kiedy Siebel odmówiła, producent zaczął być agresywny i wymieniał nazwiska gwiazd Hollywood, które zawdzięczały mu karierę. Następnie wciągnął kobietę na łóżko i zgwałcił.

„Płakałam, gdy mnie gwałcił” – mówiła.

W trakcie rozprawy prokurator Paul Thompson dodał, że podczas ataku Siebel trzęsła się i „nie mogła wydobyć z siebie żadnych słów z powodu strachu”. Prokurator zacytował także fragmenty relacji pozostałych ofiar, które będą zeznawać w procesie. Relacjonował, że Weinstein „masturbował się przed swoimi ofiarami, molestował je i zmuszał do seksu oralnego”.

Harvey Weinstein przed sądem w Nowym Jorku

23 lata więzienia

Sąd w Nowym Jorku w 2020 roku wydał wyrok na Weinsteina: w sumie za przestępstwa na tle seksualnym oraz za gwałt trzeciego stopnia – 23 lata więzienia. Ponieważ jednak kary odbywa jednocześnie, w więzieniu spędzi łącznie 20 lat.

W 2017 roku Weinstein został oskarżony przez kilkadziesiąt kobiet o molestowanie seksualne. Wśród nich znalazły się między innymi takie światowe gwiazdy, jak: Angelina Jolie, Cara Delevingne, Gwyneth Paltrow, Uma Thurman czy Salma Hayek. Weinstein był wówczas producentem filmowym, znanym z produkcji m.in. kultowego filmu „Pulp Fiction”. Skandal, którego był głównym bohaterem, sprawił, że jego kariera się skończyła. Weinstein został zwolniony ze swojej firmy, która ostatecznie zbankrutowała, a królowa Elżbieta II nakazała odebranie mu Orderu Imperium Brytyjskiego kategorii cywilnej.

Od 2017 roku zgłaszały się coraz to nowe kobiety, które zeznawały, że padły ofiarą Weinsteina. W sumie szacuje się, że mógł stosować przemoc seksualną wobec około 100 osób. Wśród nowych oskarżeń Weinsteina są te o gwałt, pobicie, wymuszony stosunek oralny oraz użycie siły w celu zmuszenia do penetracji. Jeśli były producent zostanie uznany za winnego w obecnym procesie sądowym, może zostać skazany nawet na 140 lat więzienia.

 


Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900 (czynny całą dobę)
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002
  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: