Przejdź do treści

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

Harvey Weinstein
Harvey Weinstein wrócił do sądu. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. "Płakałam, gdy mnie gwałcił"/ Photo by Spencer Platt/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Dwa lata po przełomowym procesie, Harvey Weinstein ponownie stanął przed sądem. Były producent został oskarżony przez pięć kobiet o napaść seksualną. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do 140 lat więzienia. 

„Płakałam, gdy mnie gwałcił”

W 2020 roku Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za zgwałcenie w 2013 roku aktorki Jessiki Mann oraz za wymuszenie w 2006 roku aktu seksualnego na swojej asystentce Mimi Haleyi. Przełomowy proces byłego producenta przyczynił się do zapoczątkowania ruchu #MeToo. Weinstein wrócił jednak 24 października 2022 r. ponownie do sądu w Los Angeles. 70-latkowi postawiono 11 zarzutów ze strony pięciu kobiet, które opowiadały o napaściach w latach 2004-2013.

Jedną z kobiet, która dołączyła do długiej listy skrzywdzonych, jest Jennifer Siebel Newsom, żona Gavina Newsoma, obecnego gubernatora stanu Kalifornia. Kobieta oskarżyła producenta o gwałt, do którego miało dojść w 2005 roku. Siebel tłumaczyła, że była wtedy „bezsilną aktorką” na początku kariery oraz zajmowała się tworzeniem filmów dokumentalnych. Jak wyjaśniła, do napaści seksualnej doszło na festiwalu filmowym w Toronto. Weinstein zaprosił ją do swojego pokoju hotelowego, gdzie chciał porozmawiać z nią szerzej o jej karierze. Siebel była zdziwiona, gdy spotkanie zostało przeniesione do prywatnego apartamentu, jednak zjawiła się na nim.

„Byłam naiwna, nowa w tym przemyśle. Nie wiedziałam, jak radzić sobie z jego agresywnymi zalotami. Zapraszał mnie do współpracy podczas festiwalu w Toronto, potem zaprosił do hotelu, gdzie jak w zegarku jego współpracownicy nagle zniknęli, zostawiając mnie samą z tą niezwykle potężną i onieśmielającą legendą Hollywood” – napisała w 2017 r., kiedy wyznała, że również padłą ofiarą byłego producenta.

Jak dodała podczas zeznań, Weinsten w trakcie spotkania poszedł do łazienki, przebrał się w szlafrok i nalegał, by młoda aktorka go dotykała. Kiedy Siebel odmówiła, producent zaczął być agresywny i wymieniał nazwiska gwiazd Hollywood, które zawdzięczały mu karierę. Następnie wciągnął kobietę na łóżko i zgwałcił.

„Płakałam, gdy mnie gwałcił” – mówiła.

W trakcie rozprawy prokurator Paul Thompson dodał, że podczas ataku Siebel trzęsła się i „nie mogła wydobyć z siebie żadnych słów z powodu strachu”. Prokurator zacytował także fragmenty relacji pozostałych ofiar, które będą zeznawać w procesie. Relacjonował, że Weinstein „masturbował się przed swoimi ofiarami, molestował je i zmuszał do seksu oralnego”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Harvey Weinstein przed sądem w Nowym Jorku

23 lata więzienia

Sąd w Nowym Jorku w 2020 roku wydał wyrok na Weinsteina: w sumie za przestępstwa na tle seksualnym oraz za gwałt trzeciego stopnia – 23 lata więzienia. Ponieważ jednak kary odbywa jednocześnie, w więzieniu spędzi łącznie 20 lat.

W 2017 roku Weinstein został oskarżony przez kilkadziesiąt kobiet o molestowanie seksualne. Wśród nich znalazły się między innymi takie światowe gwiazdy, jak: Angelina Jolie, Cara Delevingne, Gwyneth Paltrow, Uma Thurman czy Salma Hayek. Weinstein był wówczas producentem filmowym, znanym z produkcji m.in. kultowego filmu „Pulp Fiction”. Skandal, którego był głównym bohaterem, sprawił, że jego kariera się skończyła. Weinstein został zwolniony ze swojej firmy, która ostatecznie zbankrutowała, a królowa Elżbieta II nakazała odebranie mu Orderu Imperium Brytyjskiego kategorii cywilnej.

Od 2017 roku zgłaszały się coraz to nowe kobiety, które zeznawały, że padły ofiarą Weinsteina. W sumie szacuje się, że mógł stosować przemoc seksualną wobec około 100 osób. Wśród nowych oskarżeń Weinsteina są te o gwałt, pobicie, wymuszony stosunek oralny oraz użycie siły w celu zmuszenia do penetracji. Jeśli były producent zostanie uznany za winnego w obecnym procesie sądowym, może zostać skazany nawet na 140 lat więzienia.

 


Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900 (czynny całą dobę)
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002
  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Urszula Nowakowska /fot. archiwum prywatne

„Rocznie nawet 500 Polek może tracić życie w związku z przemocą domową” – mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

„Kiedy to robił, byłam całkowicie sparaliżowana”. Posłanka Katarzyna Kotula opowiada o molestowaniu, którego miał dopuścić się prezes Polskiego Związku Tenisowego

Natalia Przybysz padła ofiarą molestowania. Sprawcami byli członkowie jej rodziny

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu / pexels

73 proc. dziennikarek z całego świata doświadcza przemocy psychicznej oraz gróźb gwałtu i śmierci. Przerażające wyniki najnowszego raportu

Ta noc mogła się dla nich skończyć tragicznie. „Sprawdzajcie trzy razy, od kogo bierzecie drinka” – zaapelowała gwiazda „Top Model”

Nastolatek

Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

Kobiety wracające z rosyjskiej niewoli

„Bili dziewczyny, razili je prądem, uderzali młotkami”. Drastyczny opis tortur, jakim Rosjanie poddają Ukrainki

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Elnaz Rekabi

Odnalazła się irańska zawodniczka, która wystartowała w mistrzostwach bez hidżabu. „Elnaz jesteś bohaterką”

Cała Ameryka czeka na zeznania Trumpa. Znana pisarka oskarża go nie tylko o gwałt

×