Przejdź do treści

Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie. „Muszę spalić wszystko, co udało mi się osiągnąć przez 24 lata mojego życia”

Sytuacja kobiet w Kabulu
Sytuacja kobiet w Kabulu / Zdjęcie: Paula Bronstein/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. "Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam"
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. „Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam”

Talibowie po ponad dwóch dekadach ponownie przejmują władzę w Afganistanie. Miliony dziewcząt i kobiet z dnia na dzień tracą możliwość chodzenia do szkoły, pracy oraz uczestniczenia w życiu gospodarczym i społecznym kraju. „Jako kobieta czuję, że jestem ofiarą politycznej wojny, którą rozpoczęli mężczyźni” – mówi jedna z afgańskich studentek na łamach brytyjskiego „The Guardian”.

Kobiety zniknęły z ulic

Sytuacja w Afganistanie przybrała dramatyczny przebieg. W niedzielę talibowie zdobyli stolicę kraju, Kabul. Zdesperowani Afgańczycy szturmują lotnisko w Kabulu w nadziei, że uda im się wydostać z kraju. Rosną obawy o sytuację kobiet pod rządami talibów. Media na całym świecie obiegła fotografia, na której widać, jak mężczyzna zamolowuje reklamy z wizerunkami kobiet na szybach sklepu. Afganki boją się, że powróci koszmar sprzed 2001 roku, kiedy to nie mogły uczyć się, pracować, zostały wymazane z życia społecznego, obowiązywał je nakaz noszenia burki, z domu mogły wyjść tylko w towarzystwie mężczyzny.

„Jestem głęboko zaniepokojony doniesieniami, że talibowie nakładają surowe ograniczenia praw człowieka na obszarach, które kontrolują” – wypowiadał się szef ONZ, Antonio Guterres. „Szczególnie przerażający i rozdzierający serce jest widok utraty praw, ciężko wywalczonych przez afgańskie dziewczęta i kobiety” – podkreślił.

Ewa Woydyłło-Osiatynska

„Afgańskie kobiety wiele poświęciły dla tej odrobiny wolności, którą miały”

Dramatyczną sytuację kobiet w Kabulu potwierdza relacja jednej z afgańskich studentek. W rozmowie z brytyjskim „Gurdianem” powiedziała, że w niedzielę rano, gdy szła na uniwersytet, spotkała przed akademikiem grupę kobiet. Usłyszała od nich, że zostały ewakuowane przez policję, bo „do Kabulu przybyli talibowie i będą bić kobiety bez burek”. Chciały wrócić do domów, ale nie mogły skorzystać z komunikacji miejskiej, bo kierowcy nie wpuszczali ich do autobusu, nie chcąc brać odpowiedzialności za pomoc w przemieszczaniu się po mieście.

„Wokół widziałam tylko przerażone i przestraszone twarze kobiet i brzydkie twarze mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet, którzy nie chcą, aby kobiety się kształciły, pracowały i miały wolność. Najbardziej druzgocący dla mnie był widok tych, którzy wyglądali na szczęśliwych i wyśmiewali się z kobiet. Zamiast stać po naszej stronie, stanęli po stronie talibów i dali im jeszcze więcej władzy. Afgańskie kobiety wiele poświęciły dla tej odrobiny wolności, którą miały” – opowiada.

Studentka jest świadoma, że wraz z wtargnięciem talibów, jej dotychczasowe życie nie tyle się zmieniło, co skończyło. Wykształcenie, które zdobywała mimo problemów finansowych, miało być jej przepustką do lepszego życia. Miało, bo teraz stanowi dla niej zagrożenie.

„Prawie ukończyłam dwa kierunki na dwóch najlepszych uniwersytetach w Afganistanie. W listopadzie powinnam była ukończyć Amerykański Uniwersytet Afganistanu i Uniwersytet Kabulski, ale tego ranka wszystko przeleciało mi przed oczami” – mówi. „Pracowałam tak wiele dni i nocy, by stać się osobą, którą jestem dzisiaj, a dziś rano, gdy dotarłam do domu, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłyśmy z moimi siostrami, było ukrycie naszych dowodów osobistych, dyplomów i świadectw. To było druzgocące. Dlaczego miałybyśmy ukrywać rzeczy, z których powinnyśmy być dumne? W Afganistanie nie możemy być teraz osobami, którymi jesteśmy” – wskazuje.

Studentka podkreśla, że ona i inne dziewczęta muszą teraz zacierać ślady swojej dotychczasowej działalności.

„Wygląda na to, że muszę spalić wszystko, co udało mi się osiągnąć przez 24 lata mojego życia. Posiadanie jakichkolwiek legitymacji czy nagród z amerykańskiego uniwersytetu jest teraz ryzykowne, nawet jeśli je zachowamy, nie będziemy mogły z nich korzystać. W Afganistanie nie ma dla nas pracy. Kiedy prowincje upadały jedna po drugiej, myślałam o moich pięknych, dziewczęcych marzeniach. Razem z moimi siostrami nie mogłyśmy spać całą noc, wspominając historie, które opowiadała nam mama o czasach talibów i o tym, jak traktowali kobiety” – relacjonuje.

Kobieta przyznaje, że czuje się ofiarą „politycznej wojny, którą rozpoczęli mężczyźni”. „Czuję, że nie mogę już śmiać się głośno, nie mogę słuchać moich ulubionych piosenek, nie mogę spotykać się z przyjaciółmi w naszej ulubionej kawiarni, nie mogę już założyć mojej ulubionej żółtej sukienki ani użyć różowej szminki. I nie mogę już chodzić do swojej pracy ani skończyć studiów, na które pracowałam latami” – mówi studentka.

dr Alicja Puścian/fot. P. Gamdzyk

„Czekam, aż przyjdą i mnie zabiją”

Teraz afgańskie kobiety obawiają się, że nadejście władzy talibów oznacza dla nich nie tylko koniec dotychczasowej względnej wolności, ale początek strachu o życie swoje i swoich najbliższych.

Zafira Ghafari, najmłodsza burmistrzyni z Afganistanu, powiedziała w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild”, że szuka drogi ucieczki z kraju, jest bowiem przekonana, że jeśli pozostanie w kraju, grozi jej bardzo duże niebezpieczeństwo

„Siedzę i czekam, aż przyjdą. Nie ma nikogo, kto mógłby pomóc mi ani mojej rodzinie. Po prostu siedzę z nimi i moim mężem. Przyjdą po ludzi takich jak ja i zabiją. Nie mogę opuścić rodziny. A poza tym gdzie bym poszła?” – powiedziała serwisowi inews.com.uk.

Media na całym świecie obiegło zdjęcie Clarissy Ward, amerykańskiej dziennikarki telewizyjnej, która obecnie jest główną korespondentką międzynarodową CNN. Fotografia pokazuje, jak z dnia na dzień zmieniła się jej praca, a w szerszym ujęciu sytuacja kobiet w Kabulu.

Na pierwszym ujęciu, zrobionym jeszcze przed ofensywą talibów, dziennikarka nie ma nakrycia głowy, na kolejnym jest ubrana w abaję i hidżab. Korespondentka na swoim profilu na Twitterze podkreśliła, że na pierwszej fotografii stoi na hotelowym balkonie, na drugim na ulicy. „Wychodząc na ulice Kabulu, zawsze zakładałam na głowę hidżab lub szalik” – zaznaczyła, dodając, że po ofensywie talibów uzupełniła swój ubiór o abaję. „Jest więc różnica, ale nie aż tak wyraźna” – dodała.

„Afgańscy dziennikarze, zwłaszcza kobiety, są całkowicie zdruzgotani. Od wielu lat robią niesamowite, odważne reportaże, a teraz istnieje bardzo realna obawa, że mogą spotkać się z odwetem albo już nigdy więcej nie będą w stanie wykonywać swojej pracy”- powiedziała w rozmowie z Adweek.com.

Mimo zaostrzającego się konfliktu Ward chce kontynuować relacje z Kabulu. CNN na ten moment pozwala jej pozostać w Afganistanie.

 

Do sytuacji kobiet w Afganistanie odniosła się polska dziennikarka. Anna Kalczyńska w swoim poście na Instagramie pisze wprost: „powinno nas zawstydzać, że na pierwszej linii szaleństwa fundamentalnego terroru pozostawiliśmy afgańskie kobiety i dziewczynki”.

„To im dano nadzieję. To one uwierzyły, że zachodnie wartości, które przyniosła ze sobą koalicja państw NATO (nie tylko Ameryka!) ugruntują się w Afganistanie na dobre: zaczęły pracować, uczyć się, wychowywać dzieci w duchu otwartości i tolerancji. To nie była rewolucja, ale powolna zmiana – pomału przez dwie dekady wykształciło się nowe pokolenie: Afganki stawały się dziennikarkami, lekarkami, nauczycielkami, kosmetyczkami” – podkreśla Kalczyńska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Kalczyńska (@annakalczynskam)

Rzecznik talibów o prawach kobiet

Suhail Shaheen w wywiadzie dla BBC zapewnił, że talibowie będą „szanować prawa kobiet” po przejęciu władzy w Afganistanie.

„Nasza polityka zakłada dostęp do edukacji i pracy dla kobiet oraz noszenie hidżabu” – wyjaśnił.

Jednak kiedy dziennikarz zapytał rzecznika talibów o karanie afgańskich kobiet, ten nabrał wody w usta. „To zależy od sądów, czy polityka dotycząca kar, takich jak egzekucje, kamienowanie i amputacje, będzie dozwolona w ramach reżimu talibów” – dodał.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Hasina Joya / Archiwum prywatne

Hasina Joya: Mamy umiejętności i wykształcenie, które sprawiają, że moglibyśmy się odwdzięczyć za pomoc krajowi, który nas przyjął

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

Festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet już niedługo. Zapraszamy na HER Docs Film Festival!

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

Dziś jest najlepszy ostatni dzień, żebyś zaczęła zajmować się swoimi pieniędzmi

„Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa

Tomasz Sobierajski: „Nieświadomie godząc się na nierówności, podtrzymujemy życie patriarchatu pod respiratorem”

Aborcja – w Polsce i na świecie. Jak wygląda, ile kosztuje?

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Simone Biles

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

Audrey Diwan

Wielki triumf kobiet na Festiwalu Filmowym w Wenecji! Najważniejsze statuetki w kobiecych rękach

Dziewczynka

„Minęły lata, lubią mnie wszyscy, a ja mam lęki, wrzody i cysty” – pisze Lidia Szpulka w odpowiedzi na kontrowersyjny wiersz w podręcznikach dla pierwszoklasistów

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Kodisowa otwierała drzwi polskim filozofkom i psycholożkom, znosząc „ćmiakanie” kolegów-studentów

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Kabul, 20 sierpnia / zdj. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images

„Kilka dni temu w Polsce wylało się szambo”. Natalia Gebert o reakcjach Polaków na kryzys w Afganistanie

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą