Przejdź do treści

Indonezyjska armia rezygnuje z „testu na dziewictwo”. Kandydatki do wojska nie będą już poddawane poniżającej praktyce

Indonezyjska armia rezygnuje z "testu na dziewictwo"
Indonezyjska armia rezygnuje z "testu na dziewictwo" / Zdjęcie: iStock / Indonesian women's military army corps marching in independence day flag ceremonial at Indonesian Presidential Palace
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

„Test dziewictwa na dwa palce” był warunkiem dopuszczenia kobiet do szczebla oficera w indonezyjskiej armii. Proceder ten od lat był krytykowany i uznawany za formę przemocy seksualnej przez organizacje praw człowieka. Podczas telekonferencji szef sztabu armii, gen. Andika Perkasa poinformował o zakończeniu trwającej od dziesięcioleci praktyki.

„Test na dwa palce” w Indonezji: „nienaukowa, obraźliwa i dyskryminująca praktyka”

„Test dziewictwa”, znany w Indonezji jako „test na dwa palce”, polegał na tym, że podczas badania lekarz wkładał dwa palce do pochwy kobiety, aby sprawdzić, czy błona dziewicza jest nienaruszona. Kobiety, u których podczas badania wykryto naruszenie błony dziewiczej, były odrzucane przy rekrutacji do wojska.

Zdaniem rzecznika indonezyjskiego wojska, Fuad Basya, test pozwalał wyeliminować kobiety, które nie nadawały się do służby z uwagi na swoją moralność. „Jeśli kobieta nie jest już dziewicą, oznacza to, że jest niezdyscyplinowana, a jej moralność pozostawia wiele do życzenia” – miał powiedzieć. Jego wypowiedź cytowała organizacja Human Rights Watch. Praktykowanie testu tamtejsze władze uzasadniały również potrzebą sprawdzenia, czy kandydatka nie jest w ciąży.

O istnieniu procedury testowania dziewictwa świat dowiedział się w 2014 roku, kiedy skrytykowała ją Światowa Organizacja Zdrowia. WHO stwierdziła wówczas, że praktyka stosowana przez indonezyjską armię jest nienaukowa, szkodliwa i stanowi pogwałcenie praw kobiet. Ponadto uznała, że „test na dziewictwo” jest szkodliwy dla kobiet z punktu widzenia fizycznego, psychicznego i społecznego.

„Badanie to nie ma wartości naukowej ani wskazań klinicznych — pojawienie się błony dziewiczej nie jest wiarygodnym wskaźnikiem stosunku płciowego i nie jest znane badanie, które może udowodnić historię stosunku pochwowego” – czytamy w raporcie WHO zatytułowanym „Eliminating Virginity Testing” („Wyeliminowanie testowania dziewictwa”) z 2018 r.

O zaprzestanie poniżającej i dyskryminującej praktyki wielokrotnie apelowała organizacja Human Rights Watch, określając ją wprost „formą przemocy seksualnej”. HRW przeprowadziła wywiady z kobietami, które zostały poddane tej procedurze. Organizacja dotarła do kobiety, która przeszła „test na dziewictwo” w 1965 r.

„Oznacza to, że ta nienaukowa, obraźliwa i dyskryminująca praktyka trwa od ponad pięciu dekad” – powiedział Andreas Harsono, indonezyjski badacz z HRW, cytowany przez „The Guardian”.

Koniec z „testem dziewictwa” w indonezyjskiej armii

Wszystko wskazuje na to, że indonezyjska armia ukróci ten „bolesny, krępujący i traumatyczny” proceder, bo tak o nim wypowiadały się kobiety. Podczas telekonferencji, w której udział wzięli dowódcy wojskowi z całej Indonezji, szef sztabu armii, gen. Andika Perkasa, zasygnalizował koniec praktyki testowania dziewictwa i powiedział, że kobiety będą rekrutowane w taki sam sposób jak mężczyźni.

Kandydaci będą wybierani na podstawie ich „zdolności do podążania za wojskowym procesem edukacyjnym”, przekazał Perkasa podczas konferencji z 18 lipca 2021r.

„Nie będzie już innych badań” – zapewnił generał, określając testy dziewictwa jako „bezużyteczne”.

Indonezyjskie organizacje broniące praw kobiet cieszą się z tej decyzji, ale jednocześnie czekają na moment, aż wejdzie ona formalnie w życie. Według ekspertów zmiana „otworzy przed kobietami nowe możliwości, a także doda im pewności siebie”.

„To niesprawiedliwe, że poprzez test dziewictwa wymagano od kobiet udowodnienia swojej moralności. A co z męskimi rekrutami? Jak to udowodnić?” – komentowała Alim Qibtiyah, komisarz w Krajowej Komisji ds. Przemocy Wobec Kobiet (Komnas Perempuan).

Obecnie na 400 tys. żołnierzy sił zbrojnych, tylko 10 proc. stanowią kobiety. „Będzie ich przybywać po zlikwidowaniu przeszkody, jakim był upokarzający test” – oceniła Alim Qibtiyah.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Hasina Joya / Archiwum prywatne

Hasina Joya: Mamy umiejętności i wykształcenie, które sprawiają, że moglibyśmy się odwdzięczyć za pomoc krajowi, który nas przyjął

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

Festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet już niedługo. Zapraszamy na HER Docs Film Festival!

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

Dziś jest najlepszy ostatni dzień, żebyś zaczęła zajmować się swoimi pieniędzmi

„Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa

Tomasz Sobierajski: „Nieświadomie godząc się na nierówności, podtrzymujemy życie patriarchatu pod respiratorem”

Aborcja – w Polsce i na świecie. Jak wygląda, ile kosztuje?

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Simone Biles

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

Audrey Diwan

Wielki triumf kobiet na Festiwalu Filmowym w Wenecji! Najważniejsze statuetki w kobiecych rękach

Dziewczynka

„Minęły lata, lubią mnie wszyscy, a ja mam lęki, wrzody i cysty” – pisze Lidia Szpulka w odpowiedzi na kontrowersyjny wiersz w podręcznikach dla pierwszoklasistów

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Kodisowa otwierała drzwi polskim filozofkom i psycholożkom, znosząc „ćmiakanie” kolegów-studentów

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Kabul, 20 sierpnia / zdj. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images

„Kilka dni temu w Polsce wylało się szambo”. Natalia Gebert o reakcjach Polaków na kryzys w Afganistanie

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą