Czym jest partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego jest skuteczny? Wyjaśnia dr Michał Błoch
Relacja lekarz-pacjent, tak jak każda relacja, wymaga pielęgnowania i wzajemnej pracy. Dr Michał Błoch, znany w mediach społecznościowych jako Dr Hospice, tłumaczy, dlaczego pacjentowi lepiej dać wędkę, a nie rybę.
Partnerski model relacji
Być może wykorzystujesz partnerski model relacji w biznesie albo wychowaniu dzieci. Dr Michał Błoch tłumaczy, że sprawdzi się on również podczas rozmów lekarza z pacjentem. Można go określić jednym słowem: niedyrektywnie.
„Partnerski model relacji lekarz-pacjent polega na przedstawieniu pełnego obrazu sytuacji obecnej wraz z dostępnymi rozwiązaniami, z warunkami ich realizacji, celami i ryzykiem, jakie ze sobą niesie dane postępowanie” – wyjaśnia lekarz.
Podkreśla, że lekarz, który postępuje zgodnie z tym modelem, nie wskazuje pacjentowi wyłącznie jednej najbardziej słusznej, jego zdaniem, drogi. A jedynie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, wspomagając wolny wybór pacjenta.
„Porada niedyrektywna, model partnerski to nie ucieczka od odpowiedzialności. Niedyrektywnie znaczy z szacunkiem, zakładając kompetencje i pełną autonomię drugiego człowieka. Wspólnie ponosimy konsekwencje i cieszymy się z uzyskanych efektów” – podkreśla Błoch.
„Zmiennych jest zbyt wiele”
Jak często słyszałaś od lekarza „Ja na pani miejscu…”? Dr Michał Błoch mówi wprost: „Wzdryga mnie na samą myśl, o tym, że ktoś może tak zacząć wypowiedź„. I zwraca się bezpośrednio do lekarzy, którzy kierują takie słowa do swoich pacjentek albo pacjentów.
„To jest przemoc. Nigdy nie będziesz na jej/jego miejscu – nie masz cienia szansy na poznanie kontekstu, pełni obecnej sytuacji, jego/jej bagażu doświadczeń i światopoglądu. Tych zmiennych jest zbyt wiele. Jakbyś ostatecznie ty znalazł się po drugiej stronie, twoja perspektywa też by się zmieniła – zapewniam” – zaznacza.
Błoch opowiedział o swoim doświadczeniu z partnerskim podejściem do pacjentów. Podkreślił, że w hospicjum, w którym pracuje, to jedyna słuszna droga.
„Czasem po długiej rozmowie, kiedy naszkicuję drzewko decyzyjne dalszego postępowania, dostaję pytanie: 'to co by pan doktor zrobił na naszym miejscu?’. I wtedy wiem, że muszę zaczynać od nowa” – tłumaczy.
Michał Błoch – kim jest?
Michał Błoch to lekarz pediatra, który zajmuje się między innymi żywieniem klinicznym, pediatryczną opieką długoterminową i rzadkimi chorobami. Jest w trakcie specjalizacji z pediatrii, pracujący w domowym Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła dobra”.
Prowadzi profil na Instagramie o nazwie drhospice. Obserwuje go ponad 8 tys. osób. Pisze na nim o wszystkim tym, co ważne dla rodziców dzieci zmagających się z różnymi schorzeniami. Pokazuje też kulisy swojej pracy.
RozwińPolecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Zamiast guza, lekarze wycięli pacjentce zdrową trzustkę. 68-latka zmarła dwa miesiące później
Naga i przywiązana do łóżka godzinami leżała na SORze. „Nie godzę się z takim poniżaniem i pogardą” – grzmi córka 80-latki
16-latka nie mogła nic powiedzieć, miała asymetrię twarzy. Lekarze nie czekali ani chwili
się ten artykuł?