4 min.
Czym jest partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego jest skuteczny? Wyjaśnia dr Michał Błoch

Czym jest partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego jest skuteczny? Wyjaśnia dr Michał Błoch Rawpixel.xom
Najnowsze
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
Relacja lekarz-pacjent, tak jak każda relacja, wymaga pielęgnowania i wzajemnej pracy. Dr Michał Błoch, znany w mediach społecznościowych jako Dr Hospice, tłumaczy, dlaczego pacjentowi lepiej dać wędkę, a nie rybę.
Partnerski model relacji
Być może wykorzystujesz partnerski model relacji w biznesie albo wychowaniu dzieci. Dr Michał Błoch tłumaczy, że sprawdzi się on również podczas rozmów lekarza z pacjentem. Można go określić jednym słowem: niedyrektywnie.
„Partnerski model relacji lekarz-pacjent polega na przedstawieniu pełnego obrazu sytuacji obecnej wraz z dostępnymi rozwiązaniami, z warunkami ich realizacji, celami i ryzykiem, jakie ze sobą niesie dane postępowanie” – wyjaśnia lekarz.
Podkreśla, że lekarz, który postępuje zgodnie z tym modelem, nie wskazuje pacjentowi wyłącznie jednej najbardziej słusznej, jego zdaniem, drogi. A jedynie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, wspomagając wolny wybór pacjenta.
„Porada niedyrektywna, model partnerski to nie ucieczka od odpowiedzialności. Niedyrektywnie znaczy z szacunkiem, zakładając kompetencje i pełną autonomię drugiego człowieka. Wspólnie ponosimy konsekwencje i cieszymy się z uzyskanych efektów” – podkreśla Błoch.
„Zmiennych jest zbyt wiele”
Jak często słyszałaś od lekarza „Ja na pani miejscu…”? Dr Michał Błoch mówi wprost: „Wzdryga mnie na samą myśl, o tym, że ktoś może tak zacząć wypowiedź„. I zwraca się bezpośrednio do lekarzy, którzy kierują takie słowa do swoich pacjentek albo pacjentów.
„To jest przemoc. Nigdy nie będziesz na jej/jego miejscu – nie masz cienia szansy na poznanie kontekstu, pełni obecnej sytuacji, jego/jej bagażu doświadczeń i światopoglądu. Tych zmiennych jest zbyt wiele. Jakbyś ostatecznie ty znalazł się po drugiej stronie, twoja perspektywa też by się zmieniła – zapewniam” – zaznacza.
Błoch opowiedział o swoim doświadczeniu z partnerskim podejściem do pacjentów. Podkreślił, że w hospicjum, w którym pracuje, to jedyna słuszna droga.
„Czasem po długiej rozmowie, kiedy naszkicuję drzewko decyzyjne dalszego postępowania, dostaję pytanie: ‚to co by pan doktor zrobił na naszym miejscu?’. I wtedy wiem, że muszę zaczynać od nowa” – tłumaczy.
Michał Błoch – kim jest?
Michał Błoch to lekarz pediatra, który zajmuje się między innymi żywieniem klinicznym, pediatryczną opieką długoterminową i rzadkimi chorobami. Jest w trakcie specjalizacji z pediatrii, pracujący w domowym Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła dobra”.
Prowadzi profil na Instagramie o nazwie drhospice. Obserwuje go ponad 8 tys. osób. Pisze na nim o wszystkim tym, co ważne dla rodziców dzieci zmagających się z różnymi schorzeniami. Pokazuje też kulisy swojej pracy.
Zobacz także

Czy możemy odmówić wykonania testu na koronawirusa? Odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta

„Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – nie wystarczy zdać testów teoretycznych, trzeba wykazać się umiejętnościami jazdy”. O tym, dlaczego coraz więcej Polaków chce pomagać, opowiada ratownik medyczny Adrian Zadorecki

Koronawirus w Polsce. Polskie Towarzystwo Onkologiczne wydało zalecenia dla pacjentów onkologicznych
Spodobał ci się ten artykuł? Udostępnij go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021