Przejdź do treści

„Wielu moich znajomych dorabia w innych zawodach, są hostessami, barmanami, nianiami, fotografami na weselach lub sprzedają drukarki”. Kasia Woźniak, „mama i stetoskop” o realiach pracy stażysty

lekarz Aleksandra Pięta
https://www.instagram.com/med_moiselle/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kasia Woźniak prowadzi na Instagramie profil Mama i Stetoskop. Obserwuje go niemal 55 tys. osób. Niedawno podzieliła się refleksją, jak wygląda życie młodych lekarzy odbywających staż. „Wielu moich znajomych dorabia w innych zawodach, są hostessami, barmanami, nianiami, fotografami na weselach lub sprzedają drukarki” – pisze Wożniak.

Kasia Woźniak to lekarka – stażystka pracująca w szpitalu, oprócz tego prowadzi firmę i pisze bloga o zdrowiu. Jej medyczny profil na Instagramie obserwuje 55 tys. użytkowników.”Co ty właściwie robisz na stażu? Myślałam, że jesteś takim prawdziwym lekarzem, który ma swój prywatny gabinet” – z takim pytaniem spotkała się niedawno. Co odpowiedziała? Jak wygląda rzeczywistość lekarzy-stażystów? Jak dużo pracuje i ile zarabia?

Nie wystarczy skończyć studiów?

No właśnie, droga do zawodu lekarza jest długa, której poświęca się od kilku do kilkunastu lat nauki i pracy. Począwszy od studiów medycznych, po 13-miesięczny obowiązkowy staż, a następnie odbycie kilkuletniej specjalizacji.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jak wygląda praca stażysty?

O tym jak wygląda praca lekarza stażysty, postanowiłam porozmawiać z lekarką Aleksandrą Piętą, jedną ze stażystek.

Na stażu mamy obowiązkowy program dla wszystkich lekarzy, którzy muszą zaliczyć oddziały: internistyczny, chirurgii, oddział intensywnej terapii, anestezjologia, ginekologia i położnictwo, pediatria, medyczna rodzinna, SOR, psychiatria. Na tych oddziałach stażysta wykonuje wszystkie rutynowe czynności, które wykonują lekarze oddziału, np. zdejmowanie szwów, opatrywanie ran, badanie dzieci, prowadzenie dokumentacji, wywiad z pacjentem. Lekarze dentyści mają swój program.
Dodatkowo poza szpitalem mamy do odbycia tzw. kursy, na których odbywają się wykłady, seminaria z prawa medycznego, bioetyki, orzecznictwa, krwiodawstwa i medycyny ratunkowej.

powiedziała lek. Aleksandra Pięta w rozmowie z Hello Zdrowie
Czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa?
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jaka stawka za pracę lekarza?

Zarobki lekarza poddane są wielu mitom, dlatego lekarka Kasia Woźniak postanowiła odpowiedzieć na jedno z pytań, które regularnie pojawia się na jej instagramowym profilu „Mama i stetoskop”.

„Za miesiąc pracy lekarz stażysta otrzymuje 1700zł plus około 400 zł za popołudniowe dyżury towarzyszące. Jest to stawka narzucona odgórnie w całym kraju. Stażyści mają pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza, ale tylko w miejscu i w godzinach pracy. Nie mogą dyżurować więcej niż przewiduje program stażu, ani pracować w innych szpitalach czy przychodniach”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: