Przejdź do treści

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Nowa definicja gwałtu a zgoda na seks / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do tej pory do skazania gwałciciela należało udowodnić, że sprawca używał siły, gróźb lub manipulacji. Teraz ma się to zmienić. Za gwałt ma być uznane każde obcowanie seksualne, do którego doprowadza się bez zgody. Czy to jednak oznacza, że przed każdym zbliżeniem będziemy musieli podpisywać zgodę na seks? Centrum Praw Kobiet wyjaśnia.  

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks?

Nowa definicja gwałtu budzi u niektórych osób wątpliwości. W związku z tym Centrum Praw Kobiet stworzyło listę najczęściej powtarzanych pytań wraz z odpowiedziami, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pierwsze z nich brzmi: „Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks?”.

„Oczywiście, że nie! Relacje intymne, a także relacje społeczne, powinny opierać się na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu potrzeb wszystkich stron. Seks między dorosłymi i świadomymi osobami również na tym powinien się opierać. Wystarczy, że upewnisz się, czy druga osoba ma ochotę na to samo, co ty, zadając jej pytanie – oraz że uszanujesz jej decyzję, jeśli będzie odmowna” – odpowiada CPK.

Pytanie o seks zburzy romantyczny nastrój?

Kolejną obawą wielu osób jest fakt, że seks nie będzie już tak spontaniczny. Pytanie o zgodę może przecież zburzyć romantyczny nastrój.

„Ależ wyrażenie zgody może być zarówno spontaniczne, jak i romantyczne! Upewnienie się, czy druga strona godzi się na seks, da wam poczucie bezpieczeństwa, a krótkie pytanie „czy masz ochotę na…” pozwoli uzyskać jasną deklarację (chęci lub niechęci na seks) oraz lepsze poznanie potrzeb drugiej osoby. Jeśli druga osoba będzie miała ochotę na seks, to z pewnością wyrazi to w odpowiedzi na pytanie” – pisze CPK.

Bezpodstawne oskarżenia

Aktywistki wyjaśniają także, że nowa definicja gwałtu nie oznacza, że od teraz każdego będzie można bezpodstawnie oskarżać o gwałt.

„Uzyskanie zgody daje pewność, że obie strony mają ochotę na seks w danej formie. Zagrożenie bezpodstawnymi oskarżeniami jest mniej niż marginalne – to, że dorośli ludzie uprawiają ze sobą konsensualny seks (czyli seks za zgodą) jest absolutnie naturalne. Uzyskanie zgody buduje relację opartą na zaufaniu i pozwala uniknąć oskarżenia. Jeśli nie masz pewności, czy stosunek odbywa się za zgodą, to upewnij się lub przerwij, aby nie wyrządzić drugiej osobie krzywdy i nie narażać się na (być może uzasadnione) oskarżenie” – czytamy w poście na Instagramie „Centrum Praw Kobiet”.

Centrum Praw Kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet działa w Polsce od stycznia 1995 r. Jak podkreśla, pomoc kobietom, których prawa są łamane, zawsze była i jest po dziś dzień najważniejszą częścią jej działalności. W szczególności skupiają się na tych z nich, które doświadczają różnych form przemocy. Fundacja pracuje z nimi w oparciu o przekonanie, że kobiety są w stanie znaleźć w sobie siłę, aby same mogły uwolnić się z krzywdzących związków, w których są bite i maltretowane.

„Zaczynałyśmy od pomocy prawnej, z czasem nasza oferta poszerzała się o inne formy pomocy… Obecnie, poza doradztwem prawnym i w zależności od lokalizacji: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Żyrardów – obejmuje: pomoc psychologiczną, asystowanie kobietom w sądach i na policji, zapewnienie bezpiecznego schronienia, prowadzenie grup wsparcia i telefonu zaufania, a także pomoc socjalną i doradztwo zawodowe” – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.

Kobiety mogą zarówno z długofalowej pomocy, jak również poprzestać na jednorazowej konsultacji, która pomoże im uporządkować swoją sytuację życiową i rozpoznać możliwości wprowadzenia w niej zmian.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: