Przejdź do treści

„Czerwony alarm dla ludzkości”. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) to „akt oskarżenia przeciwko człowiekowi”

Kobieta
"Czerwony alarm dla ludzkości". Sylwia Majcher apeluje: pesymistyczne scenariusze oznaczają zagrożenie dla miliardów ludzi/ Pexels, fot. Ron Iach
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?
8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce
Billie Eilish: straciłam fanów, bo ludzie boją się dużych piersi
Billie Eilish straciła fanów po tym, jak zmieniła wizerunek. „Ludzie boją się dużych cycków”
Festiwal filmowy tylko dla zaszczepionych
Polski festiwal filmowy tylko dla zaszczepionych. „Pragniemy zapewnić naszym uczestnikom bezpieczną i komfortową atmosferę”
Kobieta siedzi na łóżku z laptopem
Uważaj na fałszywy SMS o nałożonej kwarantannie. Mazowiecki sanepid ostrzega: nie klikajcie w podany link!

„Świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych jednoznacznie wywołanych przez człowieka i dlatego należy podjąć działania natychmiast” – zaalarmował w przedstawionym raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ, przewidując pesymistyczne prognozy dla całego świata. „Jak wtedy będzie wyglądało życie człowieka na Ziemi? Upały susze, walka o wodę, migracje, huragany, powodzie – to tylko część scenariusza” – komentuje na swoim profilu na Instagramie Sylwia Majcher.

„Czerwony alarm dla ludzkości”

„Czerwony alarm” – tak sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres klasyfikuje opublikowany przez specjalistów ONZ raport klimatyczny, który alarmuje o zniszczeniu planety. Raport przedstawia naukową ocenę ostatnich siedmiu lat i „musi oznaczać koniec używania węgla i paliw kopalnych, zanim zniszczą planetę”, jak dodał Guterres w oświadczeniu.

Akt oskarżenia przeciwko człowiekowi za zmiany klimatyczne i piekło, jakie szykuje na Ziemi sobie i kolejnym pokoleniom – nazywa raport IPCC ekoaktywistka Sylwia Majcher na swoim profilu na Instagramie.

Od tej informacji powinny się dziś zaczynać wszystkie serwisy informacyjne. I choć nie są to dobre wiadomości, muszą wybrzmieć intensywnie i dotrzeć jak najszerzej.

Naukowcy od dłuższego czasu nie mają wątpliwości – emitowane przez człowieka gazy cieplarniane ocieplają klimat Ziemi. Już teraz wiadomo, że niektórych zmian nie da się zatrzymać, a jeśli wciąż będziemy ignorować sygnały alarmowe wysyłane przez planetę, będzie tylko gorzej” – dodaje.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacuje, że próg globalnego ocieplenia (+1,5°C) w porównaniu z erą przedprzemysłową zostanie osiągnięty w 2030 r., czyli 10 lat wcześniej niż przewidywano. W każdym regionie na świecie odnotowano obecnie bezprecedensowe zmiany klimatu Ziemi, a temperatura jest obecnie o 1,09°C wyższa niż w drugiej połowie XIX wieku. Ostatnie pięć lat to najgorętsze w historii od 1850 roku. 

„Autorzy raportu wskazują, że Ziemia gorętsza o 2,5°C była ponad 3 miliony lat temu. Bez konkretnych politycznych decyzji związanych przede wszystkim z odejściem – nie tylko Polski – od węgla – ten poziom przekroczymy przed końcem XXI wieku” – pisze ekoaktywistka.

Jak dodaje Majcher, naukowcy w dokumencie, który oparty jest na 14 tys. badań, podkreślają, by walczyć o każdy ułamek stopnia mniej. „I nie udawać, że nic się nie dzieje, nie szerzyć fałszywych teorii, nie wmawiać sobie i innym, że nie mamy wpływu na zmiany klimatu. One zależą od człowieka” – apeluje.

Krowa za bramą

Zmiany na świecie spowodowane globalnym ociepleniem

W raporcie przedstawiono zmiany, jakie dokonają się na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat. Naukowcy zaznaczają, że zmiany średniej temperatury oraz ekstremalne upały i mrozy już zaczęły się pojawiać i oczekuje się, że ich częstotliwość, czas trwania i wielkość będą wzrastać w miarę ocieplania klimatu. Jak przewidują naukowcy, fale upałów mogą zaostrzać choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, powodować nadmierną śmiertelność i niedobory prądu, co doprowadzi do utraty świadczenia usług zdrowotnych.

„Jak wtedy będzie wyglądało życie człowieka na Ziemi? Upały susze, walka o wodę, migracje, huragany, powodzie – to tylko część scenariusza” – pisze Majcher.

Co jeszcze? Ekoaktywistka wymienia:

 • Wzrostu poziomu mórz w najbliższych dekadach już nie zatrzymamy. Pesymistyczne scenariusze oznaczają zagrożenie dla miliardów ludzi mieszkających na terenach przybrzeżnych, w tym również w Polsce;
 • Intensywne i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak upały, huragany czy susze będą coraz częstsze.

Według raportu każdego roku katastrofy ekologiczne powodują 60 tys. zgonów, głównie w krajach o niskim dochodzie. Wobec kolejnych zmian prawdopodobnie nastąpi wzrost liczby osób przesiedlonych i dotkniętych urazami w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych. Klęski żywiołowe związane z pogodą zniszczą domy, infrastrukturę i inne niezbędne usługi.

Zmienne wzorce opadów i powodzie mogą wpływać na zaopatrzenie w słodką wodę, zwiększając ryzyko biegunki, infekcji dróg oddechowych i wpływając na przenoszenie chorób np. przez owady. Na całym świecie zwiększy się także częstość występowania niedożywienia, które obecnie powodują 3,1 mln zgonów rocznie.

Plakat a na nim narysowana kula ziemska i napis "One world" (jeden świat)

Co powinno się zmienić?

Raport stwierdza, że ​​jeśli nie nastąpią natychmiastowe, szybkie i na dużą skalę redukcje emisji gazów cieplarnianych, świat nie będzie w stanie ograniczyć globalnego ocieplenia. Co więc powinniśmy zrobić? Majcher wymienia:

 • nie należy budować nowych elektrowni węglowych po 2021 roku,
 • kraje OECD ( w tym Polska) muszą wycofać istniejące moce węglowe do 2030 roku. Cały świat powinien to zrobić do 2040 roku;
 • trzeba zaprzestać wszelkich nowych poszukiwań i produkcji paliw kopalnych, a także przesunąć dopłaty do paliw kopalnych na energię odnawialną;
 • do 2030 roku powinien nastąpić czterokrotny wzrost mocy energii słonecznej i wiatrowej, trzykrotny wzrost w inwestycje w energię odnawialną.

Raport IPCC a Polska

 • kopalnie węgla kamiennego mają być zamknięte do 2049 roku, czyli 20 lat później;
 • oświadczenie Ministra Klimatu: Polska, wraz z innymi państwami UE, podejmuje istotne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Czyli od lat nic nowego;
 • politycy rządzący jednocześnie krytykują propozycje Komisji Europejskiej zmniejszające emisję CO2 „Fit for 55”;
 • część polityków nadal twierdzi, że to nie człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie,
 • jestem pewna, że w najbliższych dniach dowiemy się od części polityków, że to tak naprawdę spisek przeciwko Polsce.

Sekretarz generalny ONZ ze swoim komunikatem zwrócił się również do światowych przywódców, którzy spotkają się na konferencji klimatycznej (COP26) w Glasgow w Szkocji, w listopadzie.

„Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. Ale, jak wyraźnie wskazuje raport, nie ma czasu ani miejsca na wymówki” – przekonywał Guterres. 

Sylwia Majcher – kim jest?

„Codziennie piszę, jak nie marnować” – mówi o sobie Sylwia Majcher, blogerka, eko-aktywistka i autorka książek: „Gotuję, nie marnuję”, „Wykorzystuję, nie marnuję” oraz „Mniej mięsa. Jak zostać fleksitarianinem, by pomóc sobie i planecie”. Blogerka tworzy też patenty i przepisy, dzięki którym zastanowisz się dwa razy, zanim coś wyrzucisz do kosza.

Konto Sylwii Majcher na Instagramie obserwuje niemal 23 tys. osób. Popularność przyniosła jej nie tylko duża wiedza, ale i umiejętność przekazywania jej innym w łatwy sposób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dioksyny – szkodliwość w środowisku, kosmetykach i żywności

Kobieta trzyma w rękach odzież

Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśnia Paulina Górska

Greta Thunberg

„Ubrania pożyczam od znajomych”. Greta Thunberg na okładce pierwszego wydania „Vogue Scandinavia” krytykuje przemysł odzieżowy

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe

Kobieta z psem na spacerze

Oblodzone chodniki posypane fusami z kawy zamiast solą. Ekologiczny pomysł na śliskie drogi

Marta Jermaczek-Sitak: Żyjemy w coraz większym stresie, chaosie, lęku i próbujemy sobie z nim poradzić, „porządkując” przyrodę

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak dużo odpadów wyrzucamy i jak małą mamy wiedzę na temat segregacji

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak małą mamy wiedzę na temat segregacji

Jak segregować odpady w małej kuchni? Podpowiada Kasia Wągrowska, aktywistka na rzecz zero waste

Jak segregować odpady w małej kuchni? Podpowiada Kasia Wągrowska, aktywistka na rzecz zero waste

Niedopałki papierosów wyrzucone na ziemię

Paulina Górska: 4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach

Płetwal błękitny wynurza się z wody. Jego ogon złożony jest ze śmieci

14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy

Krowa za bramą

Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace

Paulina Górska: Moje dziecko sprowadzone do śladu węglowego? Mam w sobie bunt wobec takiego podejścia

Paulina Górska: Moje dziecko sprowadzone do śladu węglowego? Mam w sobie bunt wobec takiego podejścia

Plakat a na nim narysowana kula ziemska i napis "One world" (jeden świat)

Polska została pozwana do ETPC przez młodych Portugalczyków. Powodem pogłębianie zmian klimatycznych

Wiesz, że codziennie szkodzisz środowisku? 5 zachowań, które musisz porzucić

Rośliny w lesie przykryte plastikową butelką

„My znikniemy. Przeżyją nas nasze plastikowe śmieci”. XI odsłona wymownego projektu „No Beauty In Plastic”

Jak zmiany klimatu faktycznie wpływają na zdrowie?

Jak zmiany klimatu faktycznie wpływają na zdrowie?

Fotograf mówi głośne „NIE” plastikowi w kampanii „No Beauty In Plastic”. Możesz się do niego przyłączyć, podpisując petycję

Jane Fonda aresztowana i zakuta w kajdanki przy Kapitolu w Waszyngtonie

„Rezygnacja z foliówek czy segregowanie śmieci są bardzo ważne, ale moim zdaniem nie uratują naszego świata” – mówi Ryszard Kulik doktor psychologii. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną?

plastik

Recyklomaty w Warszawie. Wymienisz plastikową butelkę lub metalową puszkę na wejściówki do kina

Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?

Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?

greta thunberg

„Jestem zaszczycona i bardzo wdzięczna”. 16-letnia Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

Wysoka gorączka w mieście

Wysoka gorączka w mieście

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

5 ćwiczeń, które zredukują stres

Ćwiczenia na odstresowanie. Zobacz 5 ćwiczeń od trenerki fitness

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?