3 min.
Regeneracja – zachowaj równowagę!

zdjęcie: iStokphoto.com
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
Odpowiedni stosunek treningów do regeneracji to przepis na bezpieczny wzrost formy. Ta złota proporcja wynosi 1:1, czyli na każdy dzień treningowy przypada jeden dzień odpoczynku. W ferworze walki często o tym zapominasz? To błąd, który może cię drogo kosztować!
Brak regeneracji to jeden z głównych błędów treningowych, który najczęściej prowadzi do przetrenowania. Skracanie lub pomijanie odpoczynku zawsze będzie skutkowało utratą kondycji, pogorszeniem stanu zdrowia i, niestety, kontuzjami. Obawiasz się przerwy w treningu, bo „nie będzie efektu”? To działa w drugą stronę! W sporcie istnieje takie pojęcie jak superkompensacja. Oznacza to, że dobrze rozplanowana regeneracja zwiększa nasze osiągi fizyczne. A dzień bez treningu wcale nie musi oznaczać lenistwa na kanapie. Możesz postawić na lekką aktywność, np. basen, stretching, rower czy slow jogging. Jak kontrolować swój organizm i nie dopuszczać do przetrenowania?
Poranny pomiar tętna
To, w jakim stanie jest twój organizm, możesz kontrolować samodzielnie, mierząc tętno spoczynkowe codziennie rano. Rób to tuż po przebudzeniu, bo już samo wstanie z łóżka powoduje przyspieszenie bicia serca o około 10 uderzeń na minutę. Pomiary będą najrzetelniejsze, gdy wykonasz je kilka dni z rzędu. Najważniejszy będzie ten najniższy wynik. Jeżeli w intensywniejszym okresie treningowym tętno spoczynkowe będzie wyższe o 5 lub więcej uderzeń od tego najniższego, może to oznaczać niewłaściwą regenerację lub osłabienie organizmu. Pamiętaj jednak, że zbyt drastyczna pobudka również podnosi tętno spoczynkowe.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Sen
Sen jest szczególnie ważny dla osób, które prowadzą intensywne życie zawodowe połączone z treningami, które zwykle odbywają się wczesnym porankiem lub późnym wieczorem. Gdy przez kilka nocy z rzędu jakość snu jest niska, pojawia się spadek motywacji, ogólne zmęczenie (mogące przerodzić się w chroniczne), a wysiłek fizyczny staje się znacznie większym wyzwaniem. Dobry sen mierzy się w jakości, a nie ilości przespanych godzin. Ważne, aby zapadać w fazę REM, bo to ona sprawia, że wstajemy wypoczęci.
Żywienie
Odpowiednio dobrana dieta jest podstawą i wpływa nie tylko na nasze osiągnięcia sportowe, ale również zawodowe. Ciągły brak energii może być spowodowany kiepskim odżywianiem lub przyjmowaniem niedostatecznej ilości kilokalorii. Nawet jeśli jesteś wytrenowany, ale nie będziesz przestrzegać zasad zdrowego odżywiania przez kilka dni, twoja wydolność się obniży, a zmęczenie będzie pojawiać się znacznie szybciej. Złe nawyki żywieniowe spowalniają także regenerację, bo to, co jesz, jest paliwem dla mięśni.
Nawodnienie organizmu
Niedostateczne nawodnienie natychmiast wpływa na wyniki sportowe i regeneracje. Na co dzień odwodnienie objawia się bólem głowy i wystarczy szklanka wody, żeby wszystko wróciło do normy. Uczucie suchości w gardle czy pragnienia to oznaka, że już jesteś odwodniony i najlepiej unikać takiej sytuacji. A co z odwodnieniem po treningu? Aby sprawdzić, czy musisz uzupełnić płyny, wystarczy, że zważysz się przed wysiłkiem i po nim. Jeżeli zauważysz ubytek wagi, oznacza to, że straciłeś tyle wody, ile dekagramów mniej wskazuje licznik (nie, to nie ubytek tkanki tłuszczowej). Już dwuprocentowa utrata wagi negatywnie wpływa na zdolności wysiłkowe. Wydolność fizyczna spada wtedy o 10–20 proc.. Przy ubytku wagi o 4 proc. pojawiają się nudności, wymioty i zawroty głowy.
Zwróć uwagę na te wszystkie aspekty. Dzięki nim będziesz w stanie trenować skuteczniej.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022