2 min.
Recykling na wynos

Recykling tego opakowania to zarazem sposób na wysianie dołączonych do niego ziaren ziół, Behance.net
Fajne pomysły na recykling odpadków nie rosną na drzewach – ale internet na szczęście jest ich pełen. Gdyby wszystkie opakowania na wynos powstawały według projektu Michala Marko!
Pomysł jest bardzo prosty i przywodzi trochę na myśl peleryny, które po zużyciu czeka recykling i przemiana w nośnik dla nasion, wspominane tu już po wielokroć. Otóż słowacki student wzornictwa Michal Marko wymyślił, by jedzenie również przenosić w opakowaniach wyposażonych w podobną bombę biologiczną. Pojemniki jego autorstwa są oczywiście biodegradowalne, ale nie przemakają w kontakcie nawet z mokrym jedzeniem.
Życzylibyśmy sobie, żeby recykling opakowań był standardem przy zamówieniach na wynos!, źródło: Behance.net
Pokrywkę takiego opakowania zdobi naklejka, która służy nie tylko wyjaśnieniu autorskiego pomysłu. To do niej jest przyklejony roślinny wkład. Gdy zużyjemy już opakowanie, z łatwością odklejamy nalepkę i dostajemy ziarna w swoje ręce.
Odklejanie nalepki razem z nasionkami, źródło: Behance.net
Uzupełniamy spodnią część pojemnika ziemią i wysiewamy w niej nasionka. Taka prowizoryczna doniczka sprawdzi się jako przejściowe miejsce dla kiełkującej rośliny.
Usypujemy domek dla rośliny, która wykiełkuje w naszym opakowaniu na wynos, źródło: Behance.net
Kiedy już urośnie, z całym pojemnikiem przesadzamy ją do większego ogrodu albo doniczki i cieszymy się świeżymi ziołami, które wyrastają z sadzonki.
Opakowanie ulega rozkładowi, roślina zapuszcza korzenie, koło się zamyka, źródło: Behance.net
Proste, prawda? Liczymy na to, że będący wciąż w szkole Michal Marko, student wzornictwa produktu na Uniwersytecie Tomasa Baty w słowackiej Żylinie jeszcze nie raz podzieli się z nami swoimi patentami na recykling, a docelowo zacznie je wdrażać na masową skalę!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023