Przejdź do treści

Tiktokerka poszła na spacer pod PKiN, wróciła z pudłem butelek. „Polska to istna planeta małpek”

Tiktokerka pozbierała butelki pod PKiN
Tiktokerka pozbierała butelki pod PKiN. Ich liczba wprawia w osłupienie / Zdjęcie: TikTok @juszesek
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ponad 70 szklanych butelek, głównie po alkoholu – to bilans zaledwie godzinnego spaceru Justyny Żak w samym centrum Warszawy. Znana tiktokerka zebrała pod Pałacem Kultury i Nauki całe pudło pozostawionych szklanych opakowań po napojach z procentami. „Polska to istna planeta małpek” – podsumowała.

Tiktokerka pozbierała butelki pod PKiN

Justyna Żak, znana w mediach społecznościowych jako Juszes, wybrała się na spacer po Warszawie, który przerodził się w proekologiczną akcję. Towarzyszył jej partner, podcaster Paweł, z którym prowadzi na YouTube kanał „Pananas”.

Tiktokerka postanowiła sprawdzić, ile pozostawionych butelek uda jej się zebrać podczas godzinnego spaceru. Wideo z tego wydarzenia opublikowała na swoich profilach społecznościowych.

Na nagraniu widać, jak w zielonym pudle w lawinowym tempie przybywa szkła. Licznik zatrzymał się na 72 – dokładnie tyle pustych butelek zebrała Juszes w samym centrum Polski, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

W 2019 r. sprzedano w Polsce ok. 1,2 mld sztuk "małpek" / na zdjęciu puste butelki "małpki" pozostawione na stole HelloZdrowie

„Planeta małpek”

Tak duża liczba szklanych butelek zwraca uwagę na ważny problem – jednorazowe szkło zaśmieca przestrzeń publiczną. W „zbiorach” Juszes dominowały szklane butelki po whisky, wódce, drinkach, a nawet perfumach. Większość szkła stanowiły jednak „małpki”, czyli małe butelki po alkoholu, które mieszczą się w kieszeni. To opakowania jednorazowe, które podlegają recyklingowi, ale nie są objęte kaucją, więc nie można ich zwrócić w sklepach.

„Największy problem stanowią małpki, które najłatwiej przechylić w jakimś kącie. Polska to istna planeta małpek” – podsumowuje Justyna Żak. „Spodziewaliście się, że będzie tego aż tyle?” – pyta swoich obserwujących.

Wyłączenie szklanych opakowań jednorazowych z systemu kaucyjnego, który od 2025 r. zacznie obowiązywać w naszym kraju, nie daje nadziei na poprawę tej sytuacji. Tymczasem to właśnie małpki w głównej mierze zaśmiecają polskie ulice i trawniki. Ma to związek z rosnącą konsumpcją alkoholu o pojemności 100-200 ml. W 2019 r. sprzedano w Polsce ok. 1,2 mld sztuk małpek.

„Doszło do zwiększenia dostępności i zmiany stylu picia alkoholu. Papierosy i alkohol wywołują cichą epidemię w Polsce” – mówił prof. Wojciech Hanke, komentując wyniki badania Synergion.

Jak podkreślił, na wzrost spożycia alkoholu miało przede wszystkim wpływ obniżenie o 30 proc. akcyzy na napoje spirytusowe sprzed lat i kampania promująca tzw. „małpki”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Justyna Żak (@juszes)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: