Przejdź do treści

HELLO PONIEDZIAŁEK: Ta plaża uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem

Plaża w Świnoujściu
Plaża w Świnoujściu najpiękniejszą i najczystszą nad Bałtykiem / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nazywana jest „Majorką Północy” z powodu wysokiej temperatury wody. Uchodzi nie tylko za najpiękniejszą plażę nad Bałtykiem, ale również… najczystszą. Królowa polskiego wybrzeża regularnie otrzymuje prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi za spełnianie najwyższych standardów czystości, bezpieczeństwa oraz dbałości o środowisko naturalne. Zajmuje też pierwsze miejsce w rankingu Najlepsza Instaplaża. O której polskiej plaży mowa?

 

Hello w poniedziałek! W najbardziej nielubiany dzień tygodnia chcemy zrobić dla Was (i dla siebie!) coś miłego. Postanowiłyśmy, że zawsze w poniedziałki będziemy publikować przynajmniej jedną pozytywną informację, żeby dobrze się nastroić na nowy tydzień. Tak powstał cykl: HELLO PONIEDZIAŁEK, w którym znajdziecie same dobre newsy.

To najczystsza plaża nad Bałtykiem

Są w Polsce takie miejsca, którymi chwalić się możemy, a nawet powinniśmy. W czołówce bezapelacyjnie jest ta nadbałtycka plaża. Jest najczystsza, najszersza i najlepsza do plażowania i aktywnego wypoczynku. Uwielbiana przez turystów, bo nie muszą się martwić o ścisk czy tłok w szczycie sezonu wakacyjnego. Doceniana przez fotografów, bo kryje w sobie zakamarki idealne do zdjęć. To jednak nie wszystkie jej zalety.

W rankingu na najpiękniejszą plażę w Polsce nie ma sobie równych. Wygrała już jedenasty raz z rzędu. Mowa o plaży w Świnoujściu.

„Długa na kilkanaście kilometrów i szeroka na 200 metrów – plaża w Świnoujściu uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem” – pisze Travelist.pl.

Do listy zalet tej nadbałtyckiej plaży należy też dodać, że ze względu na swoje położenie i brak prądów morskich może pochwalić się naprawdę ciepłą wodą – jej temperatura w okresie wakacyjnym sięga nawet 26 stopni Celsjusza. Z tego powodu nazywana jest „Majorką Północy”.

Kobieta zdejmuje włosy ze szczotki\ Adobe Stock

„Majorka Północy” bezkonkurencyjna

W głosowaniu na najlepsze miejsca do plażowania nad polskim morzem wzięło udział tysiące internautów. Wyróżniono kąpieliska w Gdańsku, Kołobrzegu, Mielnie i Sopocie, ale pierwsze miejsce należało do Świnoujścia.

„Świnoujście jest złote niczym piasek na tutejszych plażach. Nic dziwnego, w końcu przez 11 edycji rankingu ani razu nie oddało pierwszego miejsca” – informują eksperci Travelist.pl.

W najnowszym rankingu Travelist.pl plaża na wyspie Uznam zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Plaża Roku oraz Najlepsza Instaplaża, a także drugie miejsce w kategorii Najlepsza Plaża dla Aktywnych.

Na wielu polskich plażach zamiast darów morza, znacznie częściej znaleźć można plastik, smutny znak obecności człowieka. Jednak nie w Świnoujściu. Tu spacerując brzegiem można spotkać muszle małży bałtyckich, takich jak: sercówka bałtycka, rogowiec bałtycki, małgiew piaskołaz i omułek jadalny. Jak czytamy na stronie swinoujscie.pl, miejscami można znaleźć także muszle ślimaka wodożytki pospolitej, a po sztormie złoto Bałtyku, czyli bursztyn.

Plaża w Świnoujściu regularnie otrzymuje prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi, przyznawany przez międzynarodową organizację Foundation for Environmental Education (FEE). Otrzymują go jedynie plaże spełniające najwyższe standardy czystości, bezpieczeństwa oraz dbałości o środowisko naturalne. Ta najwyższa pozycja w rankingu to zasługa działań miasta, które skupiają się na inwestowaniu w infrastrukturę taką jak toalety czy kosze na śmieci, a także regularnych kontrolach plaży pod względem jakości wody i czystości, jak również wdrażaniu programów edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska. 

„Ze względu na brak prądów morskich i sinic w tym rejonie świnoujska plaża jest idealna do korzystania z wodnych atrakcji” – czytamy.

A o bezpieczeństwo plażowiczów dbają przeszkoleni ratownicy.  Na plaży skorzystać można z licznych wypożyczalni sprzętu: leżaków, koszy, łódek i kajaków. Szeroka i piaszczysta plaża, bliskość do portu, piękne promenady oraz ścieżki rowerowe… Argumentów za aktywnym spędzeniem czasu w Świnoujściu nie brakuje.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: travelist.pl, swinoujscie.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: