Nie wyrzucaj włosów ze szczotki do kosza! Powstaną z nich ekologiczne maty, które oczyszczą Bałtyk
Zgodnie z zasadami sortowania śmieci, włosy zdjęte ze szczotki lub ścięte u fryzjera, a także sierść zwierzaków powinny wylądować w brązowym pojemniku, czyli w odpadach zmieszanych. Jednak mogą one dostać drugie życie i przyczynić się do powstania czegoś dobrego. „Nie wyrzucaj włosów do kosza, wrzuć je do pudełeczka lub koperty”- podpowiada Martyna Godzic, autorka profilu @super.wlosy na Instagramie.
Zbierz włosy ze szczotki i pomóż
„Dlaczego nie powinnaś wyrzucać włosów do kosza? Ponieważ możesz pomóc oczyścić Bałtyk z zanieczyszczeń”– tymi słowami rozpoczęła swój wpis autorka profilu na Instagramie @super.wlosy, Martyna Godzic.
Chciałoby się spytać, co mają nasze włosy, które zostawiamy na szczotce, do czystości Bałtyku? Okazuje się, że bardzo wiele.
W dalszej części wpisu autorka profilu wyjaśnia, że z tych właśnie włosów, ale także z sierści zwierząt, Fundacja Malachite Minds szyje maty, które oczyszczają wody z toksyn. Są bardzo pożyteczne, bo jedna mata wchłania aż od 5-9 litrów oleju.
Martyna Godzic wyjaśnia, że wspomniana fundacja przyjmuje każdego rodzaju włosy, mogą być one nawet farbowane i rozjaśnione. Jedynym warunkiem jest to, żeby miały długość powyżej 13 cm. W przypadku sierści z psów, kotów i królików – minimum 2,5 cm. Ważniejsze od sierści są jednak są nasze włosy, bo od nich się zaczyna.
„Podstawą maty są NASZE WŁOSY, bez nich nie ruszy produkcja kolejnej! Sierść ze zwierzaków jest bardzo łatwo uzbierać, ale ona przepuszczana jest przez maszynę dopiero w drugim etapie szycia i tworzy wypełnienie oraz zagęszczenie maty” – tłumaczy autorka wpisu.
Dodaje także, że możemy podarować nie tylko włosy zdjęte ze szczotki, ale także włosy ścięte u fryzjera.
Jakie nie nadają się do oddania?
„Nie mogą to być włosy z odpływu, przed wysyłką sprawdź czy między włosami nie ma żadnych śmieci! To bardzo ważne, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą uszkodzić specjalistyczną maszynę do filcowania” – podkreśla.
Kiedy już podjęliśmy decyzję, żeby nasze włosy miały drugie życie, musimy wykonać jeszcze kilka prostych kroków.
„Nie wyrzucaj włosów do kosza, wrzuć je do pudełeczka lub koperty, zbieraj, wypełnij formularz darowizny (znajdziesz go na stronie hairchange.pl) i wyślij do fundacji!” – pisze Martyna Godzic.
Jeśli chcemy podarować zarówno włosy jak i sierść zwierzaka, pamiętajmy, żeby je rozdzielić.
„Sierść wrzuć luzem do pudełka, a swoje włosy zapakuj do osobnej koperty lub woreczka” – podpowiada.
Fundacja Malachite Minds: czym się zajmuje?
Fundacja Malachite Minds zachęca ludzi do działań chroniących środowisko w zamian za bezpłatne wsparcie ich zdrowia psychicznego. Misją fundacji jest zwiększanie świadomości społecznej o zdrowiu i ekologii. To pierwsza organizacja w Polsce, która zajmuje się recyklingiem włosów i sierści, szyjąc maty.
Jak piszą przedstawiciele fundacji na oficjalnym profilu na Instagramie, ekologiczne maty, które mają zastosowanie w oczyszczaniu wody z toksyn, mogą być wykorzystywane również jako podłoże pod pola uprawne czy filtry do studzienek kanalizacyjnych.
Rozwiń„Dołączcie do inicjatywy!” – zachęcają członkowie fundacji.
Zobacz także
Recykling zużytych ekspresówek. Nie wyrzucaj, wykorzystaj
„Zgromadziłem w ciągu roku ponad 4 tys. plastikowych odpadów i poznałem prawdę o recyklingu”
„Kiedy jakaś marka mówi, że jest ekologiczna, to najczęściej jest to frazes. Nic nie jest ekologiczne, poza samą naturą”. O tym, jak kapitalizm robi z nas eko-idiotów, mówi Janusz Mizerny
Polecamy
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Resort rolnictwa szykuje zmiany. „Przepis obejmuje wszystkie placówki”
Gdzie wyrzucać blistry i opakowania po lekach? Nie popełniaj tego błędu
Na rynku w Łęcznej usmażył jajecznicę. Miał do dyspozycji tylko patelnię, jajka i rozgrzane płyty chodnikowe
się ten artykuł?