3 min.
Nordic walking – to nie jest sport (tylko) dla starych ludzi

Fot. Szymon Słoma/ Szkolenie na instruktora Nordic Wacking/ beeactive.pl
Najnowsze
03.03.2021
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
03.03.2021
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
03.03.2021
Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
Nordic walking większości osób kojarzy się z aktywnością, którą podejmują wyłącznie osoby starsze. Pora rozprawić się z tym stereotypem. Ten sport to świetne uzupełnienie treningu – niezależnie od wieku.
Nordic walking zainteresował nas ze względu na wycieczki górskie, które kochamy. Szukaliśmy ciekawego urozmaicenia marszu w plenerze. Okazało się, że nordic walking był strzałem w dziesiątkę. Potem postanowiliśmy zrobić kurs na instruktora rekreacji ruchowej o specjalności nordic walking. Teraz – jako osoby obeznane w temacie – mamy zamiar edukować dalej. No to zaczynamy.
Nordic Walking – dlaczego warto złapać za kijki?
Bo to idealna aktywność absolutnie dla każdego, niezależnie od wieku. To już wiecie, ale czy wiedzieliście, że nordic walking zwiększa spalanie kalorii nawet do 46%? Teraz pewnie wzbudziliśmy ciekawość, prawda? Kolejne plusy: poprawia stabilność postawy podczas marszu (tracimy ją wraz z upływającym czasem), aktywuje do 90% mięśni, łagodzi lub usuwa sztywność wokół barków i szyi (to ważna informacja zwłaszcza dla tych z was, którzy wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej). Regularne marsze zwiększają także ruchomość w stawach (dodatkowa informacja dla pań – doskonale wpływają na pracę mięśni pośladkowych). A tak poza tym szybszy marsz z kijkami może naprawdę przynieść pozytywne zmęczenie, rozluźnienie, zwiększa koncentrację i zapewnia lepszy sen. Jesteś po urazach, masz na swoim koncie jakieś kontuzje? Nordic walkic stanowi często doskonałą formę rehabilitacji. Przeciwskazania? Prawie nie ma! Zaliczają się do nich: ostre urazy ortopedyczne, ostre stany chorób przewlekłych, wysoka gorączka i choroby układu krążenia (po konsultacji z lekarzem).
Fot. Szymon Słoma/ beeactive.pl
Nordic walking – tu liczy się technika
Wiele osób błędnie kojarzy nordic walking z siłowym odpychaniem się od podłoża. W parku często mijamy wiele takich osób. Jak chodzić? To proste. Zacznijmy od postawy. Stopy powinny być ustawione na szerokość bioder, brzuch napięty, plecy naturalnie wyprostowane, a łopatki ściągnięte. Sama technika opiera się na naturalnym chodzie. Stopa nogi wykrocznej – to ta, która stawia krok – dotyka piętą podłoża, ciężar zostaje przetoczony przez zewnętrzną część stopy (pracujemy na całym śródstopiu) do palców. Chód ma być naprzemienny – jeśli krok robi prawa noga, to w tym momencie lewa ręka jest z tyłu przy biodrze. Istnieje zresztą kilka technik nordic walking, ale laicy z powodzeniem mogą wykorzystywać tę podstawową.
Nordic walking – jak dobrać kijki?
Polecamy kijki jednoczęściowe. Dobierz je do swojego wzrostu. Najprościej zrobić to, trzymając je przed sobą. Ręce w stawie łokciowym powinny wówczas zginać się mniej więcej pod kątem 90 stopni. Jeśli chcesz być bardziej precyzyjny/a, możesz obliczyć ich wysokość za pomocą wzoru. 0,68 x wzrost [cm].
Nordic Walking – idealne w góry
Dziś nie wyobrażamy sobie już górskich wycieczek bez kijków! Wam też je polecamy. Niedzielny spacer? Weź kijki i zabierz ze sobą rodziców. To świetna okazja, żeby aktywnie spędzić razem trochę czasu. Nie mówimy, że nordic walking każdemu ma zastąpić ulubione aktywności, ale na pewno będzie ich świetnym uzupełnieniem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

27.02.2021