2 min.
Jak ćwiczyć podczas upałów? Co radzą trenerzy?

Istock.com
Czy podczas upałów można ćwiczyć? A jeśli tak, jak się do treningu przygotować? To pytania, które przy obecnej temperaturze pojawiają się często. Jak zatem ćwiczyć? Już opowiadamy.
Nic w tym niezwykłego, że latem bywa gorąco. Taki mamy klimat i cieszmy się z tego, że chociaż przez kilka miesięcy możemy ładować baterie słońcem i łapać pozytywną energię. Czy jednak, kiedy zaczyna się robić upalnie, mamy leżeć z lodami i popijać zimne piwo? Niekoniecznie. Wiem, że uśmiechacie się pod nosem, ale jeśli należycie do grupy aktywnych, wykorzystajcie ten czas także na inne przyjemności. I tu akurat mowa o treningu.
No dobra, macie dobre chęci i spory zapas motywacji, ale żar leje się z nieba? Spokojnie – opracujmy plan działania.
Pierwsza sprawa to wybór odpowiedniej pory dnia. Nikt wam nie każe iść biegać w największy skwar. Jeśli źle znosicie upały, idźcie na trening po godzinie 18:00 albo wstańcie nieco wcześniej. Poranny trening niesie ze sobą dużo plusów. Ale za to organizm szybciej się wtedy odwadnia. Dzieje się tak, ponieważ nasz układ hormonalny właśnie o tej porze ułatwia eliminację wody z organizmu. Dlatego bardzo ważne jest to, by odpowiednio się nawadniać i to o każdej porze. Pijcie małymi łykami co kilka, kilkanaście minut. Woda? Jasne, ale oprócz tego postawcie na napoje izotoniczne. Wypijajcie około 200 ml napoju na 25 minut przed treningiem oraz po godzinie od jego zakończenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Ponieważ wysiłek w trakcie upałów jest jednak dodatkowym obciążeniem dla krwiobiegu (krew jest wówczas kierowana nie tylko do mięśni, ale także do skóry), warto postawić na chłodzenie. Jakie? Zimną kąpiel. Która zresztą będzie dodatkowo przyśpieszać regenerację potreningową.
Jeśli lato, to także obowiązkowo – nakrycie głowy oraz kremy z wysokim filtrem! A teraz marsz na trening!
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023