Tabata – trening interwałowy. Wystarczą 4 minuty ćwiczeń!
Czy wiesz, że 4 minuty dziennie mogą sprawić cuda z twoim ciałem? Tabata to sposób na to, aby w szybkim czasie zgubić nadmiarowe kilogramy – oczywiście dla tych, którzy nie boją się intensywnego wysiłku! Trening poprawi wydolność, kondycję, wytrzymałość, przyspieszy metabolizm i wzmocni twoje ciało. Poznaj tabatę!
Tabata to nazwa treningu, jaka wywodzi się od nazwiska pochodzącego z Japonii dr Izumi Tabaty, współpracującego z olimpijczykami. Pracujący w National Institute of Fitness and Sports w Tokio Japończyk opracował w latach 90. XX wieku metodę 4-minutowego treningu interwałowego, który stosowany regularnie daje naprawdę spektakularne efekty. Wszystko dzięki odpowiedniemu doborowi ćwiczeń – interwały w postaci tabaty są przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i amatorów.
Tabata – co to jest?
Tabata to inaczej trening interwałowy – bardzo intensywny, który opiera się na ścisłych zasadach i polega na wykonywaniu 8 ćwiczeń, jedno po drugim. Jeśli więc uważasz, że 4 minuty to bułka z masłem – mylisz się! Tyle czasu wystarczy, by dać ci w kość. Sprzęt nie jest niezbędny, a wszystkie ćwiczenia możesz wykonać w domu. Musisz jedynie wybrać takie, które angażują do pracy jak największą ilość mięśni i stawów, czyli ćwiczenia wielostawowe.
Gdy to już masz za sobą, wykonujesz je przez 20 sekund jak najszybciej tyle powtórzeń, ile tylko ci się uda. Jeden warunek – przez te kilkadziesiąt sekund masz dać z siebie wszystko. Potem odpoczywasz 10 sekund. Wszystkie ćwiczenia tabaty powtarzasz ośmiokrotnie.
TABATA – SCHEMAT ĆWICZEŃ
- Rozgrzewka – 10 minut
- Trening – 4 minuty
- Powtórzenia danego ćwiczenia – 20 sekund
- Odpoczynek po każdym ćwiczeniu – 10 sekund
- Sesja ćwiczeń – powtórka 8 razy
Tabata dla początkujących
Tabata była pierwotnie przeznaczona dla zawodowców, a dokładnie dla reprezentacji Japonii w łyżwiarstwie szybkim. Kiedy zyskała popularność wśród sportowców innych dyscyplin, szybko doceniły ją także osoby aktywne fizycznie. Dlatego zanim rozpoczniesz trening interwałowy, warto uwzględnić kilka zasad:
- Trener personalny – przed treningiem skonsultuj jego zakres z trenerem, który oceni twoją formę i zaproponuje ćwiczenia dopasowane do twoich możliwości i potrzeb.
- Rozgrzewka – nie ma wątpliwości, że na te interwały warto postawić, ale na początku musisz pamiętać o dobrej rozgrzewce; każdy, kto trenował według zaleceń tabaty, zdaje sobie sprawę, że to trening szalenie intensywny i ciężki, a 4 minuty często dłużą się w nieskończoność. 10 minut przed ćwiczeniami dobrze rozgrzej ciało – wskazany jest trucht w miejscu, skakanie na skakance czy walka z cieniem. Możesz również wydłużyć czas odpoczynku do 1 minuty.
- Systematyczność, ale z głową – krótkie i intensywne treningi zwiększają tempo spalania kalorii, co utrzymuje się do 48 godzin po zakończeniu treningu. Dlatego nie przekraczaj 3 treningów w tygodniu.
Tabata – ćwiczenia
Trening interwałowy obejmuje szeroki zakres form ruchu. Możesz np. wysmuklić uda, ujędrnić pośladki czy wzmocnić ramiona. Oto kilka opcji:
- padnij powstań z podskokiem (burpees),
- przysiady: zwykłe z wymachem rąk, przysiady z wyskokiem i klaśnięciem, przysiady ze sztangą trzymaną z przodu, przysiady z hantlami,
- kettlebell swing,
- przysiad z położeniem dłoni na ziemi i wyskok do pozycji podporu przodem, a następnie powrót do przysiadu,
- unoszenie nóg do klatki w zwisie na drążku,
- podciąganie.
Tabata – efekty
Tabata oferuje wiele korzyści – to możemy Wam zagwarantować!
- rozwija jednocześnie wydolność tlenową i beztlenową,
- ćwiczenia przyspieszają również metabolizm a wykonywane dwa lub trzy razy w tygodniu pozwalają utrzymać go na wysokim poziomie przez cały okres trwania treningu,
- wzmacnia organizm i uodparnia na zakwasy,
- spalanie tkanki tłuszczowej będzie mieć miejsce nie tylko podczas treningu, ale i po.
Pamiętaj, że z uwagi na swoją intensywność, tabata nie jest wskazana jako trening na powrót do formy.
Tabata – przeciwskazania
Jeśli dopiero czytasz o tym, czym jest tabata i rozważasz tę formę treningu, aby np. pokonać oponkę na brzuchu, zacznij od spotkania z trenerem, który określi twoją wyjściową sprawność fizyczną. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo i oczekiwany efekt. Tak intensywny i szybki trening interwałowy nie jest bowiem wskazany dla osób otyłych oraz z problemami krążeniowymi czy układu ruchu. Dotyczy to także schorzeń zwyrodnieniowych i zmian w układzie kostno-stawowym. Dynamika ćwiczeń może bowiem spowodować urazy i pogłębić zmiany.
Tabata nie jest również wskazana osobom niedożywionym, z niedoborem masy mięśniowej, co może decydować o spadku wydajności takiego treningu i możliwych kontuzjach.
Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Wybitni specjaliści o zaburzeniach metabolicznych i psychosomatycznych. Konferencja pod matronatem HelloZdrowie już w tę niedzielę
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
się ten artykuł?