3 min.
Biedronka azjatycka – jak wygląda? Czy gryzie? Jak ją zwalczać?

Biedronka azjatycka w Polsce. Objawy ugryzienia i sposób zwalczania/ Pexels
Najnowsze
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
06.03.2021
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
06.03.2021
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
06.03.2021
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
06.03.2021
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?
Inwazja biedronki azjatyckiej, zwanej też ninja, właśnie trwa. Biedronka, wydawałoby się, jest sympatycznym owadem, jednak potrafi być bardzo groźna. Jej ugryzienie jest bolesne, zaczerwienione i może doprowadzić nawet do trudności z oddychaniem. Szczególnie ostrożni powinni być alergicy. Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej? Jej larwy mogą występować w naszych mieszkaniach w trudno dostępnych miejscach.
Spis treści
Biedronka azjatycka – co to?
Biedronka azjatycka to inwazyjny gatunek chrząszcza, choć wyglądem przypomina naszą pospolitą biedronkę. Nazywana jest też biedronką ninja, arlekinem lub harlekinem. Jak wygląda biedronka azjatycka? Najczęściej jest żółta lub pomarańczowa w czarne kropki. Pochodzi z Azji, a do Europy została sprowadzona w XIX wieku, aby zwalczyć mszyce na terenach rolnych. W Polsce ten gatunek pojawił się dopiero w 2006 roku w Poznaniu i od tego czasu można spotkać go już w całej Polsce.
Czy biedronki azjatyckie gryzą?
Azjatyckie biedronki to gatunek inwazyjny, który może gryźć ludzi i zwierzęta. Ugryzienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Ale po ugryzieniu tego owada występuje bolesna, zaczerwieniona rana. Biedronki te wydzielają także płyny obronne, które mogą być szkodliwe dla oczu, doprowadzając do zapalenia spojówek. Alergicy powinni być szczególnie ostrożni, gdyż po kontakcie z tym owadem może dojść do reakcji alergicznych skóry czy dróg oddechowych.
Biedronka azjatycka a polska – jak je odróżnić?
Choć oba gatunki biedronki są bardzo do siebie podobne, istnieje jednak kilka różnic. Po czym można je odróżnić?
- Kolor. Biedronka polska jest czerwona. Natomiast biedronka azjatycka może być koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego a nawet czarnego.
- Liczba kropek. Polska biedronka wyróżnia się tym, że może mieć jedynie dwie kropki (po jednej na każdym skrzydle) lub siedem (po trzy na każdym skrzydle i jedna wspólna). Biedronka ninja może nie posiadać ani jednej kropki lub mieć ich nawet kilkanaście.
- Kształt. Nasza narodowa biedronka ma owalny i wypukły kształt. Nowy gatunek biedronki, który dotarł do Polski charakteryzuje się tym, że jest bardziej owalny i wypukły. Ponadto za głową ma czarny znak w kształcie litery „M”.
Biedronka ninja – jak się jej pozbyć?
Biedronki azjatyckie staja się plagą w czasie jesienno-zimowym. Szukają schronienia w naszych domach, ukrywając się we framugach okien czy futrynach. Są bardzo ekspansywne, w jednym miejscu może być ich nawet kilkaset. By się ich pozbyć najlepiej odkurzyć wszystkie miejsca, w których się pojawiły i założyć moskitiery na okna.
Opracowano na podstawie: Gazeta Pomorska.
Udostępnij
Zobacz także
Najnowsze w naszym serwisie

03.03.2021
Rusza EkoOkres, czyli akcja edukacyjna rzecz promocji wielorazowych produktów menstruacyjnych. Hello Zdrowie patronem medialnym

27.02.2021
Fitspiracje, które nie inspirują. Czy na pewno warto przeglądać zdjęcia szczupłych sylwetek na Instagramie?

26.01.2021
Hello My Hero. Jesika Misztal – bije w niej męskie serce, a ciało pokryte jest bliznami

05.12.2020
Olivia Colman: Ci, którzy nie lubią mnie z powodu rozmiaru mojego tyłka, mogą się odp…lić. Jestem całkiem miłą osobą!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

06.03.2021
Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021