Przejdź do treści

Meszki – jak z nimi walczyć? Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne?

Meszki - jak z nimi walczyć? Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne?
Meszki - jak z nimi walczyć? Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Meszki to niewielkie, ciemno ubarwione owady osiągające zwykle wielkość od 3-6 mm. Wyglądem przypominają muchy, jednak ich ciało jest krótsze i bardziej krępe. W Polsce żyje około 50 różnych gatunków meszek.

Środowiskiem życia tych owadów jest woda, to w niej samice składają jaja. Larwy meszek żywią się szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi, oczyszczając wodę. Meszki można zatem spotkać w okolicy rzek, jezior, a nawet w przydrożnych rowach. Bywa, że samice składają jaja także w niedrożnych, przydomowych rynnach. Ich ugryzienia są nieprzyjemne, mogą być nawet niebezpieczne. Swoje sposoby na meszki zdradza nam Kinga Petrus, która prowadzi bloga perfekcyjnawdomu.pl.

Meszki a muszki owocówki

Meszki często mylone są z muszkami owocówkami. Muszki owocówki to mniejsze owady, które żywią się drożdżami rozwijającymi się w gnijących owocach. To właśnie dlatego muszki owocówki spotkasz przede wszystkim w kuchni, w której na blatach kuchennych przechowywane są owoce.

Meszki, a dokładnie samice meszek, podobnie jak komary żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Samice, które przygotowują się do złożenia jaj, wysysają krew, by wzmocnić swój organizm. Krew to dla nich bardzo dobre źródło białka.

– Plaga meszek pojawia się od kwietnia do września i to właśnie ciepłe dni sprzyjają ich aktywności. Meszki w przeciwieństwie do komarów atakują głównie w dzień – wyjaśnia Kinga Petrus.

Zioło w misce

Ugryzienie meszki

Ugryzienie meszki zazwyczaj jest bardziej nieprzyjemne niż ukąszenie komara. Po ukąszeniu meszki często powstaje odczyn zapalny, zaczerwienienie i silny obrzęk. Wielokrotne ugryzienie może nawet wywołać gorączkę. Na szczęście zazwyczaj nieprzyjemne objawy ograniczają się do niewielkiego, czerwonego śladu, choć nie u wszystkich.

– Niestety moja córka bardzo źle reaguje na ugryzienie meszek. Gdy miała roczek, spuchła jej stopa i pojawił się pęcherz z płynem – musieliśmy udać się do lekarza. Dzisiaj już wiem jak bardzo niebezpieczne może być ugryzienie tego małego owada – opowiada Kinga Petrus.

Nie można jednak zapominać, że dla osób uczulonych na ślinę meszek ugryzienie może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i niebezpiecznych problemów z oddychaniem. Na szczęście pojedyncze ugryzienia rzadko wywołują silną reakcję alergiczną.

Dla większości osób meszki nie są niebezpieczne. Wyjątkiem są niemowlęta i osoby w stanie upojenia alkoholowego. Obie grupy narażone są na wielokrotne ugryzienia meszek, przed którymi nie mogą się bronić. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju harary – silnej reakcji organizmu na ślinę meszek. Harara, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do obrzęku płuc i śmierci.

Z tego powodu nigdy nie zostawiaj wózka z niemowlęciem latem bez osłonięcia go moskitierą. Gdy widzisz pijaną osobę, z którą nie ma kontaktu, wzywaj pomoc.

komary

Co pomaga na ugryzienie meszki?

Ugryzienie meszki złagodzi zimny okład z sody oczyszczonej i octu oraz wapno. W przypadku silnego odczynu warto przyjąć dostępny bez recepty lek antyhistaminowy, który zmniejszy swędzenie, zaczerwienienie i opuchliznę.

Sposoby na meszki

Jeśli chcesz, by meszki nie pojawiały się w okolicy twojego domu, dbaj, by w ogrodzie nie było wielu miejsc, gdzie gromadzi się woda, będąca środowiskiem życia owadów. Regularnie sprawdzaj także, czy wszystkie rynny są drożne. Co jeszcze może pomóc?

– Meszki nie lubią zapachu lawendy, szałwii i mięty – warto posadzić je w ogrodzie lub na balkonie. Warto też kupić lampę owadobójczą, która przyciągnie je do siebie, zanim dotrą do naszego domu – podpowiada Kinga Petrus.

Środki w sprayu na owady dostępne w sklepach i drogeriach

Pamiętaj, by wybierać środki odstraszające owady dopasowane do wieku. Niemowlęta i małe dzieci powinny stosować wyłącznie te oparte na składnikach naturalnych.

– Takie środki działają od 6 do 8 godzin – warto pamiętać, by spryskiwanie powtarzać – tłumaczy Kinga Petrus.

Olejek waniliowy

Olejek waniliowy odstrasza zarówno meszki jak i komary. Jest on jednak bardzo nietrwały i szybko się ulatnia, dlatego metoda ta nie jest skuteczna na dłuższą metą.

Kobieta stoi przy kwiatach doniczkowych

Ubranie z długimi nogawkami i rękawami

Podobnie jak w przypadku kleszczy najskuteczniejszą ochroną przed meszkami jest bariera fizyczna w postaci ubrań z długimi rękawami i nogawkami.

Moskitiera

Fizyczną barierą dla meszek jest także moskitiera. W sezonie letnim warto zainstalować moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych, by cieszyć się ciepłem bez uciążliwych ukąszeń. Nie zapomnij zabezpieczyć moskitierą dziecka w wózku.

Kominki z olejkami eterycznymi

Meszki nie lubią zapachu lawendy i goździków, dlatego jeśli chcesz je odstraszyć możesz zastosować olejki eteryczne z tych roślin, które rozprowadzisz w powietrzu przy pomocy kominka do aromaterapii.


Bibliografia:

  • Wegner E., Bokłak E. 2003. Czynniki anty-hemostatyczne w ślinie komarów (Culicidae) i meszek (Simuliidae) – hematofagicznych muchówek (Diptera) o różnym sposobie żerowania. W: Buczek A., Błaszak Cz. (red.) Stawonogi i żywiciele: 125 – 136.
  • Piekarska A, Meszki w Polsce: biologia, występowanie i metody ich zwalczania, Przegląd Komunalny, 2010 (nr 5)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.