Przejdź do treści

Jak pozbyć się much z domu? 5 sprawdzonych sposobów

Jak pozbyć się much z domu? 5 sprawdzonych sposobów Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Muchy potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, szczególnie w okresie letnim, kiedy na dworze jest gorąco i zwyczajnie nie da się siedzieć przy zamkniętym oknie. Te owady nie tylko przenoszą różne choroby, ale są też po prostu denerwujące. W jaki sposób się ich skutecznie pozbyć? Co zrobić, abyśmy mogli spokojnie siedzieć w domu przy otwartym oknie i nie borykać się z problemem much? 

Skuteczne metody na muchy

Warto pamiętać o tym, że muchy to owady, które bardzo szybko się mnożą i przebywają w dużych skupiskach. Walka z nimi nie jest łatwa i trwa bardzo długo, ale może być skuteczna. Zanim zaczniesz je zwalczać, sprawdź, skąd się biorą. Czy przylatują z zewnątrz, czy może mnożą się w twoim domu? Postaraj się pozbyć źródła problemu. Usuń śmiecie, liście, sprzątaj po swoich zwierzętach, aby zniszczyć ewentualne miejsca, skąd muchy mogą się brać. Co jeszcze możesz zrobić?

Moskitiery – bez tego ani rusz

Nie od dziś wiadomo, że zasada, która mówi o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć jest najlepszą w każdym przypadku. Nie inaczej jest w przypadku walki z muchami. W tym przypadku najskuteczniejszym sposobem, aby pozbyć się niechcianych intruzów w naszym domu, jest zamontowanie w oknach odpowiednich moskitier. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – są zarówno takie, które montowane są za pomocą taśmy, jak również i takie, które przykręcane są do okna za pomocą specjalnych listew. Niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że po ich montażu, much w naszym domu nie będzie.

Muchy w jedzeniu / istockphoto.com

Lep na muchy – najstarszy sposób na pozbycie się much z domu

W przypadku, kiedy nie posiadamy moskitiery, a w naszym mieszkaniu codziennie pojawiają się muchy, musimy zacząć je zwalczać. Jednym z najstarszych sposobów, jest zamontowanie lepów na muchy. Pokryte są one specjalną substancją, która wabi muchy, a następnie unieruchamia. Lepy są dość skuteczne, jednak ich największą wadą jest to, że nie wyglądają one zbyt estetycznie. Trzeba je też co jakiś czas wymieniać. To, co jednak należy zaliczyć na plus, jeśli chodzi o to rozwiązanie, to fakt, że jest ono stosunkowo tanie – lep na muchy kosztuje zaledwie kilka złotych.

Na podobnej zasadzie (pułapki, przyciągające muchy swoim zapachem) działają domowe specyfiki na muszki owocówki- możesz zwabić je np. do miseczki wypełnionej mieszanką octu jabłkowego, płynu do naczyń i szczyptą cukru, a jeśli odetniesz górną część plastikowej butelki, do środka wlejesz wodę z cukrem, a następnie całość przykryjesz odciętym kawałkiem butelki (gwintem do dołu, aby powstał lejek) stworzysz domową pułapkę na te owady.

Lampy UV montowane na balkonie

Innym, mniej inwazyjnym sposobem, który pomoże nam pozbyć się much z domu, jest montaż specjalnych lamp UV. Światło przyciąga owady, a w zetknięciu z lampą giną. Gdy zamontujemy ją np. na balkonie, będziemy mogli skutecznie pozbyć się tych uciążliwych owadów z naszego domu. Należy jednak pamiętać o tym, aby taką lampę raz na jakiś czas wymienić – jej czas działania jest ograniczony.

Elektryczne wtyczki na owady

Innym, także dość skutecznym sposobem, który zapobiega pojawianiu się much w domu i skutecznie je odstrasza, jest wtyczka elektryczna z olejkiem zapachowym. Wydziela zapachy, których, podobnie jak w przypadku lamp UV, ludzki węch nie wyłapuje. Wtyczkę należy włożyć do kontaktu i… to tyle. Po około 20 minutach w pomieszczenie zostanie wypełnione aromatem, który będzie odstraszał nie tylko muchy, ale też komary i inne owady latające. To bardzo dobry sposób, szczególnie, jeśli chcemy mieć spokojny sen.

Spray na muchy

Jeśli żadne z powyżej opisanych sposobów nie przyniosą rezultatu, należy zastosować popularne środki owadobójcze. Rozpyla się je w pomieszczeniu, jak najbliżej drzwi czy okien. Po około 10 sekundach, spray zaczyna działać i muchy, które znajdują się w pomieszczeniu giną albo zostają porażone. Największą wadą, jeśli chodzi o ten środek, jest to, że w czasie jego rozpylania, wszyscy domownicy (również zwierzęta) muszą opuścić pomieszczenie. Powrót do niego będzie możliwy dopiero po tym, jak mieszkanie porządnie się przewietrzy, czyli po około 2-3 godzinach. Konieczne jest też szybkie posprzątanie padłych much – jeśli dawka była zbyt mała i muchy zostały tylko porażone, to mogą z czasem odżyć i uodpornić się na działanie środka.

 

Źródło: prevention

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.